Program XIII Zjazdu IFAR
Współorganizatorem jest FINA w Warszawie
(ul. Wałbrzyska 3/5, 02-739 Warszawa,
Zjazd odbędzie się w sali Minimax na parterze)
Wersja pełna
Czwartek 19.12
10.00. - 10.10. Otwarcie XIII Zjazdu IFAR
10.10. - 10.40. Naczelni Dyrektorzy Archiwów Państwowych w latach 1919-1939 - Hanna Staszewska MKiDN
W okresie II Rzeczypospolitej ukształtował się model polskiej sieci archiwalnej, który z niewielkimi zmianami przetrwał do dziś. Szefami administracji archiwalnej byli wtedy: Józef Paczkowski, Stanisław Ptaszycki i Witold Suchodolski. Ich zasługi w tworzeniu państwowej sieci archiwalnej są ogromne i warto je przypomnieć szczególnie teraz, kiedy świętujemy 100-lecie archiwów państwowych.
10.40. - 11.10. Polskie Nagrania" w NAC: wczoraj dziś i jutro - Maciej Parzniewski NAC
W 2015 spółka Warner Music Poland nabyła Polskie Nagrania. W referacie przedstawione zostaną działania podjęte przez NAC w celu zabezpieczenia archiwaliów tej ważnej dla polskiej kultury wytwórni. Gdzie jesteśmy obecnie - jakie materiały archiwalne trafiły już do zasobu NAC? Z jakimi problemami przyjdzie się zmierzyć opracowującym ten zespół?
11.10. - 11.40. FN + NInA=FINA. Połączenie instytucji z perspektywy archiwisty - Filip Kwiatek FINA,
Opowiem m.in. o: przyczynach połączenia, przebiegu procesu połączenia, trudnościach w ?docieraniu się? po połączeniu, zmianach kadrowych, zmianach organizacyjnych, łączeniu infrastruktury informatycznej (w tym systemów do opracowania i ewidencji materiałów filmowych i audiowizualnych), statusie formalnym i prawnym zbiorów, rozproszeniu lokalizacji, sytuacji lokalowej i bezpieczeństwie zbiorów, organizacji archiwum zakładowego i wdrażaniu przepisów kancelaryjno-archiwalnych itd., itp.
11.40. - 12.10. Przechowywanie przestrzenne - Cyfrowy katalog FINA - Joanna Kaliszewska i Artur Pyra FINA,
Od 2012 roku Repozytorium Cyfrowe buduje cyfrowy system przechowywania zasobów i danych zgodny z normami audiowizualnymi CEN EN1 5774 oraz CEN EN 15907. W świetle powiększonych zasobów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego, hierarchiczna budowa systemu przechowywania została dostosowana do kompleksowych ram opisu metadanych filmowych, telewizyjnych oraz mniejszych form audiowizualnych i audialnych.
Dzięki dedykowanym rozwiązaniom funkcjonalności bazy danych oraz szerokiemu wdrożeniu standardów audiowizualnych, system cyfrowego przechowywania FINA daje możliwość dokładnego powiązania wielu poziomów informacji o zasobach wraz z towarzyszącymi im nośnikami analogowymi i cyfrowymi zarazem.
W naszej prezentacji chcielibyśmy przedstawić przykłady rozwiązań dedykowanych dla przechowywania zasobów audiowizualnych o wysokim stopniu zróżnicowania oraz przybliżyć system ich głębokiego cyfrowego archiwizowania w przestrzeniach magazynowych.
12.10 - 13.30 przerwa kawowa i zwiedzanie FINA
13.30. - 14.00. Wdrożenie systemu EZD w Urzędzie Prokuratorii Generalnej RP - z dziennika doświadczeń projektu - dr Wojciech Woźniak Prokuratoria Generalna RP,
Systemy EZD są wdrażane coraz szerzej w administracji publicznej dając niejednokrotnie impuls do elektronizacji urzędu. Z taką też intencją przystąpiono do prac wdrożeniowych w Urzędzie Prokuratorii Generalnej RP. Po etapie prac przygotowawczych pod koniec czerwca 2019 r. powołano zespół wdrożeniowy i rozpoczęły się prace analityczne, organizacyjne i techniczne związane z wypracowaniem koncepcji funkcjonowania kancelarii Urzędu z wykorzystaniem systemu EZD. Zakres prac jest bardzo szeroki i obejmuje nie tylko wdrożenie narzędzia informatycznego, ale głęboką przemianę funkcjonowania organizacji, która staje przed zadaniem efektywnego wykorzystania cyfryzacji. Referat zaprezentuje działania podjęte w okresie od czerwca do września 2019 r i ich efekty wraz z perspektywą dalszych prac, których celem ma być wdrożenie, na początku 2020 r., EZD jako systemu podstawowego w Urzędzie.
14.00 - 14.30. E-usługi w Polsce - dr Anna Sobczak
@Kongres590 przewiduje, że 25% Polaków będzie miało profil zaufany do 2020. Co oznaczałoby podwojenie aktualnej liczby założonych kont na przestrzeni roku. 1% Polaków złożyło wniosek o e-dowód w pierwszym miesiącu jego funkcjonowania (04.03-03.04.2019). Liczba posiadaczy e-dowodów będzie stale rosła m. in. ze względu na obowiązek wymiany dokumentu tożsamości związany z czasowym ograniczeniem jego ważności. To wszystko może sugerować wzrost liczy obywateli, którzy będą zainteresowani e-usługami.
W związku z powyższym pojawia się pytanie o stan e-administracji a szczególnie e-usług w Polsce.
Autorka w swoim wystąpieniu podejmie się wyzwania udzielenia odpowiedzi na następujące pytania:
Jak wygląda dzisiaj świat e-usług?
Co się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat? Ile i jakie e-usługi są dostępnych?
Gdzie szukać e-usług?
Jak Polska wygląda na tle Europy i świata w zakresie e-usług?
14.30 - 15.00. Podsumowanie i zakończenie pierwszego dnia Zjazdu
Piątek 20.12
9.30. - 9.35. Rozpoczęcie II dnia Zjazdu
9.35. - 10.05. Pierwszy Hackathon w Archiwum - cele projektu i doświadczenia z realizacji - Malwina Rozwadowska, Anna Lebensztejn - NAC
10.05. - 10.35. Internet rzeczy w służbie archiwum - Michał Kaca NAC
Stwierdzenie, że nowoczesne technologie mogą ułatwić pracę archiwistów nie jest specjalnie odkrywcze. Mimo to autor postara się przedstawić kilka rozwiązań, którym wciąż daleko do powszechnego stosowania
10.35 - 11.05. Archiwa i archiwiści w muzyce - Maciej Zdunek NAC
Streszczenie: Jeden z najbardziej popularnych na Internetowym Forum Archiwalnym wątków dotyczy wizerunku archiwów i archiwistów w literaturze i filmie. Autor, zainspirowany tym wątkiem, postanowił zbadać jak to wygląda w muzyce, i jaki gatunek muzyczny najbardziej pasuje do przeprowadzenia skontrum zasobu.
11.05 - 12.35. Pokaz filmu 'Sztandar wolności'
12.40 - Podsumowanie Zjazdu