Aktualności:

Widzę, że część osób może mieć problemy z zalogowaniem/hasłami/zatwierdzeniem konta szczególnie z domen WP, Onet, Interia  - czytamy watek: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5043.0.html i potem proszę tej sprawie o kontakt na priv rafal.magrys(na)gmail.com

Menu główne

Sejm uchwalił ustawę o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego

Zaczęty przez Marcin Buczek, Luty 27, 2016,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Marcin Buczek


Hanna Staszewska


Marcin Buczek

"Warunki wykorzystania kopii cyfrowych

Kopie materiałów archiwalnych prezentowane w serwisie, o ile nie zastrzeżono inaczej w opisach tych materiałów lub na samych kopiach cyfrowych, mogą być w dowolny sposób wykorzystywane, w tym pobierane z serwisu na dysk lokalny, kopiowane i rozpowszechniane w inny sposób z wykorzystaniem dowolnej techniki.
Dla celów informacyjnych zaleca się podawanie źródła pochodzenia kopii cyfrowej w postaci aktywnego odnośnika do miejsca jej prezentacji w serwisie szukajwarchiwach.pl lub, jeśli jest to niemożliwe, poprzez podanie źródła w formie podpisu: ?Materiał pochodzi z serwisu www.szukajwarchiwach.pl ze zbiorów [tu nazwa archiwum przechowującego oryginał dokumentu]?

źródło: http://szukajwarchiwach.pl/o_serwisie

w Lublinie użytkownicy muszą pisać o zgodę na publikację. więc jak to się ma do informacji z szukajwarchiwach.pl. Najlepszym rozwiązaniem by było jasne stanowisko NDAP w tej sprawie a nie dowolność. NAC swoje a Archiwa swoje i kto w końcu ma rację.

Hanna Staszewska

I naprawdę ludzie pisali o zgodę na publikację skanów, które są na swa? I nikt się nie poskarżył?
To absurd: to jest domena publiczna!

Marcin Buczek

Jak widać nie znalazł się jeszcze taki odważny
Ciekaw jestem oficjalnego stanowiska NDAP w tej sprawie.


Maciej Zdunek

Cytat: Marcin Buczek w Luty 27, 2016,
Najlepszym rozwiązaniem by było jasne stanowisko NDAP w tej sprawie a nie dowolność. NAC swoje a Archiwa swoje i kto w końcu ma rację.
Marcinie, Szukaj w Archiwach to nie portal NAC, a wszystkich archiwów państwowych, ten tekst dotyczący warunków wykorzystania kopii cyfrowych możesz traktować jako stanowisko NDAP w tej sprawie.
Absens carens

Marcin Buczek


Henryk Niestrój

Tak. Jedyną zgodą (powiązaną z opłatą) na wykorzystanie materiałów archiwalnych może być licencja, ale ta dotyczy jedynie utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim. W SwA są - póki co - materiały nie stanowiące utworów, lub takie dla których prawa majątkowe autorskie wygasły. Żądanie zgody na publikację tego rodzaju materiałów, bez względu czy są to skany w SwA, czy kopie zamawiane bezpośrednio w pracowni naukowej jest naruszeniem prawa.
Quieta non movere
http://arcaion.pl

Robert2000

A możecie mi wytłumaczyć, o co chodzi z tym ponownym wykorzystaniem? Tłumacząc sobie tak na zdrowy rozum, skoro np. dany dokument został udostępniony, sporządziłem jego kopię cyfrową i mam zamiar wykorzystać ją do jakiś dalszych celów, to nasuwa się podstawowe pytanie - skąd archiwum będzie posiadało wiedzę, że ja ten dokument umieszczę albo na stronie internetowej, albo w jakiejś publikacji czy artykule?

Kajka

W zasadach wykorzystania materiałów z zasobu CAW nadal figuruje zapis:
CytatWykorzystanie w publikacjach lub środkach masowego przekazu reprodukcji materiałów pochodzących z zasobu CAW wymaga uzyskania zgody dyrektora Archiwum oraz podania źródła ich pochodzenia.
Każde powołanie się na archiwalia należące do zasobu CAW musi zostać odnotowane przez podanie prawidłowej sygnatury. Zgodnie z przepisami o prawach autorskich i prawach pokrewnych, cytowane fragmentów wstępów do inwentarzy również wymaga umieszczenia odpowiedniej informacji w przypisie.

Kajka

Wstęp do inwentarza traktowany jako dzieło w rozumieniu ustawy o prawach autorskich to chyba jakieś nieporozumienie (chociaż mogę się mylić). Spotkałam się też z zakazem samodzielnego kopiowania inwentarzy archiwalnych, co argumentowano właśnie ochroną praw autorskich. Z fotografowaniem spisów roboczych problemów nie było ale z inwentarzami już tak. Może ktoś biegły w kwestii praw autorskich się wypowie...

Kajka

Cytat: Robert2000 w Luty 28, 2016,
A możecie mi wytłumaczyć, o co chodzi z tym ponownym wykorzystaniem? Tłumacząc sobie tak na zdrowy rozum, skoro np. dany dokument został udostępniony, sporządziłem jego kopię cyfrową i mam zamiar wykorzystać ją do jakiś dalszych celów, to nasuwa się podstawowe pytanie - skąd archiwum będzie posiadało wiedzę, że ja ten dokument umieszczę albo na stronie internetowej, albo w jakiejś publikacji czy artykule?
Dość szczegółowo zagadnienia informacji sektora publicznego są opisane na stronie archiwów brytyjskich
http://www.nationalarchives.gov.uk/information-management/re-using-public-sector-information/


Hanna Staszewska

Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji i MKiDN, wespół z ekspertami z archiwów, muzeów i bibliotek pracują nad podręcznikiem, który ma być dostępny online i który ma w sposób przystępny wyjasnić archiwistom, bibliotekarzom i muzealnikom zawiłosci re-use.
Poczekajmy na efekty ich pracy.

I jeszcze jedno: na pewno bardzo potrzebne są szkolenia w tej materii i mam nadzieję, że się odbędą.

Kajka

Są jeszcze Principles of Access to Archives czyli standardy dostępu do materiałów archiwalnych opracowane przez MRA.
http://www.archiwa.net/index.php?option=com_content&view=article&id=578:mra-standardy-regulujce-dostp-do-zasobu-archiwalnego&catid=69:principes-relatifs-a-lacces-aux-archives&Itemid=13
Mowił o nich już prawie dwa lata temu Dariusz Bednarek na konferencji w NDAP. Chociaż można odnieść wrażenie, że archiwisci nie zauważyi faktu ich istnienia.  :-[