Autor Wątek: archiwizacja akt gdy nie obowiązywało JRWA  (Przeczytany 750 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Eliza

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 18
archiwizacja akt gdy nie obowiązywało JRWA
« dnia: Październik 15, 2021, »
Witam.
Mam problem z archiwizacją różnego rodzaju dokumentów wytworzonych w naszej jednostce. Przejęłam obowiązki po sekretarce i w spadku zostawiła stos dokumentów z 2012, 2013 i 2014 roku wtedy w jednostce nie obowiązywał JRWA. Odpowiedzi na pisma które wpływały do biura dostawały symbol sekretariatu, nr pisma i zostawały w sekretariacie. W 2015 r. został wprowadzony JRWA  wraz z zarządzeniem, które mówi, że akta wytworzone przed 2015 rokiem mają zostać zakwalifikowane według nowego JRWA, ale dalej nikt się nie zajął tymi dokumentami. Wtedy w biurze było archiwum zakładowe. W 2018r. archiwum zostało zmienione na składnice akt i tym samem weszło owe JRWA. Jest 2021 rok i chcę zrobić porządek z tymi zaległymi dokumentami, ale nie mam pojęcia jak do tego podejść.
Bardzo proszę o jakieś wskazówki.

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: archiwizacja akt gdy nie obowiązywało JRWA
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 15, 2021, »
Taaaak, uwielbiamy pracowników, którzy zostawiają dokumentację i sobie idą, a jeszcze bardziej przełożonych tychże pracowników, których raczej nie obchodzi, co się dzieje z dokumentacją ::)
Z tego, co piszesz, wynika, że przed 2015 r. obowiązywał system dziennikowy. Ciężko klasyfikować według JRWA, skoro w takim systemie liczyła się tylko chronologia (korespondencja wychodząca i przychodząca) i nie było podziału na sprawy. Wydaje mi się, że AP powinno zdecydować, co robić. Wychodzi na to, że w sekretariacie zostawały drugie egz. pism.

Offline Eliza

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 18
Odp: archiwizacja akt gdy nie obowiązywało JRWA
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 18, 2021, »
Tak z tego co widziałam są to głównie drugie egzemplarze pism wychodzonych z Biura.

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 400
  • Płeć: Kobieta
Odp: archiwizacja akt gdy nie obowiązywało JRWA
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 18, 2021, »
Też byłabym za tym, by poprosić o pomoc archiwum państwowe. Trzeba przejrzeć te dokumenty, napisać wniosek o ekspertyzę, podać ilość metrów bieżących dokumentacji, w jakich latach była wytworzona i co, oczywiście mniej więcej, się tam znajduje. Powinni pomóc. Jeśli pisma nie były łączone w sprawy, to próba uporządkowania ich zgodnie z nowym jrwa to syzyfowa praca. Chyba, że posegregujecie je rzeczowo, ale bez łączenia w sprawy. Sama jednak nie podjęłabym decyzji o tym, by naruszać pierwotny układ teczki/segregatora.