Aktualności:

Widzę, że część osób może mieć problemy z zalogowaniem/hasłami/zatwierdzeniem konta szczególnie z domen WP, Onet, Interia  - czytamy watek: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5043.0.html i potem proszę tej sprawie o kontakt na priv rafal.magrys(na)gmail.com

Menu główne

CZĘŚCIOWA ZGODA NA BRAKOWANIE - UZNANIE ZA MATERIAŁ ARCHIWALNY

Zaczęty przez Aleksandra, Sierpień 16, 2023,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Aleksandra

Cześć.To moje pierwsze brakowanie, stad pytanie. AP stwierdziło,iż wśród wytypowanej do brakowania dokumentacji znajdują się materiały archiwalne, wskazała o którą jednostkę chodzi i kazała wyłączyć z brakowania. Ok, wyłączę. Ale co dalej? Czy są jakieś wytyczne jak powinnam teraz obejść się z tą teczką? Jedyne co znalazłam - i to w swoich papierach - nie widzę tego w ogóle na stronie NDAP ani nigdzie w internecie..? to Informacja nr 11 Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych
z dnia 15 lipca 2011 r. w sprawie sposobu praktycznej realizacji w środkach ewidencyjnych archiwum zakładowego zmiany kwalifikacji archiwalnej dokumentacji. Czy powinnam postępować zgodnie z tymi wytycznymi, czy może jest coś innego?

Rovan

Przekwalifikować do kat. A zgodnie z procedurą opisaną w informacji nr 11 NDAP.
Tę procedurę stosujemy zawsze gdy zachodzi konieczność przekwalifikowania dokumentacji na stanie AZ, niezależnie od przyczyny.
Tekst znajdziesz w załączniku.

Aleksandra


Biurowa

Dzień dobry :)
Otrzymaliśmy częściową zgodę na brakowanie, a w niej takie zalecenie:
Teczki (ok.200) należy wyłączyć z brakowania celem wyodrębnienia reprezentacji akt typowych do materiałów archiwalnych. W tej sytuacji należy pozostawić 1% akt w skali rocznej, dla każdego rodzaju. Czynności te powinien wykonać archiwista zakładowy.

Możecie rozjaśnić o co może chodzić? Akta typowe to klasy 0-3, a specyficzne od 4 wzwyż. Teczki do wyodrębnienie mają zarówno klasy typowe, jak i specyficzne.

Czy dobrze rozumiem, że z każdej klasy mam zostawić po 1% akt (np. po 1 sprawie w zależności od ilości spraw) z danego roku, przekwalifikować na kat. A, a dla reszty ponownie złożyć wniosek o wydanie zgody na brakowanie?
Ten 1 % mają stanowić sprawy wyższej rangi, najciekawsze i wartościowe?

Barsa


Rovan

Tutaj nie chodzi o akta typowe w rozumieniu klasyfikacji rzeczowej, tylko typowe (reprezentatywne) dla danej grupy spraw.
Innymi słowy z każdej z tych 200 teczek masz wydzielić 1% spraw najbardziej typowych dla danej teczki i przekwalifikować je do kat. A.