Ja z kolei pamiętam z poprzedniego szkolenia z 2016 r., jak podkreślano wówczas, że przepisy ustawy re-use nie obejmują "zwykłego" udostępniania materiałów archiwalnych, lecz tylko takie, gdy użytkownik zadeklaruje, że pragnie wykorzystać dane do nowych celów.
W ustawie archiwalnej mamy zapisane:
16d ust. 1 pkt 2 "Podmioty zobowiązane udostępniają zainteresowanym lub ich upoważnionym przedstawicielom materiały archiwalne przez (...) [m.in.] przekazanie informacji w nich zawartych w postaci reprodukcji tych materiałów"
16c ust. 1 "Udostępnianie materiałów archiwalnych jest bezpłatne"
Według mnie zatem udostępnianie kopii już posiadanych przez archiwum winno być bezpłatne (za wyjątkiem kosztów nośnika lub przesyłu danych, jeśli takie się pojawią).
Zresztą nawet w trybie ustawy re-use mamy zapisane w podręczniku promowanym przez NDAP na str.143 napisano:
"Koszty dodatkowe zatem to koszty przekraczające stałe wydatki wynikające z realizacji zadań nałożonych ustawowo na
podmiot zobowiązany. Opłata nie może obejmować kosztów, które podmiot zobowiązany ponosi lub poniósłby niezależnie od treści wniosku. Dla stwierdzenia istnienia kosztów dodatkowych musi istnieć bezpośredni związek między żądaniem wniosku a kosztem stanowiącym element opłaty. Jednocześnie koszt ten musi być rzeczywiście poniesiony przez podmiot zobowiązany w związku z przygotowaniem lub przekazaniem informacji w sposób wskazany we wniosku."
Moim zdaniem oznacza to, że opłata możliwa jest do naliczenia tylko jeśli wniosek o ponowne wykorzystanie informacji wywoła owe ?dodatkowe koszty?. Tymczasem nasze kopie wykonujemy niezależnie od tego, czy tego rodzaje wnioski wpłyną czy nie. Nie dochodzi więc do uszczuplenia dochodów Skarbu Państwa, bo nie ma podstaw do pobierania tych opłat.