Aktualności:

UWAGA:  - Upgrade do wersji 2.1.4 - zakończony... proszę o zgłaszanie ewentualnych błędów tutaj: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5037.msg32648.html#msg32648

Menu główne

Pytania nowicjusza

Zaczęty przez Luk, Grudzień 26, 2005,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Luk

Dzień dobry, jestem studentem biorącym udział w projekcie informatycznym związanym z archiwami. Ponieważ nie miałem nigdy do czynienia z tą tematyką, chciałbym zadać kilka pytań, które zapewne wydadzą się Państwu banalne, a posiadane przeze mnie źródła niewiele na ten temat mówią. Bardzo dziękuję za każdą odpowiedź.

1. Czy jednostka archiwalna może w trakcie okresu przechowywania zmieniać miejsce (regał)? Jeżeli tak, w jaki sposób jest to oznaczane w spisach/wykazach?
2. Jakie formy może przyjmować oznaczenie miejsca przechowywania jednostki archiwalnej?
3. Czy liczba lat w oznaczeniu kategorii (np. B5) należy do jakiegoś określonego przedziału/zbioru, czy też jest to dowolna liczba naturalna?

Jeszcze raz dziękuję za wszelką pomoc, i życzę wszystkim forumowiczom spokojnych świąt Bożego Narodzenia i pomyślnego Nowego Roku (no i przeczytania tych życzeń dopiero w 2006 ;))[/b]

Wojciech Woźniak

Witam
Ileż świeżości do zrutynizowanego umysłu wnieśc może pytanie nowicjusza! Dzięki  :D
Odpowiem na podstawie własnych doswiadczeń:
Cytat1. Czy jednostka archiwalna może w trakcie okresu przechowywania zmieniać miejsce (regał)? Jeżeli tak, w jaki sposób jest to oznaczane w spisach/wykazach?
Nigdy nie zastanawiałem się czy jednostka może, było oczywistym, że zmienia z mnóstwa różnych  powodów (odrzucam tu oczywiste konieczności jak przeprowadzka archiwum). Ale postawienie sprawy w ten sposób uświadamia mi, że chyba tak nie powinno być! Niestety w obecnie stosowanych bazach danych nie ma miejsca na informacje o peregrynacji jednostek, choć były już projekty baz przechowujących informacje o miejscu złożenia jednostki.
Cytat2. Jakie formy może przyjmować oznaczenie miejsca przechowywania jednostki archiwalnej?
Nie bardzo rozumiem... Może tak: Najłatwiej miejsce przechowywania jednostki opisać numerem magazynu, numerem regału i numerem półki. O to chodziło?
Cytat3. Czy liczba lat w oznaczeniu kategorii (np. B5) należy do jakiegoś określonego przedziału/zbioru, czy też jest to dowolna liczba naturalna?
Najczęściej spotykane liczby w kategorii B to 5, 10, 25, 50. Większych niż 50 nie ma, a inne niż wielokrotność 5 to też rzadkość.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Anonymous

Cytat2. Jakie formy może przyjmować oznaczenie miejsca przechowywania jednostki archiwalnej?
Na starszych aktach spotykałem sie ze sposobem oznaczenia na teczce miejsca na regale, i półce. Niestety nie widziałem tego w rzeczywistosci. Tutaj to pewnie chłopaki z nadzoru by cos ciekawego powiedzieli. Łażą po różnych strychach i piwnicach to pewnie niejedno widzieli.

Henryk Niestrój

CytatNa starszych aktach spotykałem sie ze sposobem oznaczenia na teczce miejsca na regale, i półce
W registraturze niemieckiej (a więc materiały do 1945 r.) dosyć dokładnie określano położenie danych akt (dział sekcja, półka itp.). Oznaczenia te znajdziemy na większości teczek XIX-XX w. ówczesnej administracji.
Obecnie kryterium jest pojemność magazynu, koncepcja układu zespołów w archiwum itd. Stąd nie tylko poszczególne jednostki, ale i całe zespoły mogą wędrować po archiwum. Niemniej ideałem byłby ich wieczny spoczynek w tym samym miejscu
Quieta non movere
http://arcaion.pl

Andrzej Choniawko

W najmarnieszym magazynie gwoździ sprawy są rozwiązywane za pomocą kodów kreskowych. Czas by w archiwistyce zaczęto nad tym myśleć. Tylko, że wcześniej po drodze musi polec ZSRR (Zwolennicy Sygnatury Rozkosznie Rozbudowanej) a zatriumfować USA (Unia Sygnatury Arabskiej).
Moja strona - http://choniawko.cba.pl/

Anonymous

ad.1 "zwykłe" przemieszczenia nie są chyba nigdzie specjalnie odnotowywane tzn. po prostu stare oznaczenie jest zastępowane przez nowe. Analogicznie również jest przy brakowaniu akt i ich przekazywaniu. W archiwach państwowych jest też coś takiego jak przemieszczanie akt między zespołami i do tego jest osobna ewidencja. Bazy powinny odnotowywać wszelki ruch dokumentacji. Przemieszczenia akt w az są koniecznością, ale przecież nawet w ap miejsce przechowywania nie jest przywiązane do akt i nie służy ich identyfikowaniu.
ad. 2 Lukowi chodziło zapewne o format zapisu - tu już może być różnie, chyba zawsze tylko nr półki jest wyrażony cyframi arabskimi, regały czasem oznacza się cyframi rzymskimi, a magazyny literami - czyli wyglądałoby to np. tak: A.III.5 - i wiadomo co jest czym w takim oznaczeniu miejsca przechowywania.
ad. 3 jest jeszcze B-2 i B-3; nalezy też pamiętać o Bc i BE-...

J.

Wojciech Woźniak

Witam
Cytat...ZSRR (Zwolennicy Sygnatury Rozkosznie Rozbudowanej) (...) USA (Unia Sygnatury Arabskiej)
:D  :D  :D
Cytatad. 3 jest jeszcze B-2 i B-3; nalezy też pamiętać o Bc i BE-...
oczywiście! zaślepiło mnie myślenie w kategoriach wieczystego przechowywania  :P
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you