Autor Wątek: brakowanie  (Przeczytany 4367 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kalon

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 95
brakowanie
« dnia: Sierpień 22, 2014, »
Jeśli przygotowuje spis dokumentacji do brakowania, i na spisie zdawczo-odbiorczym jest symbol z jrzwa obowiązujący w danym roku /przed 2011/ to taki pisze? Czy zmieniam na ten który wszedł w 2011?
np. 1315 Rozliczenie czasu pracy B10
czy
      2342 Rozliczenie czasu pracy B5
? ???
Na teczkach zrobiłam weryfikacje po 2011 r w kategorii, czyli zostaje wyższa, ale wprowadzając na spis dokumentacji do brakowania nie ma rubryki kat. archiwalnej
i dlatego mam młyn jaki symbol w takim razie wprowadzić;
np. 1315 Rozliczenie czasu pracy B10
czy
      2342 Rozliczenie czasu pracy B5
? ???

Berserc

  • Gość
Odp: brakowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 22, 2014, »
Zostawiasz zawsze symbol taki jaki był (jaki jest w dokumentacji) i nie kombinujesz. Przecież zmieniłeś kategorię, a nie symbol, prawda? A po co na spisach na brakowanie kategoria? Widzisz, że upłynął przewidziany przepisami termin to wstawiasz na spis dokumentację i tyle...

Offline kalon

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: brakowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 22, 2014, »
ok dzięki

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: brakowanie
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 22, 2014, »
Zasada jest taka, że dokumenty klasyfikuje się na podstawie tego rzeczowego wykazu akt, który obowiązywał w momencie wytworzenia akt.

Offline to/die/for

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 39
Odp: brakowanie
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 23, 2014, »
a mi w archiwum państwowym, gdy byłem aby skonsultować się w sprawie brakowania, powiedziano, że należy pozmieniać kategorie archiwalne na te z obecnie obowiązującego wykazu akt. I tak przykładowo jeśli teczki z podatkiem od nieruchomości z 2005 roku miały kategorię B5 to należy to zmienić na B10 i wyłączyć z brakowania.
Tak samo jeśli chodzi o archiwizowanie dokumentów. Jeśli ktoś jeszcze trzyma stare dokumenty np lata 80, 90 i teraz chce je zdać do archiwum to należy zastosować kategorie z obecnie obowiązującego wykazu

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: brakowanie
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 24, 2014, »
Należy stosować kategorie archiwalne o wartości wyższej. Jeżeli wg poprzedniego wykazu określone akta miały kat. B10, a od 2011 r. mają kat. B5, to zostawić należy B10. A jeśli mamy sytuację odwrotną, to kategorię należy zmienić na B10.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: brakowanie
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 25, 2014, »
Dokładnie. Kategorię archiwalną B zawsze można podwyższyć, ale symbol klasyfikacyjny pozostaje "stary".

Offline kalon

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: brakowanie
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 25, 2014, »
MarcinP.
....
Należy stosować kategorie archiwalne o wartości wyższej. Jeżeli wg poprzedniego wykazu określone akta miały kat. B10, a od 2011 r. mają kat. B5, to zostawić należy B10. A jeśli mamy sytuację odwrotną, to kategorię należy zmienić na B10.........
Tak zrobiłam dwa lata to trwało, miałam kontrole i wszystko jest dobrze! /nanosiłam na teczki wyższe kategorie:)/
moje pytanie dotyczyło symbolu nie kat.
dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi
 


 
.