Autor Wątek: KATEGORIA BE  (Przeczytany 499 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ewelina_907

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 109
KATEGORIA BE
« dnia: Kwiecień 06, 2023, »
W AZ mam duża ilość dokumentacji z kategorii BE. Powiedzcie mi czy mam je zawozić do AP i oni na miejscu zrobią ekspertyze? Czy po prostu piszę do nich wniosek o brakowanie wraz ze spisem dokumentacji niearchiwanej kategorii BE.... podlegającej brakowaniu? A może macie jakies inne formularze/wnioski odnosnie kategorii BE???

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: KATEGORIA BE
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2023, »
Niczego nigdzie nie wozisz. Pracownik AP dokonuje ekspertyzy na miejscu, w twoim AZ.
Generalnie wystarczy wysłać wniosek na brakowanie z dołączonym spisem kat. BE - reakcją AP powinna być ekspertyza.
Niektóre AP wymagają jednak przesłania najpierw odrębnego wniosku o ekspertyzę, a dopiero po jej zakończeniu, wniosku o zgodę na brakowanie.
Dlatego też o takie szczegóły najlepiej zapytać w swoim AP.

Offline ewelina_907

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 109
Odp: KATEGORIA BE
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 06, 2023, »
Super dzieki wielkie za odpowiedz:)

Offline Czarny1986

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 160
Odp: KATEGORIA BE
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 07, 2023, »
W AZ mam duża ilość dokumentacji z kategorii BE. Powiedzcie mi czy mam je zawozić do AP i oni na miejscu zrobią ekspertyze? Czy po prostu piszę do nich wniosek o brakowanie wraz ze spisem dokumentacji niearchiwanej kategorii BE.... podlegającej brakowaniu? A może macie jakies inne formularze/wnioski odnosnie kategorii BE???

Witam,
wniosek + spis dokumentacji na brakowanie. W odpowiedzi przyjdzie pismo o konieczności przeprowadzenia oceny tejże dokumentacji. Ekspertyza zostanie przeprowadzona podczas kontroli lub wizyty odbytej w tym celu. Jeżeli Pani czuje się na siłach, a AP się zgodzi to można zrobić samemu ekspertyzę.
pozdrawiam

Offline ewelina_907

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 109
Odp: KATEGORIA BE
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 11, 2023, »
A w jaki sposób zrobić samemu ekspertyzę?

Offline Czarny1986

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 160
Odp: KATEGORIA BE
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 11, 2023, »
A w jaki sposób zrobić samemu ekspertyzę?

Ja bym tutaj widział dwa aspekty:
1. Kwestie techniczne tj. kserowanie spisów spraw, zwięzły opis poszczególnych jednostek, które następnie należy przesłać do Nadzoru;
2. Ocena dokumentacji pod względem wykorzystania jej jako źródła historycznego. Nie ukrywam, że tutaj wykształcenie, a najlepiej doświadczenie przy korzystaniu ze źródeł jest bardzo ważne i niezwykle pomocne. Można przesłać swoje sugestie w tej kwestii.
Myślę, że jak pierwszy punkt zostanie zrealizowany to AP będzie w stanie ocenić, które można przekwalifikować a które zniszczyć.
pozdrawiam

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: KATEGORIA BE
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 12, 2023, »
A w jaki sposób zrobić samemu ekspertyzę?

Ja bym tutaj widział dwa aspekty:
1. Kwestie techniczne tj. kserowanie spisów spraw, zwięzły opis poszczególnych jednostek, które następnie należy przesłać do Nadzoru;
2. Ocena dokumentacji pod względem wykorzystania jej jako źródła historycznego. Nie ukrywam, że tutaj wykształcenie, a najlepiej doświadczenie przy korzystaniu ze źródeł jest bardzo ważne i niezwykle pomocne. Można przesłać swoje sugestie w tej kwestii.
Myślę, że jak pierwszy punkt zostanie zrealizowany to AP będzie w stanie ocenić, które można przekwalifikować a które zniszczyć.
pozdrawiam


Nie rozumem jak można samemu przeprowadzić ekspertyzę. Ekspertyzę przeprowadza AP. Chociaż należy pamiętać, że nie zawsze jest konieczna. Jeżeli AP uzna, że także dokumentację oznaczoną kategorią BE można spokojnie wybrakować to wydaje zgodę i tyle.

Oczywiście mogą być przypadki, podparte przepisami, że archiwista sam typuje dokumentację do kategorii A. My np. w  nowym JRWA mamy już adnotacje dodane przez AP, aby typować przykładowe sprawy z danej grupy klas. Nie można jednak mówić tutaj o wykonywaniu samemu ekspertyzy archiwalnej dokumentacji oznaczonej kategorią BE i wyręczaniu pracowników AP.

Offline Czarny1986

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 160
Odp: KATEGORIA BE
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 17, 2023, »
A w jaki sposób zrobić samemu ekspertyzę?

Ja bym tutaj widział dwa aspekty:
1. Kwestie techniczne tj. kserowanie spisów spraw, zwięzły opis poszczególnych jednostek, które następnie należy przesłać do Nadzoru;
2. Ocena dokumentacji pod względem wykorzystania jej jako źródła historycznego. Nie ukrywam, że tutaj wykształcenie, a najlepiej doświadczenie przy korzystaniu ze źródeł jest bardzo ważne i niezwykle pomocne. Można przesłać swoje sugestie w tej kwestii.
Myślę, że jak pierwszy punkt zostanie zrealizowany to AP będzie w stanie ocenić, które można przekwalifikować a które zniszczyć.
pozdrawiam


Nie rozumem jak można samemu przeprowadzić ekspertyzę. Ekspertyzę przeprowadza AP. Chociaż należy pamiętać, że nie zawsze jest konieczna. Jeżeli AP uzna, że także dokumentację oznaczoną kategorią BE można spokojnie wybrakować to wydaje zgodę i tyle.

Oczywiście mogą być przypadki, podparte przepisami, że archiwista sam typuje dokumentację do kategorii A. My np. w  nowym JRWA mamy już adnotacje dodane przez AP, aby typować przykładowe sprawy z danej grupy klas. Nie można jednak mówić tutaj o wykonywaniu samemu ekspertyzy archiwalnej dokumentacji oznaczonej kategorią BE i wyręczaniu pracowników AP.

Szanowny Panie!
Wszystko zależy jak się podchodzi do tego co się robi. Można naturalnie powiedzieć, że robię tylko to co mam w obowiązkach i np. nie pomóc koleżance wnieść coś ciężkiego albo spróbować pomóc np. na komputerze gdy coś nawali a my wiemy jak to zrobić. Tak samo i tutaj. Lubię zamykać to co zacząłem możliwie szybko, chociaż nie zawsze jest taka możliwość. AP w piśmie dało taką możliwość, wtedy ze względów pandemicznych. Ale ogólnie uważam, że to bardzo dobry pomysł. Nikt nie napisał, że ma być to zrobione i tyle.
Oczywiście, jeżeli ktoś nie jest historykiem powinien się zastanowić czy się brać za to. Uzasadniałem to już powyżej. Ale oczywiście nie wykluczam innych profesji.