Autor Wątek: paginacja  (Przeczytany 934 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Kinia

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 98
paginacja
« dnia: Styczeń 04, 2023, »
Jak numerujemy strony w teczce? Od końca teczki czyli pierwszy dokument ma nr 1? a spis spraw ostatni? A gdzie powinien być zapis : "teczka zawiera... stron i co jeszcze napisać i czy się pod tym podpisujemy?

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: paginacja
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 04, 2023, »
Najpierw trzeba ułożyć dokumentację chronologicznie. Pierwsza sprawa na początku teczki, potem kolejne. W ramach sprawy także dokumenty muszą być ułożone chronologicznie. Spis spraw umieszczamy na początku teczki i będzie miał nr 1. na końcu teczki. Teczka zawiera stron... data, podpis. czasami wpisuje się także miejscowość.

Offline Kinia

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: paginacja
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 04, 2023, »
Tylko się paginuje kat B25?

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: paginacja
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 04, 2023, »
Paginacja jest obowiązkowa wyłącznie dla materiałów archiwalnych (kat. A).

Offline archiwumUM

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: paginacja
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 03, 2023, »
Mam teraz szkolenie z archiwizacji. I prowadząca powiedziała, że nie paginuje się kopert, zwrotek, potwierdzeń maili. Czy ktoś miał z tym do czynienia?

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: paginacja
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 03, 2023, »
Przepisy wyraźnie wymagają ponumerowania zapisanych stron materiałów archiwalnych, nie przewidują przy tym wyjątków dla kopert, zwrotek, czy potwierdzeń maili.
Mówiac łopatologicznie - każdy kawałek papieru znajdujący się między okładkami teczki kat. A, jeśli jest zapisany musi zostać spaginowany.

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: paginacja
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 03, 2023, »
Mam teraz szkolenie z archiwizacji. I prowadząca powiedziała, że nie paginuje się kopert, zwrotek, potwierdzeń maili. Czy ktoś miał z tym do czynienia?
Ciekawe, na czym szkolący opiera swoją "wiedzę"? :-X

Offline archiwumUM

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: paginacja
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 05, 2023, »
Mam teraz szkolenie z archiwizacji. I prowadząca powiedziała, że nie paginuje się kopert, zwrotek, potwierdzeń maili. Czy ktoś miał z tym do czynienia?
Ciekawe, na czym szkolący opiera swoją "wiedzę"? :-X
No dlatego mnie to zdziwiło, co było powiedziane i postanowiłem się tutaj upewnić.

Offline archiwumUM

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: paginacja
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 05, 2023, »
Przepisy wyraźnie wymagają ponumerowania zapisanych stron materiałów archiwalnych, nie przewidują przy tym wyjątków dla kopert, zwrotek, czy potwierdzeń maili.
Mówiac łopatologicznie - każdy kawałek papieru znajdujący się między okładkami teczki kat. A, jeśli jest zapisany musi zostać spaginowany.
Dziękuję za potwierdzenie tego co cały czas było mi wiadome.

Offline Barsa

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: paginacja
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 06, 2023, »
Na szkoleniach zdarza się, że mówią, żeby paginowac powyżej B10.. podstawa, brak. Ale i w jednym z ministerstw też spotkałem się z wymogiem paginacji powyżej B10.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: paginacja
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 06, 2023, »
Przepisy archiwalne oczywiście tego nie nakazują, ale zakazu paginacji dokumentacji niearchiwalnej nie ma :)
Natomiast czasem w przepisach resortowych (szczególnie regulujących postępowanie z dokumentacją w archiwach wyodrębnionych) można znaleźć wymóg paginacji (lub foliacji) również dokumentacji niearchiwalnej.

Offline Barsa

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: paginacja
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 06, 2023, »
Te ministerstwo nie jest wyodrębnione (w tych to w ogóle jest jeszcze ciekawiej)... Nikt nie zakazuje ale śmiesznie robi się jak ktoś się upiera, że "tak trzeba" tylko jak następuje pytanie o podstawę prawną to brak jej.

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: paginacja
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 06, 2023, »
Te ministerstwo nie jest wyodrębnione (w tych to w ogóle jest jeszcze ciekawiej)... Nikt nie zakazuje ale śmiesznie robi się jak ktoś się upiera, że "tak trzeba" tylko jak następuje pytanie o podstawę prawną to brak jej.
:o Skąd ja to znam..

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: paginacja
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 06, 2023, »
Nikt nie zakazuje ale śmiesznie robi się jak ktoś się upiera, że "tak trzeba" tylko jak następuje pytanie o podstawę prawną to brak jej.

Kiedy pisałeś, że spotkałeś się z wymogiem paginacji powyżej kat B10, sądziłem ze takie zapisy widniały w instrukcji kancelaryjnej tego ministerstwa.
To byłaby jak najbardziej podstawa prawna w zakresie przepisów wewnętrznych. Natomiast jeśli taki obowiązek nie wynika nawet z normatywów kancelaryjno-archiwalnych jednostki, to żądanie paginacji dokumentacji niearchiwalnej jest zupełnie bezpodstawne i na miejscu pracowników bym mu nie ulegał.
Ostatecznie paginacja to jedna z najbardziej czasochłonnych czynności w całym procesie porządkowania jednostek archiwalnych.

Offline Barsa

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: paginacja
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 06, 2023, »
Nie będę już siebie tym rozpisywał, bo tam są bardzo mgliste te "podstawy"... Niby AAN tak chciał, niby to zawsze potem łatwiej przerobić na kat. A, ale takiej podstawy namacalnej to brak. Dla mnie trochę widzimisię AZ, wynikające chyba z mylnej interpretacji.