Dzisiaj kolejna odsłona projektów z otwartym kodem. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z tym ciekawym projektem.
DSpace jest platformą systemową, której zadaniem jest przechowywanie materiałów cyfrowych w perspektywie długoterminowej, dlatego też bardzo dobrze nadaje się do zadań jakie stawiają archiwa.
Strona projektu:
http://www.dspace.org DSpace indeksuje treści cyfrowe, dlatego też może być wykorzystany przez użytkowników do wyszukiwania i pobierania określonych materiałów. Dystrybucja danych odbywa się za pomocą przeglądarki WWW.
System DSpace może być wykorzystany do przechowywania i udostępniania: skanów (2D i 3D), fotografii, filmów, książek i wielu innych rodzajów treści.
Poniżej diagram prezentujący działanie DSpace
źródło:
http://www.dspace.org/introduction/dspace-diagram.pdfProjekt DSpace został opracowany wspólnie przez bibliotekę największej uczelni technicznej na świecie MIT i firmę Hewlett-Packard. System jest swobodnie dostępny jako open-source w ramach licencji BSD. System można bezpłatnie pobierać i używać jako własne repozytorium. DSpace jest wykorzystywany z powodzeniem w wielu instytucjach naukowych, bibliotekach, muzeach, archiwach, szpitalach, instytucjach rządowych i wielu innych.
Na poniższej stronie jest pełna lista użytkowników tego systemu, przy okazji można zapoznać się w jaki sposób ten system jest wykorzystywany przez różne podmioty:
http://www.dspace.org/index.php?/DSpace-Instances/Repository-List.html Dla tych, którzy chcą szybko przetestować na własnym komputerze DSpace, polecam adres:
http://cadair.aber.ac.uk/dspace/handle/2160/565DSpace Live CD - 1-5-0 v2.iso
Można tam pobrać obraz systemu w postaci pliku ISO, gotowy do uruchomienia bez konieczności instalacji czegokolwiek. Wystarczy wypalić płytkę i uruchomić z niej komputer (w Biosie należy ustawić startowanie z napędu CD/DVD) można też użyć oprogramowania do wirtualizacji i zamontować pod nim taki obraz ISO.
W tej chwili system jeszcze nie obsługuje języka polskiego, ale pracuję nad stworzeniem polskiej wersji językowej.
Polecam zapoznać się z filmem demonstrującym ten ciekawy projekt:
http://www.dspace.org/index.php?/Introducing/DSpace-Video.html