Autor Wątek: Archiwizacja dokumentacji patentowej  (Przeczytany 367 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 505
Archiwizacja dokumentacji patentowej
« dnia: Październik 29, 2023, »
Witam,
chcziałbym zapytać o metodyke postepowania przy archiwizacji dokumentacji otrzymanej z Urzędu Patentowego;
1. czy archiwzujecie odrebnie dokumentacje kazdego postepowania?
2. w jakiej formie ja archizujecie z uwzglednieniem, że akta sprawy stanowią także oryginały

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 505
Odp: Archiwizacja dokumentacji patentowej
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 29, 2023, »
Witam,
chciałbym zapytać o zalecana przez was w ramach nadzoru nad przedpolem archiwalnym metodykę postępowania przy archiwizacji dokumentacji otrzymanej z Urzędu Patentowego;
1. czy archiwizacji podlega odrębnie dokumentacje każdego postępowania?
2. w jakiej formie zalecacie jej archiwizacje z uwzględnieniem, że akta sprawy stanowią także oryginały świadectw: autorskich, ochronnych, praw ochronnych, (teczki wiazane lub inne formy)?

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Archiwizacja dokumentacji patentowej
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 29, 2023, »
Ja zawsze traktowałem dokumentację każdego postępowania patentowego jako osobna jednostkę archiwalną.
Zazwyczaj stosowałem teczki bezkwasowe A4, natomiast zdarzały się również sytuacje gdy częścią dokumentacji były wielkoformatowe schematy, matryce (kalka techniczna) - takie dokumenty trafiały do tubusów, aby uniknąć ich składania.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 505
Odp: Archiwizacja dokumentacji patentowej
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 29, 2023, »
Rovan, dzięki za odpowiedź. Niestety w moim przypadku dla części postępowań zachowały się tylko finalne dokumenty czyli świadectwa. W ich treści znajdują się m.in. takie zapisy "Prawo ochronne trwa od 1989.05.29", a data wydania świadectwa to np. 05.05.1994 . Czy cezura czasowa w opisie teczki zawierającej tylko takie świadectwo powinna obejmować te dwie daty czy tylko date sporządzenia świadectwa?

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Archiwizacja dokumentacji patentowej
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 29, 2023, »
W takim przypadku datę obowiązywania ochrony patentowej potraktowałbym jako część tytułu teczki, natomiast datę sporządzenia świadectwa podał jako datę skrajną.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 505
Odp: Archiwizacja dokumentacji patentowej
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 30, 2023, »
Przyjmę Twoje rozwiązanie a tytuł uszczegółowie dodatkowo o nazwę wynalazku, rozwiązania itp.