Aktualności:

Widzę, że część osób może mieć problemy z zalogowaniem/hasłami/zatwierdzeniem konta szczególnie z domen WP, Onet, Interia  - czytamy watek: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5043.0.html i potem proszę tej sprawie o kontakt na priv rafal.magrys(na)gmail.com

Menu główne

Przekazywanie nośników ze składu do archiwum

Zaczęty przez Grzesiek, Wrzesień 25, 2013,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Grzesiek

Mam pytania dotyczące spisu zdawczo-odbiorczego nośników przekazywanych ze składów chronologicznych nośników do archiwum zakładowego. W instrukcji archiwalnej dla JST w par. 12 jest mowa o tym co taki spis ma zawierać. I tak: lp - jasne, oznaczenie nośnika - hm...
Czy ktoś mógłby napisać jak to wygląda w praktyce? A najlepiej przesłać na priva stosowany formularz?? Jak oznaczacie nośniki?

Ponadto kilka pytań dodatkowych ;):
Jak fizycznie przechowujecie nośniki w AZ? opakowania? pudełka? jak je opisujecie? czym? W jakim miejscu? bezpośrednio na nośniku, na kopercie? opakowaniu??
Mam pomysły ale wolałbym nie wywarzać otwartych drzwi ;)

Dlatego proszę o pomoc i z góry za nią dziękuję!!

EwelinaP

No to pojawił się problem, z wyjasnieniem którego też się chętnie zaznajomię. U mnie w urzędzie co prawda jeszcze nie trafiły do mnie nośniki, ale z braku miejsca mam przestój z przejmowaniem dokumentacji. Przyjęliśmy jednak, że jak już coś trafi, to nie będę tego trzymać w archiwum, tylko będę miała regał w serwerowni, bo tam są spełnione warunki do przechowywania tego rodzaju rzeczy. Co do oznaczeń, to ja chyba bym przyklejała jakąś małą naklejkę z sygnaturą bezpośrednio na nośniku, oprócz tego na kopercie oczywiście też. Co do pudełek do przechowywania, to są specjalne o takim przeznaczeniu, więc można się zaopatrzyć.  ;D Co do spisu, to pasowało by wreszcie opracować coś konkretnego. Jak już coś wymyślę, to dam znać. Fajnie by było, gdybyśmy mogli tu skonfrontować kilka wersji i wybrać najbardziej odpowiednią.
Pozdrawiam!

Jarek

Kiedy nośnik trafia do składu to dostaje chyba jakiś numer ewidencyjny składu? To jest właśnie oznaczenie nośnika ...
Jarek Orszulak

MarcinP

Przesyłam propozycję spisu zdawczo-odbiorczego informatycznych nośników danych.

evje

Nośnik, poza metadanymi w systemie EZD, dostaje kod paskowy, który po zeskanowaniu pozwala na podgląd tychże metadanych (go opisujących).

Grzesiek

Cytat: MarcinP w Wrzesień 25, 2013,Przesyłam propozycję spisu zdawczo-odbiorczego informatycznych nośników danych.

Dziękuję! Widzę, że jest zainteresowanie i spisem i wątkiem to cieszy. Mam jednak pewną wątpliwość co do samego spisu. Wg. instrukcji spis ma zawierać:
LP; oznaczenie nośnika o którym mowa w ust. 1 par 12 tj. trwałe oznaczenie pozwalające na jego jednoznaczną identyfikację; określenie typu nośnika; znak sprawy lub symbol; numer seryjny jeśli występuje

jak rozumiem trwałym oznaczeniem w tym konkretnym przypadku będzie sygnatura analogiczna jak przy aktach?? Numer spisu łamany przez pozycję??

Jarek

Nie. Przecież nośnik powinien zyskać oznaczenie w momencie kiedy trafia do składu - inaczej nie dałoby się wskazać nośnika na którym znajdują się dane nie włączone do EZD (paragraf 20 ust. 5 instrukcji kancelaryjnej).
Jarek Orszulak

Grzesiek

To gdzie mamy to oznaczenie na proponowanym spisie??

MarcinP

A w jaki sposób przekazywać do archiwum zakładowego informatyczne nośniki danych do archiwum zakładowego, jeśli w jednostce obowiązuje system tradycyjny i nie prowadzone są składy informatycznych nośników danych? Jak po prostu przekazać do archiwum nośniki z komórek organizacyjnych?

Grzesiek

System tradycyjny nie kłóci się z nośnikami. Ba powoduje tylko więcej z nimi kłopotów. Bo przechowywanie nośników z aktami spraw jest kłopotliwe (jak robić przeglądy? jak je okresowo kontrolować? jak zabezpieczać). Dlatego nawet przy systemie tradycyjnym wprowadziłbym skład nośników żeby ułatwić sobie życie. To się w moim przekonaniu mieści w ramach obowiązujących przepisów. Kłopot tylko z praktyką bo z kim rozmawiam to ma inne pomysły na realizacje ;).

pozdrawiam!

MarcinP

W systemie tradycyjnym przekazywanie nośników danych do archiwum zakładowego moim zdaniem odbywać się może na takim spisie, jaki przedstawiłem. Nośniki nie otrzymują w tym wypadku kodów paskowych, więc pozostaje numerowanie ich tak, jak numeruje się teczki aktowe.

EwelinaP

Jestem w trakcie tworzenia takiego spisu i może mam jakąś zaćmę, ale proszę o pomoc w rozszyfrowaniu nazw dwóch kolumn - oznaczenie nośnika oraz numer seryjny nośnika. Rozumiem, że numer seryjny dotyczyć może np. dysku, ale czy płyty też mają swoje numerki seryjne? Ale przecież, jak się po 5 latach taką płytke przegra, to już jest inny numer seryjny przecież... Czy to może kwestia metadanych? Chyba ja na to za głupia jestem...  ;D No i czy potrzebna jest rubryka na datę przekazania do ap, albo datę zniszczenia?

Jarek

Wracamy zatem do punktu wyjścia tej dyskusji czyli pytania o kształt spisu nośników przekazywanych ze składu do az. Powtórzę com napisał: stałe oznaczenie to oznaczenie z ewidencji nośników nadawane w momencie przyjmowania nośnika do składu.
Jarek Orszulak

MarcinP

Cytat: Jarek w Wrzesień 27, 2013,
Wracamy zatem do punktu wyjścia tej dyskusji czyli pytania o kształt spisu nośników przekazywanych ze składu do az. Powtórzę com napisał: stałe oznaczenie to oznaczenie z ewidencji nośników nadawane w momencie przyjmowania nośnika do składu.
U mnie nie prowadzi się takich składów - obowiązuje system papierowy, więc nie mogą być nadawane takie oznaczenia w składach.

EwelinaP

No ja właśnie też mam system tradycyjny... Czyli chyba w takim przypadku najlepiej pominąć rubrykę z oznaczeniem i po kłopocie...