Internetowe Forum Archiwalne > Silva rerum...
"Akt oskarżenia ws. nieprzekazania dokumentów archiwalnych ..."
(1/1)
Bolek:
--- Cytuj ---Aktualizacja: 03.07.2018, 11:02
Publikacja: 03.07.2018
Akt oskarżenia ws. nieprzekazania dokumentów archiwalnych do IPN
W dniu 29 czerwca 2018 roku prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie skierował do Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko byłemu dyrektorowi Departamentu Kadr MON gen. dyw. w st. spocz. Andrzejowi W. oraz byłemu dyrektorowi Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie dr Czesławowi Ż. [...]
--- Koniec cytatu ---
więcej na:
http://www.rp.pl/Prawo-karne/307039954-Akt-oskarzenia-ws-nieprzekazania-dokumentow-archiwalnych-do-IPN.html
Kajka:
Archiwiści z IPN nie znali zasobu CAW? Nie czytali https://caw.wp.mil.pl/pl/64_37.html ? Informator o zasobie jest z 2008 r.
Interesowało ich tylko kilka zespołów:
Główny Zarząd Informacji
Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Akta Sądowe
Akta Prokuratury Wojskowej
Akta Układu Warszawskiego
Akta Stanu Wojennego
https://caw.wp.mil.pl/pl/32.html
LukaszT:
Myślę, że warto przedstawić finał całej sprawy. Miesiąc po złożeniu aktu oskarżenia przez Prokuraturę IPN 01.08.2018 Sąd Okręgowy w Warszawie zwrócił sprawę prokuratorowi w celu uzupełnienia śledztwa. W dniu 21.08.2018 prokurator IPN złożył do Sądu Najwyższego zażalenie na powyższe postanowienie.
Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z dnia 9.12.2020 r. uniewinnił obydwu urzędników od popełnienia zarzucanych im czynów. W wyniku apelacji prokuratury IPN sprawę zbadał Sąd Najwyższy, który wyrokiem z dnia 26.07.2021 utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego. W odpowiedzi Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu 02.11.2021 r. wniósł do Izby Karnej Sądu Najwyższego o kasację powyższego wyroku, która w dniu 24.02.2022 r. została przez Sąd Najwyższy odrzucona.
Link do strony IPN: https://ipn.gov.pl/pl/sledztwa/akty-oskarzenia?page=3.
Tyle jeśli chodzi o medialny show sprzed czterech lat.
Co do śledztwa IPN dot. "nielegalnego niszczenia akt" zostało umorzone w lipcu 2020, ale nie na długo ponieważ po interwencji zastępcy Prezesa IPN dr. Mateusza Szpytma i dr. hab. Cenckiewicza zostało wznowione.
Bolek:
IPN by wziął się do normalnej roboty jak typowe archiwów. Chodził na kontrole, ekspertyzy, udzielał zgód na brakowanie a nie przychodzą na gotowe. Cały wymiar sprawiedliwości mogli by ściągnąć z barków archiwów państwowych.
Rovan:
Może nie cały IPN (ostatecznie zakres działalności tej instytucji wykracza poza funkcje typowo archiwalne), ale przynajmniej BUiAD.
Nawigacja
Idź do wersji pełnej