Autor Wątek: Zdanie dokumentacji do az POMOCY  (Przeczytany 489 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jola

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 4
Zdanie dokumentacji do az POMOCY
« dnia: Październik 19, 2023, »
Witam,
przejęłam Archiwum Zakładowe. Okazuje się, że komórki merytoryczne latami nie zdawały dokumentacji zakończonych spraw....
Widzę, że po kontroli AP w 2019 jest to wskazane w protokole, ale sytuacja się nie poprawiła.
Czy ktoś miał może podobną sytuację? Jak "zmusić" komórki do przekazania dokumentacji

Jola

Offline inka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zdanie dokumentacji do az POMOCY
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 19, 2023, »
Miałam podobną sytuację. Ustaliłam z komórkami roczny grafik zdawania akt (uwzględniający każdą komórkę org.), każdy pracownik otrzymał to na piśmie. W danym terminie po prostu domagałam się opracowanych dokumentów.
Przy okazji informowania o terminie dopytywałam czy są jakieś problemy z archiwizacją i sprawdzałam ile jaka komórka ma zaległości. Jak była potrzeba szkoliłam z poprawnej archiwizacji. Większość pracowników była zadowolona, że będą porządki, bo z reguły już nie mieli miejsca w szafach. Trzeba jednak często pytać i zachęcać, podkreślać, że to nie jest trudne tylko wymaga na początku przyzwyczajenia się do pewnych czynności. W kolejnych latach już nie było problemu ze zdawaniem.
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2023, wysłana przez inka »

Offline Dominika1985

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Zdanie dokumentacji do az POMOCY
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 20, 2023, »
Mam to samo. Przez kilkanaście lat nie oddawane były akta, a teraz po kontroli AP zostaliśmy "zmuszeni" do nadrobienia zaległości. Mamy czas do końca czerwca przyszłego roku, a brak jest jakiejkolwiek chęci współpracy ze strony komórek organizacyjnych. Chyba myślą, że zrobię to za nie. Odkąd przejęłam AZ robię podobnie jak koleżanka inka czyli ustalam termin do kiedy każda komórka ma przygotować i oddać do archiwum dokumentację. Oczywiście są argumenty, że za mało czasu, że nie wiedzą jak, nie mają czasu itd.,itp.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1754
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Zdanie dokumentacji do az POMOCY
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2023, »
Jest jeden sposób. W sensie formalnym to szef jednostki odpowiada za całość tego co się dzieje z dokumentacją, również za realizację zaleceń pokontrolnych. Więc to nie archiwista powinien wyznaczać terminy przekazywania, tylko właśnie szef.
Jarek Orszulak

Offline Barsa

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 183
Odp: Zdanie dokumentacji do az POMOCY
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 22, 2023, »
Jak mu zależy to jest ok... Jak szef ma to gdzieś to i kierownicy będą mieli. Trzeba rozmawiać, pomagać, szkolić, może zasugerować wygospodarowanie środków na wynajęcie firmy, która pomoże w archiwizacji. Chyba jednak najważniejsze to ogarnięcie tego tak, żeby przy nowo powstałych dokumentach proces już hulał jak potrzeba, a z zaległości powoli schodzić.