Aktualności:

UWAGA:  - Upgrade do wersji 2.1.4 - zakończony... proszę o zgłaszanie ewentualnych błędów tutaj: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5037.msg32648.html#msg32648

Menu główne

Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty

Zaczęty przez Wojciech Woźniak, Luty 19, 2007,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kocibrzuch

Zgadzam się z powyższym.
Nadto, może to przykre, ale czasy gdy archiwum było instytucją bardziej naukową minęły, teraz jesteśmy bardziej urzędem, takie są realia pracy.

Jarek

No nie zgodzę się z panem Maćkiem. Tu jest czas i miejsce by takie rzeczy rozważać. Po prostu zakładajmy w miarę możności i potrzeb wątki do punktów przywołanych przez Panią Hannę, może plus „wątek ogólny”, a tu rozmawiajmy o zawodzie archiwisty.
Jarek Orszulak

Jarek

... tu zresztą chodziłoby nie tyle o wydzielenie archiwistów, co wydzielenie archiwów państwowych i ich pracowników ...
Jarek Orszulak

Rafał Rufus Magryś

Witam,

Ja również cieszę się, że taka dyskusja się na forum pojawiała. Póki co co w Silva rerum, no ale to już coś. Bardzo chętnie wydzielę osobne podforum na ten temat boję się tylko czy znajdę jakiegoś moderatora. Popytam i zobaczę co da się zrobić (ale pamiętacie jak trwało z archiwum zakładowym może i tu tak być).

Pozdrawiam serdecznie


P.S. Może to jeden z tematów do przedstawienia podczas ewentualnego zlotu?
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Wojciech Woźniak

Witam
Cytat: "Maciej Zdunek"Myślę, że wydzielenie archiwistów z sc i utworzenie odrębnej służby to kiepski pomysł. (...)
Trochę racji jestem skłonny przyznać Maćkowi - w końcu również weterynarze zatrudnieni w Inspekcji Weterynaryjnej należą do sc i jeśli chcą robić tam karierę to muszą zdawać na mianowanie ucząc się prawa administracyjnego. Może więc myślenie o wydzielaniu z sc to zbyt dalekie perspektywy? Może lepiej inaczej stawiać problem - iść na przykład w kierunku myślenia o systemach certyfikacji (dzięki Haniu za namiar na artykuł!), a może jednak wspomagać dzialalność naukową w archiwach w sensie wspierania karier naukowych pracowników? Od ubiegłego roku robi to NDAP prowadząc studium doktoranckie. Może więc w ten sposób: ułatwienia i zachęty do zdobywania tytułów naukowych powiązane z jasnymi regułami awansu zawodowego? Tylko że stawianie sprawy w ten sposob raczej wynosi nam dyskusję poza kwestie ustawy archiwalnej, bo taka materia raczej nie ma rangi problemów ustawowych...
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Kajka



GAP1

Był już projekt ustawy, a wyszło, jak zwykle. Dlaczego nie udało się przeforsować tego projektu? Ktoś wie?

muniekdm

Jutro w Sejmie głosowanie nad nową ustawą archiwalną. Jest nadzieja, że wreszcie nowa ustawa archiwalna stanie się faktem.

Kajka

W internecie jest dostępny stenogram obrad Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy archiwalnej (str od 140 do 148) http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter7.nsf/0/49BA130BCC2FED9DC1257DCE001CD3DD/%24File/84_b_ksiazka.pdf
Przyznam że powaliły mnie pytania zadawane przez posła Tadeusza Iwińskiego i posłankę Józefinę Hrynkiewicz  ::)

Jarek

A ile to się nowych rzeczy można dowiedzieć z tych wypowiedzi - okazuje się np. że "wojewodowie, którzy prowadzą archiwa wojewódzkie, w ogóle nie muszą się liczyć z zasadami archiwistyki i mogą po prostu niszczyć te archiwa". Inwencję posłów pięknie uzupełnia pan wiceminister z MKiDN - okazuje się bowiem że: "Co do odpowiedzialności za materiały płacowe przechowywane w archiwach wojewódzkich, to odpowiedzialność za te materiały i nadzór nad instytucjami gromadzącymi te materiały sprawuje wojewoda i on ponosi również odpowiedzialność za kontrolę nad nimi".  :(
Jarek Orszulak

Kajka

"Unormowaniu ulegną przepisy o zatrudnianiu
i wymogach dotyczących kwalifikacji pracowników
Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. W wie
lu przypadkach, z uwagi na obowiązywanie przepi
sów, których wejście w życie nastąpiło po 1983 r.,
musiano dostosować terminologię do już obowiązu
jących zapisów niektórych ustaw. W wielu sprawach
wszczętych, a niezakończonych będą miały zastoso
wanie przepisy dotychczasowe.
Archiwa państwowe w terminie 6 miesięcy od
dnia wejścia w życie ustawy dostosują struktury pod
ległości służbowej pracowników do wymogów prze
pisów art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010
r. o instytutach badawczych. Komisja proponuje, aby
znowelizowana ustawa weszła w życie pierwszego
dnia miesiąca po upływie 6 miesięcy od dnia jej ogło
szenia"
Czyżby to miało oznaczać że archiwiści pracujący w NDAP
i AP zyskali status pracowników instytutów badawczych?  ???

Kajka

Podsekretarz stanu w MKiDN mówił coś o archiwach wojewódzkich i terenowych, a mi się wydawało, że sieć archiwalna opiera się na Archiwach Państwowych... To, ze poseł Iwiński nie rozumie z czego wynika struktura sieci archiwalnej to mogę zrozumieć ale jest dla mnie niezrozumiałe, że pan Andrzej Wyrobiec z MKiDN nie jest w stanie sensownie odpowiedzieć na to pytanie.

Hanna Staszewska

Z tego stenogramu wyziera porażająco kiepski, a co za tym idzie i smutny poziom dyskusji i pytań  :(

Henryk Niestrój

Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości w jaki sposób postrzegane są archiwa i archiwiści oraz którym miejscu łańcucha pokarmowego się znajdujemy?
A może trzeba zadać sobie pytanie, dlaczego jesteśmy tak postrzegani i dlaczego nikt nas tak do końca nie rozumie, nawet własne ministerstwo?
Bo pracownik archiwum państwowego to taki ni pies ni wydra. Archiwista, czyli ni to naukowiec, ni to urzędnik. Archiwum państwowe, czyli instytucja podlegająca ministerstwu kultury, ale jednak nie instytucja kultury?
Może tu trzeba zrobić porządek? Może sami powinniśmy jednoznacznie określić kim chcemy być i czym się zajmować?
Quieta non movere
http://arcaion.pl