Aktualności:

UWAGA:  - Upgrade do wersji 2.1.4 - zakończony... proszę o zgłaszanie ewentualnych błędów tutaj: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5037.msg32648.html#msg32648

Menu główne

Wydawanie dokumentacji pracowniczej z zasobu archiwum

Zaczęty przez krzysiekp, Luty 11, 2024,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

krzysiekp

Witam,
w opracowywanym projekcje instrukcji archiwalnej chciałbym umieścić rozdział dotyczący wydawania z zasobu archiwum dokumentacji pracowniczej (po obligoatoryjnym okresie przechowywania). Taka możliwość dopuszcza ROZPORZĄDZENIE MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1 z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (rozdziale 5 i 6). Czy w kontekscie zawartych tam zapisów archiwum powinno wydać, na wniosek byłego pracownika, wyłącznie uwierzytelnione kopie papierowej dokumentacji pracowniczej?
Analiza instrukcji archiwalnych kilku instytucji wskazuje na rożne podejście do tego tematu.

Rovan

Należy rozróżnić dwie kwestie:
1. Pracownik (były pracownik, jego przedstawiciel lub spadkobierca) może w dowolnym momencie zażądać wydania kopii dokumentacji pracowniczej (art. 94^12 KP i par. 18 rozporządzenia MRPiPS). Nie ma tu znaczenia czy upłynął okres przechowywania tej dokumentacji - wydaniu podlega jej kopia.

2. Pracownik (były pracownik, jego przedstawiciel lub spadkobierca) może do końca miesiąca następującego po upływie okresu przechowywania dokumentacji odebrać oryginały dokumentacji pracowniczej (art. 94^6 pkt 2 KP i par. 16-17 rozporządzenia MRPiPS). Przepis wyraźnie mówi o odebraniu dokumentacji pracowniczej (nie o jej kopii), której okres przechowywania już upłynął i która - jeśli nie zostanie odebrana w przewidzianym terminie - podlega zniszczeniu (art. 94^7 KP).
Oczywiście przed wydaniem dokumentacji pracodawca będący podmiotem publicznym musi uzyskać zgodę AP na jej wybrakowanie, zaś gdyby dokumentacja ta została uznana za materiały archiwalne - nie podlega wydaniu (co najwyżej jej kopie). Tego już przepisy prawa pracy nie mówią, ale wynika to z przepisów archiwalnych.

krzysiekp

Rovan, czy więc ekspertyza archiwalna ma powinna się odbyć przed rozpoczęciem okresu kiedy teoretycznie były pracownik może zażądać wydania swojej dokumentacji ?

Rovan

Taka sytuacja byłaby optymalna - w innym przypadku może dojść do sytuacji gdy były pracownik zgłasza się po swoja dokumentacje , a my nie możemy mu jej wydać i musimy tłumaczyć dlaczego.

krzysiekp

inny paradoks to fakt, ze ekspertyzy powinny się odbywać czasem dla jednej teczki ponieważ będą rożne dzienne terminy upływu okresu przechowywania. Ciekawe jak do tej sytuacji podajda AP ale ten problem pojawi się 2029.

Rovan

Cytat
będą rożne dzienne terminy upływu okresu przechowywania
Nie ma takiej możliwości.
Okres przechowywania dokumentacji pracowniczej liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy (art. 94 pkt. 9b KP), lub został złożony raport informacyjny do ZUS (art. 7 ust. 3 ustawy zmieniającej z 10.01.2018 r), wiec zawsze dobiegnie kresu również z końcem roku kalendarzowego.

krzysiekp

masz rację,
dziękuje za wszelka pomoc w omawianym wątku.