Aktualności:

Widzę, że część osób może mieć problemy z zalogowaniem/hasłami/zatwierdzeniem konta szczególnie z domen WP, Onet, Interia  - czytamy watek: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5043.0.html i potem proszę tej sprawie o kontakt na priv rafal.magrys(na)gmail.com

Menu główne

ustawa o rachunkowości po zmianach

Zaczęty przez archi, Sierpień 20, 2019,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

archi

Może tym razem ktoś mi pomoże  :D
W związku ze zmianami w ustawie o rachunkowości od 1.01.2019 r. skróceniu uległ okres przechowywania m.in. sprawozdań finansowych, list płac i kartotek wynagrodzeń oraz dokumentacja przyjętego sposobu prowadzenia rachunkowości - czy chodzi tu o tzw.  Politykę rachunkowości i plany kont (do tej pory kat. B25 w składnicy akt). Jeśli tak to po zmianach może mieć kat. B5??
dziękuję z góry za pomoc  :)

Czarny1986

Witam :)
Czy JRWA był konsultowany z AP?? Jeżeli tak to moim zdaniem należy przetrzymywać tyle lat ile w nim zostało zawarte. Ew. w związku ze zmianą przepisów można postulować zmianę okresu przechowywania.
pozdrawiam

Rovan

Generalnie wszelkie zmiany w JRWA muszą uzyskać akceptację właściwego miejscowo AP.

Odnośnie dokumentacji płacowej (karty wynagrodzeń, listy płac), wprawdzie ustawa o rachunkowości nakazuje przechowywać je
Cytat
przez okres wymaganego dostępu do tych informacji, wynikający z przepisów emerytalnych, rentowych oraz podatkowych, nie krócej jednak niż 5 lat

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z ustawa o emeryturach i rentach, art 125a ust. 4:
Cytat
Płatnik składek jest zobowiązany przechowywać listy płac, karty wynagrodzeń albo inne dowody, na podstawie których następuje ustalenie podstawy wymiaru emerytury lub renty, przez okres 50 lat od dnia zakończenia przez ubezpieczonego pracy u danego płatnika, z zastrzeżeniem ust. 4a

ust. 4a
Cytat
Płatnik składek jest zobowiązany przechowywać listy płac, karty wynagrodzeń albo inne dowody, na podstawie których następuje ustalenie podstawy wymiaru emerytury lub renty ubezpieczonego (...) przez okres 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym:
1) ubezpieczony zakończył pracę u danego płatnika składek, w przypadku ubezpieczonego zgłoszonego u danego płatnika składek do ubezpieczeń po dniu 31 grudnia 2018 r.;
2) został złożony raport informacyjny, o którym mowa w art. 4 pkt 6a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zatem nie 5 a co najmniej 10 lat (w niektórych przypadkach 50), i to licząc nie od sporządzenia, a od ustania stosunku pracy i wyrejestrowania z ubezpieczeń.