Aktualności:

UWAGA:  - Upgrade do wersji 2.1.4 - zakończony... proszę o zgłaszanie ewentualnych błędów tutaj: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5037.msg32648.html#msg32648

Menu główne

Archivopedia

Zaczęty przez Wojciech Woźniak, Kwiecień 11, 2008,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wojciech Woźniak

Na początku kwietnia ruszyła Archivopedia.
Na razie to wersja 1,1 beta z niewielką zawartością, ale ze sporymi ambicjami. W związku z tą stroną na liście dyskusyjnej EAD pojawiło się kilka maili, których autorzy rozważają pomysły pojawiające się również na ifarze a dotyczące możliwości dodawania informacji do pomocy archiwalnych publikowanych w sieci przez użytkowników archiwaliów (wlaśnie formuła wiki). Warto śledzić losy tego projektu.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Anna Laszuk

Taką możliwość dało użytkownikom Archiwum Departamentalne Yvelines w Montigny-les-Bretonneux we Francji. Jest to część projektu realizowanego przez to archiwum we współpracy z firmą informatyczną, genealogami, władzami departamentu i Institut National de Recherche (INRIA-INSA). Objął on digitalizację ksiąg stanu cywilnego, akt katastralnych, spisów ludności i kart poborowych ? dokumentów najczęściej wykorzystywanych i najbardziej zużytych. W sumie zeskanowano ok. 3 mln. stron. Kopie są udostępniane w pracowni, a dane, których nie można na razie udostępniać, są zakryte. W projekcie tym zastosowano kilka rozwiązań nowatorskich. Jednym z nich jest specjalny OCR do rękopisów umożliwiający systematyczną indeksację elementów informacji, głównie nazwisk, umieszczanych w stałych miejscach formularzy. Drugim ? właśnie możliwość dodawania przez użytkowników metadanych, przy użyciu specjalnie przygotowanych dla każdego typu dokumentów formularzy wprowadzania danych. System przygotowała i stale modyfikuje firma Evodia na bazie MySQL z możliwością eksportu do XML. W prezentacji uwzględnione są elementy Java i PostgresSQL. System jest zgodny z EAD, ale EAC nie jest na razie zaimplementowany.