Mnie interesowałyby analizy danych, automatyzacja pozyskiwania danych z dokumentów, czy automatyczne tagowanie. Robi się coś w tym zakresie w Polsce?
Robimy takie wydarzenie na zoomie:
Rozpoznawanie twarzy, AI, rozwiązania typu speech to text ? brzmi jak film science fiction? Okazuje się, że te pojęcia mają coraz więcej wspólnego z pracą archiwisty.Podczas spotkania Tim Manders, ekspert z The Netherlands Institute for Sound and Vision przedstawi wyzwania i możliwości związane z optymalizacją opracowania procesu metadanych i wdrażaniem technik automatycznej adnotacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Opowie o inspiracjach, ale też błędach i problemach z jakimi stykają się osoby pracujące z archiwami i wykorzystujące w swojej pracy AI.
W 2012 roku The Netherlands Institute for Sound and Vision postanowił skrócić czas poświęcony na ręczne opisywanie zbiorów. Zmienił więc podejście do archiwizacji, która przestała być ostatnią czynnością w procesie produkcji danych. Zamiast tego NISV wprowadził rozwiązania, które usprawniły proces opracowania, implementowania i publikacji metadanych. Archiwiści wykorzystują do tego Tezaurusa oraz (od 2019 r.) mechanizm rozpoznawania twarzy, co znacznie ułatwia budowanie sieci powiązań między poszczególnymi elementami udostępnianych kolekcji.
Uczestniczki i uczestnicy podczas seminarium dowiedzą się:
? jak można wykorzystać AI w pracy z archiwami
? jakie są zalety AI w tym sektorze
? co AI może nam ułatwić w codziennej pracy i jakie problemy pozwoli nam rozwiązać
? jakie są wyzwania dla naszego sektora związane z rozwojem technologii
Rejestracja:
https://forms.nina.gov.pl/seminarium-audiowizualne-online/Piątek 11.12, godz. 11.00