No właśnie, aktualizacja danych w bazie SEZAM okazuje się niewystarczająca. Przypomnę, że dane przesyłane są przez archiwa do COIA raz w roku, praktycznie od marca do czerwca. Ich scalanie i wstępna weryfikacja zajmuje kilka tygodni. Kolejne tygodnie trwają prace nad przygotowaniem ich (SEZAM, PRADZIAD i inwentarze elektroniczne) do udostępnienie w Internecie, co dzieje się w sierpniu, wrześniu lub październiku, w zależności od stopnia skomplikowania prac. W wersji udostępnianej brakuje więc informacji o zmianach, jakie zaszły przez ostatnie kilka miesięcy.
Na 2007 r. planowane było przygotowanie bazy SEZAM aktualizowanej on-line, ale w związku z podjęciem prac nad systemem zintegrowanym zaniechano tych działań. Mam nadzieję, że zespół pod kierunkiem Rafała Magrysia opracuje system ZoSIA i wkrótce będzie możliwe udostępnianie bardziej aktualnych informacji. Na razie warto iść za radą Ireneusza i upewniać się, czy akta nie należące do terenu działania dotychczasowego przechowawcy nie zostały przekazane do właściwego.
Przy okazji, na stronie
http://www.archiwa.gov.pl/?CIDA=160 umieściliśmy prośbę o nadsyłanie uwag do bazy na podany tam adres internetowy. Na nadsyłane maile reagujemy, próbując pomagać wnioskodawcom, ale od 2001 r. wpłynęło jedynie kilka zapytań i wniosków racjonalizatorskich. O Grodzisk i Mławę nie pytano – o co konkretnie chodzi?