Autor Wątek: Wykaz spisów z/o  (Przeczytany 497 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dominika1985

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 62
Wykaz spisów z/o
« dnia: Sierpień 03, 2023, »
Witam, chciałam się podzielić moim doświadczeniem z kontroli AP. Otóż Pani "zarzuciła" mi, że mam wykaz spisów zrobiony w Excelu i dodaną kolumnę z kategorią archiwalną. Zaleciła stosować obowiązujący wzór. To tak w ramach podpowiedzi na co należy zwrócić uwagę, chociaż zdaję sobie sprawę, iż każda kontrola przebiega inaczej, ale może komuś się przyda ;)

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Wykaz spisów z/o
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 03, 2023, »
Witam, chciałam się podzielić moim doświadczeniem z kontroli AP. Otóż Pani "zarzuciła" mi, że mam wykaz spisów zrobiony w Excelu i dodaną kolumnę z kategorią archiwalną. Zaleciła stosować obowiązujący wzór. To tak w ramach podpowiedzi na co należy zwrócić uwagę, chociaż zdaję sobie sprawę, iż każda kontrola przebiega inaczej, ale może komuś się przyda ;)
Czy w związku z tymi "zarzutami" kontrolerka nakazała sprostowanie czy coś w ten deseń?

Offline Dominika1985

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Wykaz spisów z/o
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 03, 2023, »
Zaleciła póki co tylko ustnie poprawić wykaz, stwierdzając, że przemyśli, czy uwzględni tę uwagę w protokole ;D Nie mam jeszcze protokołu z kontroli. No właśnie, czy ktoś się orientuje ile się czeka na protokół?

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Wykaz spisów z/o
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 03, 2023, »
Chyba różnie, zależy od trybu pracy kontrolerów. W poprzedniej pracy dostałam protokół chyba po 3-4 tygodniach.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wykaz spisów z/o
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2023, »
A jaki masz zapis w instrukcji odnośnie elementów wymaganych w wykazie spisów zdawczo-odbiorczych? Jeśłi masz wszystkie elementy wymagane to w czym problem jeśli dodałaś sobie kolejną kolumnę dla zapisów, które np. przydadzą się w celach sprawozdawczych ile i jakiej kategorii trafiło w AZ. Chyba, że masz konkretny wzór w postaci załącznika?
prawy obrońca lewego słupka

Offline Dominika1985

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Wykaz spisów z/o
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 04, 2023, »
W związku z tym, że od jakiegoś czasu jesteśmy organem zespolonej administracji rządowej obowiązuje nas tylko i wyłącznie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18.01.2011 r., w którym nie znalazłam wymaganych wzorów ani wytycznych co do ilości kolumn czy programu w jakim można wpisywać dane. Nie chciałam ciągnąć tematu i wykłócać się z Panią z AP, ale chciałabym znać podstawę prawną, gdy zarzuca mi się nie stosowanie się do przepisów. Mamy wzór w zarządzeniu Dyrektora, ale też nie wolno nam go stosować bo mamy działać tylko w oparciu o ww. rozporządzenie  ::) W instrukcji archiwalnej tego rozporządzenia jest zapis, że w systemie tradycyjnym dopuszcza się wykorzystanie narzędzi informatycznych, w szczególności w celu prowadzenia ewidencji dokumentacji w archiwum zakładowym.

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Wykaz spisów z/o
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 04, 2023, »
W związku z tym, że od jakiegoś czasu jesteśmy organem zespolonej administracji rządowej obowiązuje nas tylko i wyłącznie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18.01.2011 r., w którym nie znalazłam wymaganych wzorów ani wytycznych co do ilości kolumn czy programu w jakim można wpisywać dane. Nie chciałam ciągnąć tematu i wykłócać się z Panią z AP, ale chciałabym znać podstawę prawną, gdy zarzuca mi się nie stosowanie się do przepisów. Mamy wzór w zarządzeniu Dyrektora, ale też nie wolno nam go stosować bo mamy działać tylko w oparciu o ww. rozporządzenie  ::) W instrukcji archiwalnej tego rozporządzenia jest zapis, że w systemie tradycyjnym dopuszcza się wykorzystanie narzędzi informatycznych, w szczególności w celu prowadzenia ewidencji dokumentacji w archiwum zakładowym.
Coś mi się zdaje, że szanowna pani kontrolerka trochę pojechała w tym temacie czyli przesadziła z czepianiem się.
Z którego AP ta kontrola?

Offline Dominika1985

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Wykaz spisów z/o
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 04, 2023, »
Wrocław

Offline Barsa

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 183
Odp: Wykaz spisów z/o
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 04, 2023, »
Co archiwum to pomysły... Też musiałem kiedyś kopiować z excela do Worda a jakiś czas potem gdzie indziej na odwrót.

Co do tej dodatkowej kolumny to naprawdę czepianie się.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1754
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Wykaz spisów z/o
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 04, 2023, »
obowiązuje nas tylko i wyłącznie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18.01.2011 r., w którym nie znalazłam wymaganych wzorów ani wytycznych co do ilości kolumn

Słabo szukałaś.
Wygląda na to że ani ty, ani pani z ap, nie wiecie jak ten wykaz spisów powinien wyglądać, ani z czego to wynika  ;D

jest zapis, że w systemie tradycyjnym dopuszcza się wykorzystanie narzędzi informatycznych, w szczególności w celu prowadzenia ewidencji dokumentacji w archiwum zakładowym.

Owszem, ale są tam też warunki wykorzystywania takich narzędzi.
Jarek Orszulak

Offline Barsa

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 183
Odp: Wykaz spisów z/o
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 05, 2023, »
W rozporządzeniu premiera jest tylko zapis co musi minimalnie zawierać... Można się czepiać wersji elektronicznej tego, jak nie prowadzi papierowej ale nie dodatkowej kolumny.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Wykaz spisów z/o
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 05, 2023, »
Instrukcja Archiwalna stanowiąca załącznik do Rozporządzenia PRM z 2011 r. w par. 17 określa minimalny zestaw elementów wykazu spisów zdawczo odbuiorczy. Tym samym dopuszcza możliwość rozbudowy wykazu o dodatkowe kolumny.
Cytuj
rejestruje spis zdawczo-odbiorczy w wykazie spisów zdawczo-odbiorczych zawierającym co najmniej następujące elementy

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wykaz spisów z/o
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 05, 2023, »
Jak napisał ROVAN w paragrafie 17.2 w pktach a) - f) masz zapisane wymagane elementy wykazu spisów zdawczo-odbiorczych.
Jeśli w wystąpieniu pokontrolnym, który pewnie otrzymacie będzie zapis, że masz nieprawidłowy wzór cytujesz ten paragraf, iż wasz wykaz jest prawidłowy gdyż zawiera wszystkie wymagane elementy. Niestety kontrolujący są różni. Może ktoś kto cię kontrolował też jest zielony w temacie i bardziej zestresowany od ciebie, żeby nie popełnić błędu. A te jak widać się zdarzają.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Dominika1985

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Wykaz spisów z/o
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 07, 2023, »
obowiązuje nas tylko i wyłącznie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18.01.2011 r., w którym nie znalazłam wymaganych wzorów ani wytycznych co do ilości kolumn

Słabo szukałaś.
Wygląda na to że ani ty, ani pani z ap, nie wiecie jak ten wykaz spisów powinien wyglądać, ani z czego to wynika  ;D

jest zapis, że w systemie tradycyjnym dopuszcza się wykorzystanie narzędzi informatycznych, w szczególności w celu prowadzenia ewidencji dokumentacji w archiwum zakładowym.

Owszem, ale są tam też warunki wykorzystywania takich narzędzi.

Zapewniam Cię, że obie wiemy jak ma wyglądać wykaz, tylko różnie można interpretować zapisy w rozporządzeniu. Skoro jest napisane "powinien zawierać co najmniej następujące elementy", a nie "musi zawierać tylko te elementy" to mogę sobie dodawać po wymaganych inne. Wiem, kiedy można stosować narzędzia informatyczne, a wymądrzać się jest najłatwiej.

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 400
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wykaz spisów z/o
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 07, 2023, »
AP to nie wyrocznia. Od wyników kontroli można się odwołać i uzasadnić dodanie kolumn.
U nas nie ma problemu. Prowadzę wykaz w postaci papierowej, zgodny z rozporządzeniem. Wykaz w arkuszu kalkulacyjnym to już moja inwencja twórcza. Mam tam mnóstwo kolumn dodatkowych kolumn.
Wykaz ma zawierać minimum elementy określone przepisami, ale można dodać coś od siebie. Nie powinno to stanowić problemu. Chyba większość z nas się w tej materii zgadza. Trzeba po prostu przekonać panią z ap odnośnie słuszności takiego postępowania. To nie jest rażące uchybienie i nikt z tego powodu nie podważy efektów pracy archiwisty zakładowego.