Panie Andrzeju, jest Pan optymistą
Obawiam się, że wskaźnik 100 % udostępnionych inwentarzy jest raczej nieosiągalny, bo przypominam, że zgodnie z zaleceniami NDAP do Internetu dajemy tylko inwentarze zatwierdzone przez komisje metodyczne. W sprawozdaniu statystycznym za 2011 rok (niestety, na stronie archiwa.gov.pl nie ma sprawozdania statystycznego za 2012 rok, jest tylko opisowe, ale stosunek danych pewnie jest podobny) stoi, iż ogółem w archiwach było 90 405 zespołów, a zatwierdzonych inwentarzy było 49 854. I tylko te mogą być prezentowane w Sieci (chyba że zmienią się zalecenia NDAP, bo przecież moglibyśmy prezentować inwentarze w wersji roboczej: zapytajmy użytkowników, czy to im odpowiada). Ale nawet abstrahując od tego, i tak tysiące zatwierdzonych inwentarzy są dostępne tylko w pracowniach naukowych.
Dlaczego?
Może powinien być wprowadzony wymóg
obowiązkowej retrokonwersji do postaci elektronicznej
wszystkich posiadanych przez archiwa zatwierdzonych inwentarzy? Bo pewnie w tym jest problem, że wiele z nich istnieje tylko na papierze...
PS. I jeszcze trochę liczb: wg sprawozdania archiwów za 2012 rok przechowują one 41 428 507 jednostek inwentarzowych, z czego 11 297 807 jednostek jest uznanych za opracowane.
I teraz pytanie: ile opisów jednostek inwentarzowych (a nie inwentarzy) jest prezentowanych w Internecie, w rozbiciu na archiwa.gov.pl i SwA? Czy ktoś dysponuje takimi danymi?