Internetowe Forum Archiwalne > Silva rerum...

e-doręczenia

(1/2) > >>

Paweł z ...:
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/polecony-z-urzedu-przyjdzie-elektronicznie

--- Cytuj ---Rząd przyjął projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych. Oznacza to, że osoby, które będą chciały, od 2021 roku będą mogły odbierać i wysyłać korespondencję poleconą z urzędu bez konieczności chodzenia na pocztę...
--- Koniec cytatu ---
Ciekawe jak to wpłynie na świat archiwalny  :D

Rovan:
Sądzę, że w niewielkim stopniu - dla postępowania z tą dokumentacją zastosowanie będą zapewne miały procedury analogiczne jak dla dokumentów przesyłanych przez ePUAP.

Paweł z ...:
Moim zdaniem, wpływ może być duży:
1. rozpowszechnienie się systemów EZD albo ich "protez" :) służących do komunikacji elektronicznej, co oczywiście zwiększy w jednostkach ilość dokumentacji elektronicznej
2. skoro obywatele otrzymają wydruk pisma bez podpisu własnoręcznego lub dokument naturalny z podpisem, który raczej nie będzie konserwowany(?), to potwierdzenie jego autentyczności będzie się opierało tylko na podstawie danych zachowanych w administracji publiczej - czy czeka archiwistów przegląd wykazów akt by uwzględnić ten aspekt a może trzeba by zadbać aby rejestr korespondencji wychodzącej był podstawą do potwierdzenia autentyczności dokumentu wydanego przez urząd?

Rovan:
W dalszym ciągu nie widzę, w czym (od strony kancelaryjno-archiwalnej) procedura e-doręczenia miałaby się jakoś drastycznie różnić od korespondencji prowadzonej z urzędem za pośrednictwem platformy ePUAP?


--- Cytuj ---skoro obywatele otrzymają (...) dokument naturalny z podpisem, który raczej nie będzie konserwowany(?)

--- Koniec cytatu ---
Obecnie również mogą taki dokument otrzymać zamiast tradycyjnego pisma z odręcznym podpisem.
Kontaktując się z dowolnym urzędem poprzez ePUAP mogę zażyczyć sobie aby korespondencja zwrotna była mi przekazywana jedynie drogą elektroniczną (a więc jako naturalny dokument elektroniczny). Z czego zresztą osobiście nagminnie korzystam.
Jakoś nie rodzi to problemów ani na gruncie kancelaryjno-archiwalnym (procedura postępowania z przesyłkami przekazywanymi przez ePUAP w systemie tradycyjnym oraz EZD jest standardową częścią każdej instrukcji kancelaryjnej), ani w kwestii potwierdzenia autentyczności podpisów elektronicznych na dokumentach, które obywatel tą drogą otrzymuje.

Skoro zatem w pełni elektroniczna korespondencja na linii obywatel --> urząd --> obywatel odbywająca się za pośrednictwem platformy ePUAP nie rodzi wspomnianych przez Ciebie problemów, nie widzę powodu aby taka sama elektroniczna korespondencja przekazywana za pośrednictwem e-doręczenia i operatora wyznaczonego miała stanowić problem.

Paweł z ...:
Ależ nie twierdzę, że procedura będzie się różniła, wskazałem jedynie dwa przykłady w jakim obszarze wpływ przepisy mogą mieć wpływ na "świat archiwalny".
Pewnie procedura od strony urzędnika będzie wyglądała podobnie jak przy wysyłce przez e-puap.

--- Cytuj ---Jakoś nie rodzi to problemów [..] w kwestii potwierdzenia autentyczności podpisów elektronicznych na dokumentach, które obywatel tą drogą otrzymuje.
--- Koniec cytatu ---
Teraz nie, ale za lat 20? Sam korzystam z e-puapu ale jeżeli bym miał otrzymać tą drogą dokument, który wiem, że będzie mi potrzebny do celów prawnych za lat 20-30 to wybrałbym na razie papier. Bez znaczników czasu technicznie nie byłbym wstanie sam za 20 lat udowodnić, że dokument ten  jest integralny i podpisany został w okresie ważności certyfikatu. Urząd, który wystawił dokument musiałby potwierdzić jego prawdziwość. Pytanie czy ten dokument nadal będzie istniał. Oczywiście teraz (czytaj w czasach RODO) obywatelowi  łatwiej - ma klauzulę informacyjną, gdzie powinna się znaleźć informacja jak długo jego dane osobowe będą przechowywane. Więc jak nie wyczyta tam, ze to kat. A to może być za 20 lat z tym dokumentem elektronicznym różnie.

PS:
--- Cytuj ---Kontaktując się z dowolnym urzędem poprzez ePUAP mogę zażyczyć sobie aby korespondencja zwrotna była mi przekazywana jedynie drogą elektroniczną (a więc jako naturalny dokument elektroniczny).
--- Koniec cytatu ---
Teraz sam fakt złożenia wniosku przez e-puap obliguje urząd do odpowiedzi elektronicznej por. art. 391 Kpa

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej