Internetowe Forum Archiwalne > Promocja i edukacja
Konferencja "Problemy wyszukiwania informacji w polskich archiwach"
Jarek:
W ipeenowskim inwentarzu tytuły jednostek wydają się znacznie obszerniejsze, norma to podawanie nie tylko imion i nazwisk, ale też dat urodzenia, imienia ojca, czy jakichś innych drobiazgowych informacji. Ma tu z pewnością znaczenie specyfika zasobu, mogę też tylko zgadywać ile w tym przepisywania oryginalnych tytułów, a ile pracy archiwistów na podstawie zawartości teczek. Obszerny tytuł z dużą ilością szczegółowych informacji pozwala weryfikować określoną różnie w inwentarzu przynależność zespołową.
Ta przywołana wyżej króciutka definicja wyszukiwania informacji ze "Słownika terminologicznego informacji naukowej" odwołuje się do sześciu innych pojęć określonych w tym słowniku - zbiór informacyjny, dokument pierwotny, dokument pochodny, charakterystyka wyszukiwawcza, instrukcja wyszukiwawcza, kwerenda. Odpowiadają im konkretne i logiczne definicje, o jakie trudno w archiwistyce. Dla tejże archiwistyki rzeczywiste wejście w wiedzę z zakresu bibliotekoznawstwa, informacji naukowej i informatyki jest obecnie po prostu koniecznością. Przyznam że jestem zafascynowany tym słownikiem - "starociem" z 1979 r. - ale dla tych wszystkich którzy interesują się przede wszystkim bieżącymi potrzebami archiwów w sensie dosłownym, jako pierwszą pozycję na liście lektur proponuję ... analizę biznesową serwisu Szukaj w archiwach.
W zapowiedziach listopadowego numeru "IT w administracji" pojawiła się zapowiedź tekstu p. Katarzyny Kornak pt. "Cyfrowe archiwa państwowe", poświęconego modernizacji "szukaja". Tak się składa, że co najmniej od początku tego roku w kolejnych numerach tego czasopisma regularnie pojawiają się teksty poświęcone archiwom i dokumentacji (pisane także m.in. przez ifarowiczów).
Nawigacja
Idź do wersji pełnej