Wojciech Woźniak użył terminu "poligon doświadczalny" w odniesieniu do bazy FOTO w obecnej wersji, jako przygotowania do systemu zintegrowanego. Za pierwszy poligon można więc uznać SEZAM, tworzony od 1994 r., po uprzednim opracowaniu teoretycznych założeń całego systemu informacji o zasobie. O tych założeniach i praktycznych krokach czynionych w drodze do systemu dyskutujemy tutaj na Ifar w dziale "System informacji o zasobie archiwów państwowych" od lutego 2004 czyli od początku forum.
Za podstawę uznano w latach 90. XX w. ewidencję zasobu na poziomie zespołu. Po kilku latach ewidencja ta była dostępna w Internecie. Za tym poszło opisywanie zasobu na poziomie jednostki archiwalnej - bazy IZA, KITA, MAPY, i na poziomie dokumentu - SCRINIUM. I po doświadczeniach i rozbudowaniu sieci komputerowych w archiwach - łączenie baz (SEZAM i KANAPA, IZA, KITA i MAPY). Obecnie dane scalane są w bazach SEZAM, IZA, SCRINIUM, PRADZIAD i ELA. Wszystkie mają taką strukturę, że przy pomocy relacji można je połączyć w jeden system - tylko rzadko które archiwum ma taki sprzęt i infrastrukturę, która dźwignie to wszystko i poruszy. A luke liczył lepiej i doliczył się 50 baz - dźwignięcie tego to już zadanie dla systemu. I zauważył, że jego projektowanie, to ulepszanie tego, co jest. Dobrze, że jest co ulepszać, i że poligon doświadczalny działa już kilkanaście lat. No cóż, budowa systemu to nie jest lokacja na surowym korzeniu. Jak powstanie system, będzie musiał wchłonąć miliony rekordów, w tym kilkadziesiąt tysięcy inwentarzy elektronicznych. A może także jakiś inwentarz zbioru fotografii zrobiony w bazie FOTO?
FOTO jest na razie oddzielnie - 29 września wyjaśniałam, dlaczego. I, jak pisał Wojciech, dyskusja nad kształtem bazy jest w dużej części metodyczna. Też ciekawa jestem jej efektów...
PS. A za prawdziwy poligon doświadczalny uznaję bazę DOKUMENTACJA, która nie wzbudziła jednak dyskusji Forumowiczów (9 lutego 2006). Jest ona bardziej zbliżona do przyszłego działania, którego rezultaty będą też niemal od razu dostępne online.