Pora na krótkie podsumowanie.
Konferencja bardzo potrzebna i bardzo udana, wielkie brawa dla organizatorów.
1. Świetny 1 dzień z wystąpieniami gości z zagranicy, zobaczyliśmy, w którym miejscu jesteśmy.
2. Wysłuchaliśmy niezwykle ciekawej prezentacji profesora z Chorwacji (nie był to archiwista) o technologii blockchain i możliwościach jej wykorzystania w archiwach. Dla mnie bomba
3. W wielu krajach europejskich (w Holandii od 20 lat) istnieje prawo, które zezwala na zniszczenie wersji papierowej dokumentu po jego zeskanowaniu i wprowadzeniu do systemu.
Przedstawicielka norweskiego Ministerstwa Dzieci, Młodzieży i Rodziny używała uroczego określenia:
makulaturyzowanie. U nich odbywa się to po 3 miesiącach od wprowadzenia pisma do systemu.
Oczywiście to wszystko dzieje się pod ścisłym nadzorem procedur. I są wyjątki.
4. W Estonii mają UAM Universal Archiving Module, dzięki któremu dokumenty trafiają z przedpola arch. do archiwum, jednak nie dzieje się to tak dynamicznie, jakby archiwiści tamtejsi sobie tego życzyli: ubiegłych 5 latach dokonano tylko 20 transferów z systemów EZD.
5. Jak zmienić mentalność ludzi wychowanych w kulturze papieru? Celulozę mamy w genach, mówi w administracji papier jest zbędny (to Kajetan Wojsyk).
6. Nowoczesne techniki podnoszą zabezpieczenie dokumentu, w tym jego wiarygodność, wielu mówców podkreślało, że dokument papierowy można podmienić bez pozostawienia śladu, dok. elektroniczny nie.
7. Nasz znakomity kolega Jarek podkreślał, że nadzór archiwalny powinien być odpowiedzialny za wdrożenie ezd w archiwach oraz za szkolenia i poradnictwo dla administracji.
8. Do końca 2020 r. w NDAP ma powstać system teleinformatyczny ADE (Archiwum Dokumentu Elektronicznego) do gromadzenia dokumentacji elektronicznej. ADE, ZoSIA i SWA mają być ze sobą powiązane.
9. Potrzebna zmiana mentalności, jak przekonać do innowacji? Największym problemem w archiwach nie jest technologia, ale przełamywanie utartych schematów. I to mówili wszyscy, zarówno zagraniczni goście jak i nasi prelegenci i dyskutanci.
10. Najczęściej słyszałam wyrazy: wyzwania i skład chronologiczny
11. Na konferencji zaprezentowano pierwszy w Polsce poradnik dla archiwistów dot. dokumentacji elektronicznej. Jest dostępny online
https://www.archiwa.gov.pl/pl/aktualnosci/4615-%E2%80%9Edokument-elektroniczny-przewodnik-i-katalog-dobrych-praktyk%E2%80%9D-pierwszy-poradnik-dotycz%C4%85cy-dokumentu-elektronicznego-dla-archiwist%C3%B3w Brawo znakomici autorzy: Sebastian i Jarek!!!
12. Konferencja była transmitowana online (w szczytowych momentach ponad 400 osób oglądało), teraz można zapis odtworzyć.
https://www.youtube.com/channel/UCn9lEEVP3PSfmZZ3XQVeJoA Super!
13. Kto ciekawy, może zobaczyć posty i tłity z konferencji, hasztag #edok2017
14. Prawdopodobnie prezentacje z konferencji będą dostępne na stronie NDAP. Świetnie, niektóre z nich to ogrom ciekawego materiału (ja na pewno jeszcze raz zobaczę prezentację Jarka, to było niezwykle archiwistyczne
).
Jeszcze raz wielkie brawa i podziękowania dla organizatorów!PS. Ale minus za wyjątkowo podłą kawę, brrrr