Autor Wątek: archiwizowanie zarządzeń jednostki  (Przeczytany 306 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marta88

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 15
archiwizowanie zarządzeń jednostki
« dnia: Listopad 07, 2023, »
Witam,
Czy mogę przyjąć do archiwum zarządzenia (wydane w jednostce, jej dotyczące), które przestały obowiązywać, miały charakter krótkotrwały, itp.?  Chodzi o ich uporządkowanie, oddzielenie obowiązujących nadal od nieobowiązujacych. Nie będzie to numeracja kolejna, czyli np. rok 2015, numery zarządzeń od 10 do 66, tylko wybiórczo, te które nieobowiązują.

Offline Leksandra

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: archiwizowanie zarządzeń jednostki
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 07, 2023, »
Ja stoję na straży kompletności akt, zwłaszcza takich akt jak zarządzenia, w żadnym wypadku nie przyjęłabym dokumentacji w takiej postaci jak piszesz.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przyjąć całym rocznikiem, nawet w sytuacji , gdy są tam zarządzenia obowiązujące, choć uprzedzam, że kiedyś na forum była dyskusja na ten temat i zmierzała ona w kierunku, że "zakończenie sprawy to moment uchylenia zarządzenia"  uważam, że jest to nadinterpretacja i za datę od której liczy się okres przekazania do archiwum zakładowego należy przyjąć rok powstania.

Offline Marta88

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 15
Odp: archiwizowanie zarządzeń jednostki
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 07, 2023, »
Dziękuję, tak mi się wydawało, chociaż przyznam się, że trochę liczyłam na furtkę "sprawa zakończona"...
Dokładnie, to chodzi mi o sytuację - będziemy mieli program do zarządzeń, itp., i chcemy do niego wprowadzić "stare" ale tylko obowiązujące.
Czy mogę zatem przyjąć do archiwum wszystkie, a wprowadzić do programu tylko obowiązujące?

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: archiwizowanie zarządzeń jednostki
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 08, 2023, »
Ja przejmuję do AZ zwykle po 2 latach od roku, w którym zarządzenia powstały. Kwestia ich obowiązywania ma znaczenie drugorzędne - zarządzenia uchylające lub zmieniające będą powstawać w kolejnych latach i na tych samych zasadach będą przekazywane do AZ. To, że zarządzenie wylądowało w archiwum nie musi dla mnie oznaczać, że "prawnie umarło" (wygasło/zostało uchylone). Poza tym kolejne egzemplarze zarządzeń mają komórki organizacyjne w swoich sprawach merytorycznych.

Offline Marta88

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 15
Odp: archiwizowanie zarządzeń jednostki
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 08, 2023, »
Dziękuję, odpowiedź pomogła mi.