Tak się zastanawiam czy zanim zaistniał oficjalnie Internet w Polsce, korzystaliście z BBS (Bulletin Board System)?
Dla przypomnienia. Ze względu na naszą przynależność do bloku państw socjalistycznych aż do 1989 wszystkie kraje tego bloku były objęte programem COCOM (
http://pl.wikipedia.org/wiki/COCOM), który polegał na daleko posuniętych restrykcjach technologicznych. Dopiero zmiana systemu pozwoliła Polsce na podjęcie próby przyłączenia się do międzynarodowej sieci. W 1990 COCOM zniósł większość restrykcji, dzięki czemu Polska uzyskała członkostwo w EARN
http://portalwiedzy.onet.pl/133919,,,,earn,haslo.html).
W 1991 powstał Zespół Koordynacji Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Utworzona została szkieletowa sieć IP. Sieci akademickie i naukowe zaczęły funkcjonować pod nazwą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa NASK.
W 1993 roku firma ATM oferowała komercyjny dostęp do internetu, nieco później usługi komercyjne zaczął świadczyć także sam NASK. Koszt takiego łącza to 2,5 mln starych złotych miesięcznie za pojedyncze konto na serwerze internetowym dostępnym przez linię telefoniczną.
W 1994 Stanisław Tymiński uruchomił ?Maloka BBS?, dzięki któremu dostęp do internetu stał się po raz pierwszy możliwy dla osób prywatnych (480 tys. złotych miesięcznie).
Dopiero w 1995 roku TP S.A. pojawiła się w internecie, a w 1996 uruchomili usługę dostępu dla użytkowników indywidualnych. W tym samym czasie pojawiła się pierwsza oferta zakładania darmowych kont e-mail, a następnie WWW.
Wróćmy jednak do wspomnianego przeze mnie na początku BBS.
Były to serwisy komputerowe, polegające na udostępnianiu na maszynie jego właściciela miejsca, gdzie można było umieszczać i czytać ogłoszenia, a także obsługiwać pocztę e-mail, przesyłać pliki itd.
BBS-y powstały i rozpowszechniały się pod koniec lat 70 w USA.
Pierwsze BBS-y w Polsce zaczęły powstawać w latach 80. i ich rozwój trwał do czasu udostępnienia przez TP S.A. numeru dostępowego do internetu.
Co ciekawe BBS-y jeszcze funkcjonują. Poniżej zamieściłem parę obrazków przedstawiających wygląd typowego interfejsu BBS.
Dla współczesnych użytkowników przeglądarek internetowych, obsługa czegoś takiego wydawałaby się katorgą.
Zanim pojawiły się strony WWW, używany był jeszcze protokół Gopher. Pamiętam pierwsze strony internetowe, które nie zawierały żadnej grafiki.
Jeżeli chcecie zobaczyć jak to wyglądało wejdźcie na ten adres (najlepiej za pomocą przeglądarki firefox): gopher://gopher.floodgap.com/
Zanim powstały przeglądarki Internetowe, korzystało się z programu telnet.
Główne menu strony BBS. Mamy tutaj możliwość pobierania i wysyłania poczty e-mail, pobieranie i wysyłanie plików itd.
BBS dostępny z poziomu przeglądarki Internetowej.
Zapomniałem dodać że dostęp do BBS uzyskiwało się przez wdzwanianie się na określony numer telefonu do którego był podpięty inny komputer z uruchomionym serwerem BBS.
Sieci w tamtym okresie zupełnie inaczej funkcjonowały niż te dzisiejsze.
Polecam obejrzeć filmik na którym zaprezentowano modem z 1964 podłączony do współczesnego komputera:
http://www.youtube.com/watch?v=X9dpXHnJXaE&feature=player_embeddedi film prezentujący BBS:
http://www.youtube.com/watch?v=SV9y3CVn-bU&feature=related