Autor Wątek: nośniki danych-okres przechowywania  (Przeczytany 5499 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline bastian

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 4
nośniki danych-okres przechowywania
« dnia: Marzec 24, 2014, »
Witam,

Mam zapytanie odnośnie długości okresu przechowywania nośników danych (dyskietki, płyty CD). Głownie chodzi mi o to kiedy możemy taki nośnik zniszczyć. Czy jakaś ustawa bądź rozporządzenie to reguluje?

Z poważaniem

Sebastian Kotliński

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: nośniki danych-okres przechowywania
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 24, 2014, »
Bez wdawania sie w szczegółowe dywagacje - dokumentację, bez względu na sposób jej wytworzenia (a wiec również tę na informatycznych nośnikach danych) przechowujemy przez okres przewidziany dla danego rodzaju dokumentów w obowiązującym w naszej jednostce jednolitym rzeczowym wykazie akt.
Innymi słowy, dokumentacja poddawana jest kklasyfikacji i kwalifikacji archiwalnej niezależnie od tego w jakiej postaci została utrwalona.
Jeśli w jednostce funkcjonuje system EZD, inf. nośniki danych, których zawartość skopiowano do systemu są kwalifikowane do kat. BC. (podst prawna - Rozp. PRM z 18.01.2011, IK, par. 38, ust. 2)

Przy okazji - dla dokumentacji na inf. nośnikach danych nalezy co 5 lat wykonywac kopie bezpieczeństwa (podst. prawna - j.w, IA par 19). Przy czym po wykonaniu kopii przepisy nie przewiduja niszczenia oryginału.

Offline bastian

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 4
Odp: nośniki danych-okres przechowywania
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 24, 2014, »
Dziękuję za odpowiedź, była bardzo pomocna :D

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: nośniki danych-okres przechowywania
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 04, 2017, »
Podbijam temat. I nie chodzi mi tutaj o cytowane Rozporządzenie PRM z 18.02.2011 r. Jest jakiś przepis ogólny o możliwości niszczenia nośników jeśli  dane zostały wgrane do systemu?
prawy obrońca lewego słupka

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: nośniki danych-okres przechowywania
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 25, 2018, »
Nie ma przepisów ogólnych w tym zakresie. Reguluje to instrukcja kancelaryjna jednostki.
Po raz pierwszy tego typu zapis (po skopiowaniu do EZD nośnik otrzymuje kat. BC) pojawił sie w instrukcji z 2011. Obecnie jest tuz wymagana normą (por. chociażby przykładowa IK dostępna na stronach NDAP).

Offline sgt_Wichowski

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: nośniki danych-okres przechowywania
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 25, 2024, »
Dzień dobry, chciałbym odświeżyć temat niszczenia płyt CD - zwłaszcza tych, które zawierają dokumentację typu A. Pracuję w teatrze, mam od groma płyt ze zdjęciami i nagraniami spektakli. Oczywiście, mam lub będę miał kopie na dyskach zewnętrznych, ale jeżeli płyta została nagrana wiele lat temu, to moim obowiązkiem jest jej zawartość przegrać na nowy nośnik, a stary... no, właśnie, najlogiczniej jest chyba komisyjnie zniszczyć - bo dlaczego stare egzemplarze mają zalegać w magazynie i zajmować miejsce? Przy niszczeniu trzeba by chyba skonsultować się z właściwym AP, jak przy brakowaniu dokumentacji typu B. Myślę, że dobrze rozumuję?

Offline Barsa

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 205
Odp: nośniki danych-okres przechowywania
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 25, 2024, »
Można powiedzieć, że te stare płyty po "przegraniu" to jakby Bc...

Offline sgt_Wichowski

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: nośniki danych-okres przechowywania
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 12, 2024, »
Można powiedzieć, że te stare płyty po "przegraniu" to jakby Bc...

Czy jest jakaś podstawa, by tak myśleć, poza zdrowym rozsądkiem?  ;)

Offline Barsa

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 205
Odp: nośniki danych-okres przechowywania
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 12, 2024, »
Zapytaj się AP żeby mieć "podstawę".... Nośnik jest tylko "nośnikiem" dokumentów na nim zawartych, więc jak dokumenty zostaną skopiowane na inne nośniki stary nośnik już nie ma znaczenia. Coś jak usuwanie kopii z mat. archiwalnych, gdy mamy oryginały, tudzież zostawianie jednej, najlepszej kopii, gdy mamy wybór z kilku kopi a nie ma oryginału.

Ciekawa sprawa byłaby z takimi płytami z nadrukiem, nie wiem z muzyka czy coś.... co z nimi po przegraniu ;)