Narodowe Archiwum Cyfrowe > Projekty w NAC

Projekt programu do masowej obróbki plików graficznych - program do instalacji

<< < (2/7) > >>

piotrpsz:

--- Cytat: Jan Szczygieł w Wrzesień 12, 2007, ---Moim zdaniem zagonienie jakiegokolwiek kombajnu spowoduje że taki soft będzie bardzo zasobo żerny. Są to bardzo proste operacje na plikach i dlatego moim zdaniem jedynym sensownym rozwiązaniem aby takie oprogramowanie pracowało szybko i niezawodnie oraz miało suport (bo konieczne będą zmiany) jest zlecenie napisania takiego softu profesjonalistom, którzy kodują na poziomie np. C++.

--- Koniec cytatu ---

Jestem zawodowym programista C++ (systemu czasu rzeczywistego, komputery pokladowe dla samochodow).

piotr

minder:
Posłałem odpowiedź na mejl zanim moje konto zostało aktywowane. Program już istnieje i nazywa się ImgWorks. Według opisów i skrinszotów odpowiada wymaganiom. Interfejs na GTK+ (v. 1), ale to chyba najmniejszy problem. W razie jakby czegoś brakowało, to kod jest ogólnodostępny :D

Poza tym myślę, że można by się skontaktować z analogicznymi ekipami w innych krajach. Myślę, że Niemcy mają spore doświadczenie w używaniu Open Source w administracji państwowej, więc niewykluczone, że archiwa też mają w jakiś sposób na tym oparte.

Rafał Rufus Magryś:
Witam,

 Dzięki Minder za link - jednak program ImgWorks okazuje się nie mieć podstawowej funkcji tzn. dodawania znaku wodnego. Możemy go dopasowywać ale możemy też wykorzystać siłę wiedzy Piotra i mieć nowy program.
Piotrze jeśli ten program (a właśnie jak go nazwać? :)...) będzie tak szybki jak beesoft commander to będzie genialnie! Czekam zatem na info co Ci będzie potrzebne (jaka pomoc) ze strony NAC i ze strony tworzącej się społeczności żeby zapewnić Ci komfort pracy.
Narzędzia (wiki, cvs etc.) będą uruchomione do 17 września na roboczej stronie NAC.

Pozdrawiam

Rafał

P.S. Znam projekty w NIemczech niestety tam OpenSource (jeśli chodzi o archiwa) jest w powijakach choć mają już coś na koncie nakładkę do Eclipse która ułatwia towrzenie plików w XML w DTD EAD (Encoded Archival Description)
P.S. Czekam na propozycje nazwy ;)...

piotrpsz:

--- Cytat: Rafał Rufus Magryś w Wrzesień 12, 2007, ---Piotrze jeśli ten program (a właśnie jak go nazwać? :)...) będzie tak szybki jak beesoft commander to będzie genialnie!

--- Koniec cytatu ---

:) sam program bedzie szybki. Ale przetwarzanie obrazow juz chyba nie. Chociazby ze wzgledow na rozmiary konwertowanych plikow.


--- Cytuj ---Czekam zatem na info co Ci będzie potrzebne (jaka pomoc) ze strony NAC i ze strony tworzącej się społeczności żeby zapewnić Ci komfort pracy.

--- Koniec cytatu ---

Chcialbym znac dokladna specyfikacje co ten program ma robic. A konkretnie jakie opcje powinien moc wybrac/ustawic operator programu. Pozniej potrzebowal bym pewnie wsparcia ekspertow od przetwarzania obrazow.


--- Cytuj ---P.S. Czekam na propozycje nazwy ;)...

--- Koniec cytatu ---

IARC?

IA od (I)m(A)ge
ARC od (ARC)hiwum

Taki sobie zlepek liter.
Moze archiwisci maja jakas ekstra unikalna nazwe?
Pewnie tak.

pozdrawiam
Piotr

dPeS:
Powitać,


--- Cytat: Rafał Rufus Magryś w Wrzesień 12, 2007, ---Witajcie,

Potrzeba: Program do masowej konwersji plików graficznych w wersji do instalacji lokalnej,

Wymóg: opensource na wszystkie platformy (winda, linux, mac os), optymalizacja w celu osiągnięcia największej prędkości przetwarzania plików,

Zakładane funkcjonalności:

-wsadowa obróbka plików graficznych ("n" plików w kolejce),
-obróbka dużych plików tiff wielkości 400 mb to nic szczególnego (średnie pliki 50-60 mb tiff),
-format wyściowy: tiff,
-docelowy: jpeg, png, mniejszy tiff etc.
-możliwość dodawania znaku wodnego (ważne dla dystrybucji plików przez archiwa),
-zmiana rozmiaru plików,
-zmiana rodzielczości,
-zmiana kontrastu/jasności,

Pomysł na realizację: ...

--- Koniec cytatu ---

Na początek pytanie - opis tego co trzeba zrobić zostanie udostępniony w poniedziałek ? nadal nie wiadomo ile danych będzie trzeba przetworzyć, gdzie te materiały się znajdują oraz jak wygląda ich zamienianie na postać cyfrową?

Jeśli zaś chodzi o powyższą funcjonalność to moim zdaniem nie potrzeba do tego żadnego programu. Jeśli użytą biblioteką ma być imagemagik to nikt nie jest w stanie użyć jej lepiej niż twórcy a więc zbiór narzędzi konsolowych (http://www.imagemagick.org/script/command-line-tools.php) spokojnie umożliwi zaproponowaną wyżej funkcjonalność. Znak wodny - i owszem - pierwszy link z google "imagemagick watermark" - http://www.selonen.org/arto/netbsd/watermarks.html. Owszem można się pokusić o stworzenie prostego GUI z kilkoma dużymi przyciskami które będą uruchamiały odpowiednie skrypty. Pytanie czy parametry ma podawać użytkownik czy też będzie to robiła pani Kasia przy kawie bez informacji umożliwiających ich wybór.

Moja propozycja : obecnie do zrobienia są dwa projekty, które mają taką samą funkcjonalność - jedyne co je różni to sposób wyświetlenia GUI (jeden standalone - desktop dla win32, lin, mac) drugi web. Warto więc pomyśleć o adapterze który z jednej strony będzie miał niskopoziomowe aplikacje convert, mogrify... do wykonywania operacji na plikach a z drugiej strony będzie udostępniał interfejs oczekiwany przez użytkownika np ,,weź te 20 plików ttf i zamień je na jpg''. Jeśli taki adapter zostanie napisany w przenośny sposób to będzie mógł działać zarówno na serwerze jak i standalone. Wystarczy później zrobić 2xGUI i koniec.

jeśli chodzi o wydajność : intuicja podpowiada mi, że dla dużych plików (o których mowa) wydajność tego typu operacji wykorzystując gotowe już narzędzia napisane przez twórców biblioteki będzie optymalna dla tej biblioteki. Nie sądzę, żeby można było prześcignąć autorów biblioteki.

dPeS

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej