Autor Wątek: IOD  (Przeczytany 603 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline msg

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 45
IOD
« dnia: Sierpień 29, 2023, »
Dzień dobry,
Chciałabym zapytać, czy nie orientujecie się czy archiwista zakładowy może równocześnie zajmować stanowisko Inspektora Ochrony Danych? Gdzieś kiedyś słyszałam na jakimś szkoleniu że jedno wyklucza drugie ale nie wiem czy jest ku temu jakaś podstawa prawna?

Offline Barsa

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 183
Odp: IOD
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 29, 2023, »
Widziałem u kogoś w cv, że pełnił oba stanowiska równocześnie... oczywiście to niczego nie przesądza ale jest to praktykowane.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1754
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: IOD
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 30, 2023, »
Gdzieś kiedyś słyszałam na jakimś szkoleniu że jedno wyklucza drugie ale nie wiem czy jest ku temu jakaś podstawa prawna?

Tak to bywa z tego typu mądrościami głoszonymi niekiedy na szkoleniach, że o podstawę prawną najlepiej pytać tego kto te mądrości głosi.
Przejrzyj sobie przepisy i materiały na stronie UODO, np to:
https://uodo.gov.pl/data/filemanager_pl/15.pdf
z tego pkt 3.5, chyba nic innego nie wchodzi w grę, przy czym to byłby raczej problem dla przełożonego archiwisty a nie samego archiwisty.
Jarek Orszulak

Offline msg

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 45
Odp: IOD
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 31, 2023, »
Bardzo dziękuję za odpowiedzi :) też tak myślałam, że to była tylko opinia prowadzącego szkolenie niepodparta przepisami prawa

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: IOD
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 23, 2023, »
Nie ma przepisu wprost wskazującego, że archiwista nie może pełnić funkcji IOD. Pracodawca powinien dokonać oceny, czy archiwista ustala cele i sposoby przetwarzania danych (w jakim celu, na jakiej podstawie, w jaki sposób dane są przetwarzane). Jeżeli odpowiedź będzie twierdząca, to nie powinien pełnić funkcji IOD, który ma oceniać/opiniować te cele i sposoby przetwarzania.