Autor Wątek: Błędny znak sprawy  (Przeczytany 768 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paulina

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Błędny znak sprawy
« dnia: Luty 25, 2022, »
Dzień dobry,
problem jest następujący- pracownik błędnie nadaje znaki spraw, zdarzyło się to już co najmniej parę razy..
Czy należałoby w takiej sytuacji zmienić znak sprawy z adnotacją na spisie spraw o takim zdarzeniu oraz zarejestrować w już poprawnym spisie spraw i kontynuować korespondencje już pod nowym znakiem? Mam jednak wątpliwości, że to mogłoby zaburzyć chronologie spisu spraw..
Czy jednak poczekać z tym, aż sprawa się zakończy?
Proszę o porady :)

Offline Danuta J. Samek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: Błędny znak sprawy
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2022, »
Pani Paulino, pracownik błędnie nadaje znaki spraw? Jak to argumentuje? Czy koordynator czynności kancelaryjnych może się na ten temat wypowiedzieć? Zły znak, to złe rozpoznanie rzeczowości sprawy. Błąd merytoryczny urzędnika. Czy przełożony tego kogoś o tym wie? Po co się pani tym denerwuje? Nie przyjmie pani do archiwum źle przygotowanej dokumentacji. I koniec. Pozdrawiam.
Pozdrawiam
Danuta J. Samek

Offline Paulina

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Odp: Błędny znak sprawy
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2022, »
Dziękuje za odpowiedź :)
Pracownika aktualnie nie ma, więc nie znam jego stanowiska, ale zauważyli to inni, którzy również rejestrują sprawy w tych samych spisach spraw. Wychodzi na to, że sytuacja może się powtórzyć w przyszłości, wiadome jest więc dodatkowe przeszkolenie tego pracownika.. Koordynatora jako takiego u nas nie ma.
Przyjąć nie mogę, wiem o tym, ale skoro będzie musiał to poprawić, to w jaki sposób?

Offline Danuta J. Samek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: Błędny znak sprawy
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2022, »
Czy może mi pani podać konkret? Czy macie państwo JRWA? Jaka jest prawdziwa rzeczowość spraw (jaki znak) i co robi ten pracownik? To ból głowy przede wszystkim dla kierownika tej komórki, bo jest to świadome czynienie bezużytecznym danej dokumentacji. To podpada pod art. 276 KK.  Ile jest tych spraw nieprawidłowo określonych? Mamy póki co luty, więc może nie jest tych teczek zbyt dużo. NATOMIAST, trzeba brać pod uwagę fakt, że w procesie realizacji sprawy z urzędu wychodzi konkretna korespondencja, wydawane są decyzje administracyjne, które otrzymują osoby trzecie. TO, CO zostało już wysłane - to niestety, nie może być zmienione. Konsekwencje tych "błędów" są spore. 
Pozdrawiam
Danuta J. Samek

Offline Paulina

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Odp: Błędny znak sprawy
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 25, 2022, »
Tak, mamy JRWA od tego roku. Pewnie dlatego zdarzają się te błędy, gdyż jest to dosyć świeża "rewolucja".
Wszystkie błędnie oznakowane sprawy dotyczą lokali komunalnych, finalnie mamy dla nich teczki zbiorcze, więc dokumentacja i tak trafi we właściwe miejsce. Na szczęście.

Offline Danuta J. Samek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: Błędny znak sprawy
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 25, 2022, »
Tak, tylko proszę pamiętać, że znaki spraw muszą się zgadzać ze znakiem teczki zbiorczej. Opis teczki zbiorczej wynika z rzeczowości spraw w teczce.
Pozdrawiam
Danuta J. Samek

Offline Grzegorz

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 10
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Błędny znak sprawy
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 16, 2022, »
Pani Danuto, mogłaby Pani wyjaśnić:
Cytuj
znaki spraw muszą się zgadzać ze znakiem teczki zbiorczej
Myślałem, że w teczce zbiorczej grupujemy dokumentację o różnych znakach spraw, jak dzieje się to np. w aktach osobowych. U mnie mają one klasę 110, ale trafiają tam pisma o odmiennych znakach spraw. Czy w teczce zbiorczej prowadzimy oddzielny spis zawartości (w aktach osobowych są spisy konkretnych części, ale w innym przypadku?)?
Pozdrawiam,
Grzegorz