Autor Wątek: Zmiana kategorii archiwalnej  (Przeczytany 1162 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline milka120109

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 18
Zmiana kategorii archiwalnej
« dnia: Czerwiec 11, 2021, »
Witam. :)

Pierwszy raz będę zajmować się brakowaniem dokumentacji i proszę o poradę w następującym temacie :

1) Poprzednia archiwistka wraz z komisją do brakowania przekwalifikowała dokumentację z kategorii B 10 na kategorię B 50, ujmując tą informację tylko na spisie zdawczo-odbiorczym bez żadnej dodatkowej notatki czy uzasadnienia dlaczego pomimo, że w jrwa kategoria wynosiła B10. Później nastąpiła zmiana jrwa (rozbudowa i zmiany ) i nadal ta sama dokumentacja ma kategorię B 10.
Czy ja mogę przekwalifikować te spisy znowu na B 10 czy nie ?
Bo oryginały tych pism i tak trafiają do akt osobowych osób bezrobotnych (B 50) jak i do tej teczki .

2) Co w przypadku gdy w jrwa poprzednim część dokumentacji była zakwalifikowana do kategorii np. B50 a w nowym jrwa jest zakwalifikowana do kategorii B 10? Czy mogę sama zmienić tą kategorię czy muszę występować do
Archiwum Państwowego ? 

Pozdrawiam

Offline Danutka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 102
Odp: Zmiana kategorii archiwalnej
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 11, 2021, »
Jeśli dokumentacja została wytworzona w latach, kiedy obowiązywał poprzedni JRWA z wyższą kategorią, a w obecnym JRWA jest niższa, to zostawiłabym tą wyższą kategorię.

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 400
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zmiana kategorii archiwalnej
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 11, 2021, »
W odniesieniu do pierwszej sytuacji, zadzwoniłabym po poradę do archiwum państwowego. Przecież drugie egzemplarze, duplikaty, wtórniki powinny mieć kategorię Bc... Jeśli są to egzemplarze tych samych dokumentów w aktach osobowych, to nie ma sensu ich przechowywać 50 lat.
Jeśli chodzi o drugą sytuację, to jeśli sprawa dotyczy akt osobowych, może chodzić o zmianę w prowadzeniu i przechowywaniu akt osobowych. W odniesieniu do osób zatrudnionych od 2019 r. będzie to B-10. Wcześniejsze akta będą miały B-50. Na niższą kategorię sami nie zmieniamy, nawet jeśli w jrwa zmienia się kwalifikacja.