Aktualności:

UWAGA:  - Upgrade do wersji 2.1.4 - zakończony... proszę o zgłaszanie ewentualnych błędów tutaj: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5037.msg32648.html#msg32648

Menu główne

akta osobowe - okres przechowywania

Zaczęty przez msg, Sierpień 17, 2022,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

msg

Dzień dobry,
bardzo proszę o poradę jak postąpić z dokumentacją akt osobowy. Pracownik był zatrudniony w naszej jednostce przed 2019 r. W roku 2020 rozwiązano z nim poprzednią umowę i w ciągu tygodnia zawarto nową. Prowadzona była dla niego jedna teczka akt osobowych dla obu okresów zatrudnienia. Jaką kategorię archiwalną powinniśmy teraz przyjąć? Dla całości B50 czy rozdzielić tą dokumentację i dla pierwszego okresu zatrudnienia przyjąć B50 a dla drugiego B10? Proszę o poradę.
Pozdrawiam

Danuta J. Samek

Jeden człowiek - jeden zbiór dokumentacji. Czy wydział kadr bierze jakiś udział w opisie akt osobowych? Potrafi określać JRWA i okres przechowywania?
Pozdrawiam
Danuta J. Samek

msg

To właśnie kadry zwróciły się z prośbą o informację jak postąpić z tą dokumentacją, jaką jej przypisać kategorię archiwalną.
Przechowywanie całości dokumentacji przez 50 lat jest chyba sprzeczne z RODO, nie umiem znaleźć podstawy prawnej dla której dokumentację z drugiego okresu zatrudnienia przechowywałabym 50 lat a nie 10.

peter7712

#3
Też się zmagam z tym problemem. Jedną teczkę przyjąłem razem, ale nabrałem wątpliwości.
W ustawie jest to napisane niezbyt jasno, a większość interpretacji wskazuje na krótszy okres przechowywania osób przyjętych po 1 stycznia 2019.
np: cytat ze strony
https://ipersonel.pl/ponowne-zatrudnienie-pracownika-limity-umow-okres-wypowiedzenia-dokumenty/ Ponowne zatrudnienie pracownika a dokumentacja pracownicza

"Od 1 stycznia 2019 r. w przypadku ponownego zatrudnienie pracownika (w ciągu 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym poprzedni stosunek pracy wygasł lub uległ rozwiązaniu) pracodawcy mogą kontynuować prowadzenie dokumentacji pracowniczej. Nowe zasady dotyczą umów zawartych po 1 stycznia 2019 r. Wówczas ponownie zatrudniony pracownik nie musi przedkładać dokumentów, które znajdują się już w jego aktach osobowych. Jeśli pracownik zostanie ponownie zatrudniony po upływie 10 lat, pracodawca musi przygotować nową dokumentację."

W przypadku pracowników, których akta osobowe były prowadzone na starych zasadach (stosunek pracy nawiązano przed 1 stycznia 2019 r.), ponowne zatrudnienie pracownika wiąże się z koniecznością utworzenia nowej teczki."

EwelinaP

U nas przyjęliśmy, że liczy się czas zatrudnienia, a nie zwolnienia. Dlatego w omawianym przypadku zostawilibyśmy kategorię B50. Absolutnie nie rozdzielamy teczki pracownika.

Danuta J. Samek

Generalnie, 1. powtarza się problem zwalania na archiwistów wszystkich obowiązków wytwórców dokumentacji.   2. Teczka pracownika ma być JEDNA. I przestańmy się zastanawiać, jak te teczki dzielić. Przyjmijcie, państwo, zasadę, że akta osobowe to kat. 50. Jest to bezpieczne. Jeśli "wasze" KADRY mają inne zdanie, to niech ROBIĄ SPISY ZDAWCZO_ODBIORCZE I NIECH OZNACZAJĄ TECZKI ZGODNIE Z PRZEPISAMI! I to byłoby na tyle.     
Pozdrawiam
Danuta J. Samek