Autor Wątek: informacje o rachunkach bankowych otrzymywane przez gminy  (Przeczytany 341 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline archiwumUM

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 167
Witam. Pytanie do JRWA gminy. W jakim haśle zaklasyfikować informacje z banków przysyłane do gminy o rachunkach osób zmarłych, na których pozostały środki finansowe i gmina otrzymuje takie informacje na podstawie prawa bankowego?

Offline archiwumUM

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: informacje o rachunkach bankowych otrzymywane przez gminy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 30, 2023, »
Nikt nie miał do czynienia w gminach z takim tematem???  :(

Offline Leksandra

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: informacje o rachunkach bankowych otrzymywane przez gminy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 30, 2023, »
Trzeba poszukać hasła o jak najniższym okresie przechowywania, ponieważ są to bardzo wrażliwe dane. Informacje te mogą być wykorzystane przez gminę w przypadku gdy z powodu braku spadkobierców, majątek przypada gminie, ale w takim wypadku i tak jest prowadzone odrębne postępowanie z kat BE5. Banki przysyłają gminom "gorący kartofel"
U mnie dział prawny je gromadzi w haśle 3162 windykacje w podteczce z rozszerzeniem "informacje o rachunkach bankowych"  ale pamiętam że w grę wchodziło jeszcze hasło Rozliczenia 3222
Nie znam przypadku, żeby taki dokument był podstawą do wszczęcia jakiegoś działania/sprawy.

Jakby co,  .... to otwarta jestem na propozycje :)

Offline archiwumUM

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: informacje o rachunkach bankowych otrzymywane przez gminy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 30, 2023, »
Trzeba poszukać hasła o jak najniższym okresie przechowywania, ponieważ są to bardzo wrażliwe dane. Informacje te mogą być wykorzystane przez gminę w przypadku gdy z powodu braku spadkobierców, majątek przypada gminie, ale w takim wypadku i tak jest prowadzone odrębne postępowanie z kat BE5. Banki przysyłają gminom "gorący kartofel"
U mnie dział prawny je gromadzi w haśle 3162 windykacje w podteczce z rozszerzeniem "informacje o rachunkach bankowych"  ale pamiętam że w grę wchodziło jeszcze hasło Rozliczenia 3222
Nie znam przypadku, żeby taki dokument był podstawą do wszczęcia jakiegoś działania/sprawy.

Jakby co,  .... to otwarta jestem na propozycje :)
Rozumiem, dzięki za podpowiedź. O procedurze dosyć skomplikowanej a niezbyt ekonomicznej w niektórych przypadkach (gdy na rachunkach są naprawdę grosze lub niewielkie ilości złotych) słyszałem. U mnie najpierw gromadził takie informacje Wydział Finansowo-Budżetowy ale od zeszłego roku przeniesiono do USC (czyli nawet moi decydenci nie wiedzą co z tym "fantem" zrobić). A te proponowane przez Ciebie klasy są bardziej dla finansów. I co tu teraz z tym zrobić?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2023, wysłana przez archiwumUM »

Offline Leksandra

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: informacje o rachunkach bankowych otrzymywane przez gminy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 30, 2023, »
ależ rachunki bankowe i ich stan jak najbardziej pasują do finansów  ;) a to że inne działy będą z tych numerów korzystałć niczemu nie przeszkadza i z niczym się nie kłóci. W tym przypadku chyba najważniejszą sprawą jest to żeby jak najmniej osób miało do tego dostęp, więc USC też nie jest złe, wszystko zależy od regulaminów organizacyjnych i zakresów czynności.

Offline archiwumUM

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: informacje o rachunkach bankowych otrzymywane przez gminy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 30, 2023, »
ależ rachunki bankowe i ich stan jak najbardziej pasują do finansów  ;) a to że inne działy będą z tych numerów korzystałć niczemu nie przeszkadza i z niczym się nie kłóci. W tym przypadku chyba najważniejszą sprawą jest to żeby jak najmniej osób miało do tego dostęp, więc USC też nie jest złe, wszystko zależy od regulaminów organizacyjnych i zakresów czynności.
no dobra, pomyślimy o tych finansowych, dziękuję

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: informacje o rachunkach bankowych otrzymywane przez gminy
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 01, 2023, »
Pamiętajmy, że wykaz akt jest jednolity - klasy nie są przypisane do konkretnych komórek.

Offline archiwumUM

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: informacje o rachunkach bankowych otrzymywane przez gminy
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 03, 2023, »
Pamiętajmy, że wykaz akt jest jednolity - klasy nie są przypisane do konkretnych komórek.
Ok, rozumiem. Czyli co - zastanowić się jednak nad tymi dwoma klasami 3162 lub 3222?