Internetowe Forum Archiwalne > Archiwa Zakładowe

Ustawa o ochronie sygnalistów

(1/4) > >>

Aleksandra:
Cześć, od września wchodzi ustawa o ochronie sygnalistów. Art. 8 ust. 7-9 ustawy brzmi "7. Dane osobowe przetwarzane w związku z przyjęciem zgłoszenia zewnętrznego oraz dokumenty związane z tym zgłoszeniem są przechowywane przez Rzecznika Praw Obywatelskich przez okres 12 miesięcy po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym przekazano zgłoszenie zewnętrzne do organu publicznego właściwego do podjęcia działań następczych. 8. Dane osobowe przetwarzane w związku z przyjęciem zgłoszenia lub podjęciem działań następczych oraz dokumenty związane z tym zgłoszeniem są przechowywane przez podmiot prawny oraz organ publiczny przez okres 3 lat po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym przekazano zgłoszenie zewnętrzne do organu publicznego właściwego do podjęcia działań następczych lub zakończono działania następcze, lub po zakończeniu postępowań zainicjowanych tymi działaniami. W przypadku, o którym mowa w ust. 7 i 8, Rzecznik Praw Obywatelskich, podmiot prawny i organ publiczny usuwają dane osobowe oraz niszczą dokumenty związane ze zgłoszeniem po upływie okresu przechowywania. Ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2020 r. poz. 164) nie stosuje się."
Jak to rozumieć? Czy tym sprawom nie nadaje się klasy z wykazu akt? A nastepnie nie trzeba wnioskować o zgode na brakowanie do AP??

Barsa:
Wedle tego co podałaś to sprawom można nadawać symbol, ale nie trzeba wnioskować o zgodę z AP.

łucja:
Czy ktoś mógłby to bliżej wyjaśnić?

MOPSIAK:
Podpinam się, też jestem ciekaw jak i czy jakieś "diametralne" zmiany trzeba będzie wprowadzić, szczególnie w JRWA?

lukas_drill:
Wydaje się, że należy normalnie klasyfikować i kwalifikować dokumentację dotyczącą całości spraw, prowadzić jak każde inne sprawy, ale w odniesieniu do brakowania nie piszemy wniosku o brakowanie, a niszczymy "normalnie"...czyli jak, no właśnie ?:) jakiś protokół ze zmielenia czy co?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej