Aktualności:

Widzę, że część osób może mieć problemy z zalogowaniem/hasłami/zatwierdzeniem konta szczególnie z domen WP, Onet, Interia  - czytamy watek: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5043.0.html i potem proszę tej sprawie o kontakt na priv rafal.magrys(na)gmail.com

Menu główne

zdigitalizowane - sprzedawane

Zaczęty przez kocibrzuch, Kwiecień 26, 2007,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kocibrzuch

Czy któreś z archiwów nosi się z zamysłem digitalizacji tego czy owego celem, między innymi, późniejszej sprzedaży płytek?
Czy w ogóle jest już może taka praktyka gdzieś w Polsce, w innych niż państwowe archiwach, muzeach czy bibliotekach? Pytam o rękopisy.

Tomasz Kalota

BUWr sprzedaje na płytach CD digitalizowane zbiory, ale nie są to surowe digitalizaty tylko obiekty wzbogacone o jakąś wartość dodaną, które są nową publikacją - http://www.bu.uni.wroc.pl/wydawnictwo/. Na razie w ramach eWydawnictwa BUWr zostały wydane dwa ebooki ze zdigitalizowanymi obiektami. Obecnie są tworzone kolejne i niewykluczone że będzie ich za jakiś czas więcej. Surowych digitalizatów nie ma specjalnie sensu sprzedawać, skoro są dostępne w bibliotece cyfrowej np. ten rękopis - http://www.bibliotekacyfrowa.pl/publication/7114. Choć zdarzają się jeszcze czytelnicy, którzy mimo wolnego dostępu do zbiorów chcą, żeby im to nagrać na CD i sprzedać, tych czytelników oczywiście też szanujemy ;). Bardziej sensowne wydaje się natomiast sprzedawanie plików master np. do celów wydawniczych.
Tomasz Kalota
www.Digitalizacja.pl
www.Tomasz.Kalota.pl

Wojciech Woźniak

Witam
Nie słyszałem o takich działaniach w archiwach. Natomiast to o czym napisał pan Tomasz wydaje sie najbardziej sensowne: publikacja skanów w Internecie, zaś sprzedaż na płytkach w postaci ebooków (zresztą taki ebook wydaje się tańszy od książki papierowej).
Ciekawa sprawa, że mimo wolnego dotępu są ludzie, którzy wolą by im sprzedać płytę. To chyba kwestia podejścia, ściślej: nieufności wobec Internetu. Fakt - nie można tych potrzeb ignorować.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you


Tomek

NDAP kiedyś wydało na płycie CD coś co nazywało się jeśli pamiętam "Skarby Archiwów Polskich".

Anna Laszuk

Chciałabym sprostować, że "Skarby Archiwów Polskich" to tytuł projektu archiwów i NASK, w ramach którego w portalu www.polska.pl prezentowane są skany dokumentów (bezpłatnie) i ich opisy.
NDAP wydała kilka prezentacji na CD, mających różny charakter. W 2000 r. powstały "Archives of Poland" i dzieje Banku Handlowego, później Metryka Koronna z czasów Henryka Walezego (http://archiwa.gov.pl/?CIDA=205), "Po mieczu i po kądzieli" (http://www.archiwa.gov.pl/?CIDA=251), "Meldunki miesięczne wywiadu przemysłowego KG ZWZ/AK 1941-1944. Faksymile" - towarzyszące publikacji książkowej (http://archiwa.gov.pl/?CIDA=199).
ADM wydało z okazji 50-lecia Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa fragmenty wybranych audycji oraz „Stan wojenny na falach Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa”; AP w Poznaniu - „Dokumenty miasta Poznania [1253] 1254-1790”, AP w Szczecinie - „Akta osobowe cudzoziemskich robotników przymusowych (1939-1945) z zespołu Prezydium Policji w Szczecinie (Polizeiprasidium in Stettin)”.
Wszystkie publikacje zawierają także skany dokumentów, które są podstawą prezentacji lub towarzyszą bazom danych lub tekstom narracyjnym.

anormalniak

Witam na forum, czy ktos może wie gdzie mozna znalezc, pozyczyc kupic sciagnac "Meldunki miesięczne wywiadu przemysłowego KG ZWZ/AK 1941-1944. Faksymile" A. Glassa ? W odniesieniu do "Skarbów Archiwów polskich" wydanej na CD.