Autor Wątek: Interesujące inicjatywy digitalizacyjne  (Przeczytany 3474 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline luke

  • Moderator
  • archiwista
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Interesujące inicjatywy digitalizacyjne
« dnia: Marzec 19, 2018, »
Muzeum Narodowe w Gdańsku przeprowadziło digitalizację 700 szklanych negatywów, wykonanych przed II wojną światową. Stanowią one część kolekcji, dokumentującej m.in. dawne zbiory gdańskiego Muzeum Miejskiego. Cały projekt zakłada wykonanie odwzorowań cyfrowych 1000 negatywów.
Szczegóły pod adresem http://szklanenegatywy-mng.pl/

W kolejnych latach Muzeum Narodowe w Gdańsku ma w planach dalsze prace związane z badaniem strat wojennych, w tym digitalizację przedwojennych klisz.

Cytuj
W warstwie merytorycznej szklane negatywy prezentują widoki miasta Gdańska oraz związane z nim postaci, zabytki sztuki i architektury z terenów Pomorza, dokumentację wnętrz kościelnych, a także obiektów muzealnych ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Gdańsku (Stadtmuseum Danzig). W tym kontekście zbiór uznano za niezwykle cenny materiał badawczy, w ogromnej mierze przyczyniający się do odtworzenia krajobrazu artystycznego Gdańska sprzed II wojny światowej oraz do zidentyfikowania dzieł zaginionych, i jako taki stanowił podstawę ich publikacji w katalogu strat wojennych MNG. Co więcej, ten rodzaj obiektów nie był digitalizowany w poprzednich etapach projektu.

Przy okazji warto dodać informację o bardzo interesującej wystawie Then&Now (Wczoraj i dziś). Wystawa alternatywnych technik fotografii.
Cytuj
Wystawa jest podsumowaniem międzynarodowego konkursu o tej samej nazwie i przeglądem prac twórców wykorzystujących w swej pracy technologię sięgającą samych początków fotografii, wykonujących zdjęcia za pomocą technik zwanych dziś historycznymi, szlachetnymi czy alternatywnymi, ale przede wszystkim próbą sięgnięcia do samych korzeni tego medium i ponownego zdefiniowania roli, jaką odgrywają one w fotografii współczesnej.

Polecam, można zobaczyć zarówno dość powszechne cyjanotypie jak i odbitki albuminowe tonowane palladem czy odbitki pigmentowe lub ambrotypie.
Zdecydowanie polecam.

Offline luke

  • Moderator
  • archiwista
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Interesujące inicjatywy digitalizacyjne
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 24, 2019, »
Cytuj
Ekipa specjalistów z Grecji rozpoczęła fotografowanie tysięcy rękopisów znajdujących się w prawosławnym klasztorze św. Katarzyny, położnym u stóp góry Synaj. Znajdują się tam m.in. jedne z najstarszych egzemplarzy Ewangelii.
O digitalizacji klasztornych zbiorów zdecydowano z powodu napiętej sytuacji w północnej części półwyspu Synaj, gdzie aktywni są islamiści, których towarzysze w Afganistanie, Syrii i Iraku zniszczyli już wiele zabytków i dokumentów. I choć Święty Klasztor Góry Synaj znajduje się w bardziej bezpiecznej, południowej części półwyspu, to jednak przełożony klasztoru, abp Damian uznał za celowe jak najszybsze dokończenie projektu.
Obejmuje on stworzenie cyfrowego archiwum 4500 rękopisów z klasztornej biblioteki. Rozpoczęte w 2018 r. prace mogą potrwać nawet ponad 10 lat. Prowadzi je organizacja badawcza non-profit Elektroniczna Biblioteka Wczesnych Rękopisów (Early Manuscripts Electronic Library - EMEL) we współpracy z biblioteką Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA), która jesienią br. rozpocznie udostępnianie kolorowych fotografii rękopisów w Internecie.

https://kosciol.wiara.pl/doc/5490898.Digitalizacja-rekopisow-z-klasztoru-pod-gora-Synaj