Internetowe Forum Archiwalne > Archiwizacja materiałów cyfrowych i digitalizacja analogowych
Digitalizacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi
(1/1)
luke:
W artykule na temat tej inicjatywy znalazłem informację o digitalizacji m.in.
216 czarno-białych fotografii przedstawiających Łódź w latach 50. i 60. XX wieku autorstwa Ignacego Płażewskiego. Uwiecznił on m.in.
--- Cytuj ---budynki użyteczności publicznej, miejskie ulice i podwórka, architektura z czasów Polski Ludowej, wygląd Starego i Nowego Rynku, świątynie, fabryki, parki i kawiarnie.
--- Koniec cytatu ---
Co ciekawe NAC posiada w swoim zasobie prawie 2 tys. odbitek pozytywowych tego fotografa.
http://www.nac.gov.pl/archiwum-audiowizualne/zasob/spis-zespolow/
50 Archiwum Fotograficzne Ignacego Płażewskiego (1939?1970)
Opis: Ignacy Płażewski był wydawcą, bibliofilem i fotografem. W okresie PRL założył pracownię fotograficzną w Łodzi. Był m.in. prezesem Łódzkiego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografie jego autorstwa przedstawiają przede wszystkim krajobrazy, miasta i miejscowości, architekturę, ulice i parki. Zbiór ten liczy ponad 1,8 tys. pozytywów.
Liczba jednostek: 1.862
Środki ewidencji: inwentarz kartkowy
http://www.dzienniklodzki.pl/kultura/a/muzeum-miasta-lodzi-digitalizuje-i-udostepnia-archiwalne-zdjecia,12702162/
Co szczególnie istotne, w kontekście szerokiego udostępniania zasobów Muzeum nie tylko cyfryzuje, ale udostępnia przez Wikimedię, a na bazie zasobu cyfrowego zachęca również do rozwijania haseł w Wikipedii.
--- Cytuj ---Muzeum Miasta Łodzi rozpoczęło otwarte udostępnianie swoich zdigitalizowanych zbiorów w bibliotece multimediów Wikimedia Commons w ramach projektu #dzielimysięŁodzią. Instytucja zaprosiła również do wspólnego rozwijania haseł Wikipedii związanych z historią i kulturą miasta oraz udziału w cyklu zajęć #dzielimysięŁodzią.
--- Koniec cytatu ---
Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/kultura/a/muzeum-miasta-lodzi-digitalizuje-i-udostepnia-archiwalne-zdjecia,12702162/
crash0:
Swego czasu Archiwum w Poznaniu także przekazało część skanów do Wikimedia i również zachęcało do ich publikacji na Wikipedii, m.in. poprzez konkurs ;)
Nawigacja
Idź do wersji pełnej