Autor Wątek: Jak archiwiści uczczą 100-lecie archiwów państwowych?  (Przeczytany 1787 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Przypominam, że na forum dyskutujemy już, jak archiwa uczczą 100-lecie odzyskania Niepodległosci w wątku http://www.ifar.pl/index.php/topic,3425.0.html.

Proponuję nowy wątek 8)
Jak wiemy, 7 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami, a 100-lecie tego wydarzenia będziemy świętować w 2019 r., czyli całkiem niedługo.

Myślę, że 100-lecie państwowej sieci archiwalnej zasługuje na godne uczczenie, jest to znakomita okazja, żeby się pokazać.

Jakieś pomysły?
Oczywiście pomijam konferencje (to oficjałki) i przaśne wystawy: w kwestii wystaw niezmiennie apeluję o projekty na bogato i z pomysłem, szarobure i smutne plansze mało kogo interesują.  Zróbmy jedną, wspólną wystawę (objazdową), która pokaże w atrakcyjny sposób archiwa i archiwistów.

Poza tym przekazuję pomysł Ani Sobczak, który nam się "urodził" w czasie Twitterowej rozmowy o 3 t. Słownika biograficznego archiwistów polskich: Ania zaproponowała stworzenie interaktywnego portalu wiki o archiwistach polskich. Świetny pomysł! Możemy zrobić portal 100 archiwistów na 100-lecie archiwów: na bogato, ze zdjęciami, multimediami, tekstami itd. Uczcijmy w ten sposób naszych kolegów, którzy wnieśli największy wkład w rozwój polskich archiwów. Może też wydać piękny album o tych osobach?

A może urządźmy też głosowanie i stwórzmy ranking 10 najwybitniejszych archiwistów tego 100-lecia? Mam już pewne typy ;)
Co jeszcze?

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Jak archiwiści uczczą 100-lecie archiwów państwowych?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 10, 2017, »
Cóż to, nie macie żadnych pomysłów?
Ja przedstawiam kolejny 8)
Ten "urodził się" w czasie rozmów z Przemkiem Franciszkiewiczem [pozdrawiam :)] z AP Płock w czasie konferencji o dokumencie elektronicznym (kuluary rulez 8)):
Przemek zaproponował zorganizowanie jakiejs fajnej imprezy sportowej na 100-lecie archiwów: bieg?, triatlon?, turniej piłkarski?

Co sądzicie?
Przypominam, że w zdrowym ciele (archiwisty) zdrowy duch ;)

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Jak archiwiści uczczą 100-lecie archiwów państwowych?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 12, 2018, »
Na XII Zjeździe IFAR w Gdańsku mówiłam o archiwach na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu 1929 r. PeWuKA to była niezwykła impreza ? miała pokazać 10-letni dorobek odrodzonego Państwa i udało się: to był ogromny sukces propagandowy i frekwencyjny: do Poznania w ciągu paru miesięcy trwania wystawy przyjechało prawie 5 mln turystów.


Na wystawie zaprezentowały się także archiwa (komisarzem wystawy był K. Konarski): w jednej Sali pokazano fotokopie dokumentów, wykresy, mapę sieci archiwalnej itp. Była to wystawa skromna, z uwagi na ograniczone środki, ale i tak wielki szacunek dla naszych poprzedników, bo to był ogromny wysiłek organizacyjny.

Jak pisał Konarski o tej wystawie:

"Gdyby była możliwość wystawienia oryginałów, to wtedy wystarczyłoby bodaj kilka pierwszorzędnych eksponatów, by z sali archiwalnej zrobić kaplicę przeszłości narodowej, o bardzo wysokim nastroju i wielkiej sile atrakcyjnej? (Archeion, t. VI, 1030).

Nawiązując do marzeń naszego Wielkiego Poprzednika apeluję:
Z okazji 100-lecia archiwów w przyszłym roku zróbmy to!

Weźmy kilka pierwszorzędnych eksponatów (Konstytucję 3 maja, akt unii lubelskiej, akt konfederacji warszawskiej, notę Wilsona itd.) 8)

Pokażmy oryginały!

Nie skany.

Skanów mamy dosyć w rozmaitych nowoczesnych placówkach typu POLIN, nie wiedzieć czemu zwanych muzeami.

Zróbmy wielką, wspaniałą wystawę naszych pierwszorzędnych dokumentów 8) 8) 8)

Na bogato!

Z doskonałą, profesjonalną akcją promocyjną.

W prestiżowym miejscu! Zamek Królewski w Warszawie?

Opakujmy to wszystko nowocześnie, zatrudnijmy prawdziwych fachowców, którzy wiedzą, jak pokazać eksponaty. 8)

Koleżanki i koledzy :)
Jeśli kolejki ludzi ustawiają się, żeby w muzeum zobaczyć Boznańską czy Wyspiańskiego, to czemu nie mieliby się ustawić, żeby zobaczyć Konstytucję 3 maja?

Wyciągnijmy z magazynów to, co mamy najcenniejszego, najpiękniejszego.

Zbudujmy taki przekaz/narrację: wyjątkowo, z okazji święta archiwów, chcemy pokazać Wam, Polacy, to, co z takim pietyzmem na co dzień chronimy, chcemy, żebyście mogli na żywo zobaczyć bezcenne dokumenty. :) :) :)
Zróbmy z tego coś wyjątkowego.  8)

Urządźmy za pomocą naszych dokumentów nowoczesną "kaplicę przeszłości narodowej", na pewno da się to pogodzić 8)


PS. Zatroskanym o stan fizyczny odpowiadam: skoro w muzeach wiszą oryginalne obrazy i inne obiekty to naprawdę nie da się zapewnić materiałom archiwalnym właściwych warunków ekspozycji przez miesiąc? Mamy XXI wiek, wiek niepojętych dla tzn. normalnego człowieka możliwości technicznych i nasi konserwatorzy nie wymyślą sposobu, abyśmy mogli taką wystawę zrealizować?