Narodowe Archiwum Cyfrowe > ZoSIA

ZoSIA - modyfikacje"

(1/1)

Rafał Rufus Magryś:
W tym wątku -  dyskusja dot. drobnych modyfikacji istniejącego systemu, które poprawiałyby komfort pracy użytkowników

Małgorzata Król:
Nie jestem przekonana, że w tym wątku, ale gdzieś trzeba.
Wzorcowy plik do importu dokumentacji aktowej zawiera kolumnę "daty skrajne" i jest to pole liczbowe.  Wnioskuję o dodanie przez NAC do pliku drugiej kolumny z datami, umożliwi to import anteriorów, posteriorów czy dat opisowych typu "początek XX wieku". Póki co mamy dwa rozwiązania: albo utracimy w trakcie importu te dane, albo będziemy je żmudnie odtwarzać w systemie. Nadmienię, że wzorcowy plik do importu dokumentacji fotograficznej zawiera dwie kolumny z datami.

Michał Kaca:
Dziękuję za zgłoszenie (to jak najbardziej odpowiedni wątek).

Obecny sposób importu spisów dokumentacji aktowej (z jednym polem na daty roczne) ma kilka zalet:
- umożliwia walidację dat
- prawidłowe daty roczne trafiają od razu do wszystkich pól daty w ZoSIA (opisowego i "rocznego")
- można też wpisywać anteriora i posteriora (np. "1985, 1987-1990, 1992")

Wprowadzenie do pliku CSV do importu dodatkowej kolumny na datę opisową spowoduje, że konieczne będzie uzupełnianie zawsze obydwu kolumn daty w pliku. W przeciwnym razie dane trzeba będzie uzupełnić w ZoSIA, aby wypełnić wszystkie pola obowiązkowe opisu.

Uważam, że modyfikacja jest warta rozważenia ale trzeba mieć świadomość zarówno plusów, jak i minusów rozwiązania (jak przy każdej modyfikacji).

siwytom:
Myślę, że wprowadzenie dodatkowej kolumny do pliku importu dokumentacji aktowej jest dobrym pomysłem, nawet jakby trzeba było uzupełniać obie kolumny. Na dzień dzisiejszy wszelkie dodatkowe informacje dotyczące dat, np. zapis miesiąca cyfrą rzymską,  trzeba mozolnie dopisywać po zaimportowaniu danych. A takich akt wbrew pozorom jest całkiem sporo.

Małgorzata Król:
Dziękuję za odpowiedź.
Sądzę, że wypełnienie dodatkowej kolumny nie sprawi nam większych trudności.
Podczas przygotowywania zespołu do importu w polu opisowym umieścimy dane którymi dysponujemy, czyli daty z dopiskami, nawiasami itp. W kolumnie liczbowej skopiujemy te dane, następnie operacją masową oczyścimy z nawiasów, daty opisowe zamienimy na liczbowe (np. XX w - na 1901-2000, b.d. - na daty zespołu).
Jeżeli mamy "czyste" daty - po prostu skopiujemy kolumnę.
Reasumując - widzę same plusy  :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej