Autor Wątek: brakowanie dokumentacji, która wcześniej została odrzucona  (Przeczytany 766 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline oldzia930

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 4
Witam Was serdecznie,
od niedawna przejęłam archiwum w urzędzie gminy, jest tam lekko mówiąc bardzo nieogarnięte, a na domiar tego jest ponad 30 worów z dokumentami, które w 2013!! roku nie zostały przyjęte do brakowania. Z tego co udało mi się ustalić, są to dokumenty z lat 1986-2010...., nie zostały one przyjęte ze względu na to, że nie zostały przekwalifikowane zgodnie z obowiązującym jednolitym rzeczowym wykazem akt.
Chciałabym się upewnić, czy w związku z tym muszę każdą jedną pozycję zmienić wg obowiązującego wykazu? I w jaki sposób? Wystarczy jak na spisie naniosę tylko zmianę klasyfikacji akt? Czy muszę również zmieniać hasło i sygnaturę archiwalną? Czy mam zostawić starą sygnaturę i hasło?

załamana raczkująca archiwistka :(

Offline Danutka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 102
Moim zdaniem wystarczy jedynie zmienić kategorię archiwalną zgodną z obowiązującym jrwa, o ile w obecnym wykazie akt jest ona wyższa. Bo gdyby okazało się że np. w 1990 dane hasło miało kat. A, a teraz takie hasło ma kategorię B10, to zostawiamy tą wyższą, czyli kat. A.
Natomiast tytułów haseł i sygnatur bym nie zmieniała.

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Moim zdaniem wystarczy jedynie zmienić kategorię archiwalną zgodną z obowiązującym jrwa, o ile w obecnym wykazie akt jest ona wyższa. Bo gdyby okazało się że np. w 1990 dane hasło miało kat. A, a teraz takie hasło ma kategorię B10, to zostawiamy tą wyższą, czyli kat. A.
Natomiast tytułów haseł i sygnatur bym nie zmieniała.
Zgadzam się - wystarczy zweryfikować kategorie i ewentualnie je zmienić tzn. przekreślić stare i zapisać nowe. I tyle.

Offline KasiaKatarzyna

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 87
  • Płeć: Kobieta
Moim zdaniem wystarczy jedynie zmienić kategorię archiwalną zgodną z obowiązującym jrwa, o ile w obecnym wykazie akt jest ona wyższa. Bo gdyby okazało się że np. w 1990 dane hasło miało kat. A, a teraz takie hasło ma kategorię B10, to zostawiamy tą wyższą, czyli kat. A.
Natomiast tytułów haseł i sygnatur bym nie zmieniała.

Nie wystarczy zmienić tylko kategorii, musisz jeszcze w kolumnie uwagi wpisać symbol klasyfikacyjny odpowiadający nowemu JRWA. jest to robione po to aby archiwum, do którego wysyłasz wniosek o brakowanie miało jakiś odnośnik i mogło sobie sprawdzić czy jest poprawnie zakwalifikowane.

Offline oldzia930

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 4
o, super właśnie o to mi chodziło.
Czyli podsumowując we wniosku wpisuję sygnaturę archiwalną, STARY tytuł teczki, a w uwagach NOWĄ kategorię i  NOWY symbol klasyfikacyjny?

Offline KasiaKatarzyna

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 87
  • Płeć: Kobieta
Wystarczy że we wnioskach wpiszesz tylko nowy symbol, który odpowiada obecnemu JRWA (w spisie dokumentacji nie piszesz już kategorii ponieważ to masz zawarte w tytule oraz we wniosku o jaką kategorie chodzi, nie zmieniasz tez nazwy teczki ponieważ ta dokumentacja jest z okresu kiedy obowiązywało inne JRWA)