RODO i prawa autorskie

Zaczęty przez krzysiekp, Sierpień 16, 2022,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

krzysiekp

Witam,
z uwagi na ważny z prawnego punktu widzenia aspekt ochrony danych osobowych i praw autorskich przechowywanych zasobie archiwum proszę o podpowiedz co do fachowej literatury (lub strony www.) gdzie mogę poszerzyć wiedze z tych tematów.

Danuta J. Samek

Pozdrawiam
Danuta J. Samek

Danuta J. Samek

Pozdrawiam
Danuta J. Samek

Czarny1986


krzysiekp

Dziękuję za odzew i przesyłam serdeczne podziękowania dla Czarny1986 oraz dla Danuta J. Samek

krzysiekp

Dzien dobry,
chciałbym wznowić watek z zapytaniem jak interpretujecie w bieżącej pracy zapis, ze dane osobowe (rekrutacja) mogą być przechowywane dłużej niż określony pierwotny cel jeżeli będzie to dotyczyło celów archiwalnych. Czy oznacza to, ze cele archiwalne (rozumiane jako gromadzenie i przechowywanie dokumentacji w archiwum) według kwalifikacji archiwalnej JRWA jest nadrzędne w stosunku do okresu podanego np. w klauzuli informacyjnej (taki ma dysonans w moim przypadku) oraz, ze wniosek osoby której zada usunięcia swoich danych należy nie uwzględniać skoro minimalny okres przechowywania wskazanej we wniosku dokumentacji, zgodnie z JRWA,  jeszcze nie minął.

Danuta J. Samek

Dzień dobry,
aby było prościej, przypomnę, że jako archiwa mieścimy się w definicji ograniczenia celu przetwarzania danych w interesie publicznym (zasad nr 5, RODO). Oznacza to, że archiwum przetwarza dane w celach ANHiS (mój skrót pomocniczy :) Archiwalnym, Naukowym, Historycznym i Statystycznym. Jeśli dane będą non stop usuwane - archiwa okażą się zbyteczne. Poza tym, pamiętajmy, że archiwum to zbiór zbiorów, tj. wcześniej uporządkowanych danych. Oznacza to, że usuwaniem danych powinien zajmować się aktotwórca, a nie archiwista. Tak to rozumiem i tak działam. Pozdrawiam
Pozdrawiam
Danuta J. Samek

MarcinP

Dane osobowe kandydatów w postępowaniu rekrutacyjnym powinny być przechowywane tak długo, jak długo ma być przechowywana dokumentacja naboru - zgodnie z wykazem akt (np. 5 lat, jeżeli mamy kat. B5).
Możliwość określania krótszych okresów występuje np. w podmiotach prywatnych (ale nawet tam jest tendencja do przechowywania takiej dokumentacji przez co najmniej 3 lata dla potrzeb ochrony przed roszczeniami, co jest jeszcze niestety podważane przez Prezesa UODO - z tego względu miejmy nadzieję, że utrzyma się wyrok WSA w Warszawie o sygn. II SA/Wa 542/22 podważający stanowisko PUODO; natomiast 3 letni termin roszczeń wynika z art. 291 Kodeksu pracy).