Seria
wedle dotychczasowego słownika terminologicznego Seria to ?szereg jednostek archiwalnych w zespole (zbiorze) archiwalnym stanowiących pewien ciag, a związanych analogią treści lub formy zewnetrznej, bądź analogią obu tych elementów.?
https://www.archiwa.gov.pl/pl/62-materia%C5%82y-pomocnicze/757-s%C5%82ownik-archiwalny?showall=&start=3W najnowszym zarządzeniu (nr8) o inwentaryzacji
?Seria składa się z opisów jednostek archiwalnych?. Trzeba podawać jej rozmiar. Ale jak, skoro mówimy o części inwentarza, która składa się z opisów? ?opis? nie jest jednostką miary, bo wedle nowego zarządzenia o ewidencji (par. 7) jednostkami miary są:
- jednostka archiwalna
- metry bieżące ? nieźle, od razu liczba mnoga, a jesli będzie to jeden metr?
- liczba plików i megabajtów ? jeszcze lepiej, tzn. zespół cyfrowy ma wielkość np. 12 liczb plików i megabajtów? a może można podać osobno 12 liczb plików i 12 liczb megabajtów?
Zmiany zmiany, ewidencja zachwiała się w posadach, ale przetrzyma
Ale to nie jest jeszcze ostatnie słow CKM. Do tych zmian nie nalezy sie przyzwyczajać. Jak mówi uzasadnienie zarządzenie o ewidencji ?ma w zamierzeniu charakter przejściowy ? będzie obowiązywało do czasu planowanego przemodelowania przepisów metodycznych.? Ponadto ?ma charakter kompilacyjny, nie wprowadza zasadniczych zmian w działaniu archiwów państwowych, a jego wdrożenie wiązać się będzie jedynie z koniecznością wprowadzenia modyfikacji w systemie ZoSIA.? Czyli to nie jest jeszcze zapowiadana przez CKM rewolucja metodyczna.
Naczelny Dyrektor już wprowadził też nowy przepis o ZoSIA, w którym uzasależnia jej rozwój od opinii Komitetu Sterujacego (zarz. 10), który prawie jednocześnie likwiduje (zarz. 16). CKM likwiduje niewygodne przepisy, a może sam przejmie zadania Komitetu Sterującego i będzie decydować, co trzeba i można zmieniać w ZoSIA?
Łatwo dodać wiele buziek z wyszczerzonymi zębami, ale do śmiechu nie jest.