8 grudnia odbyło się trzecie posiedzenie Centralnej Komisji Metodycznej. W trakcie obrad zakończono prace nad projektem zarządzenia w sprawie brakowania dokumentacji z zasobu własnego archiwów państwowych, w którym uproszczono dotychczasową procedurę poprzez przywrócenie dyrektorom archiwów prawa do zatwierdzania wartościowania. Projekt jest po etapie opiniowania przez archiwa państwowe (nie wszystkie archiwa przysłały uwagi) oraz departamenty Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, teraz będzie przesłany do Centralnej Komisji Archiwalnej Oceny Dokumentacji, następnie tekst normatywu zostanie przedstawiony do podpisania Naczelnemu Dyrektorowi Archiwów Państwowych.
Następnie omówiono projekt zarządzenia w sprawie zasad przejmowania i opracowania akt stanu cywilnego w archiwach państwowych, który zostanie rozesłany archiwom do zaopiniowania.
Przy okazji omawiania przedstawionego przez Narodowe Archiwum Cyfrowe zarysu projektu przepisu dotyczącego postępowania z materiałami audiowizualnymi dyskutowano nad problemem przechowywania nośników w przypadku przegrania zapisu na nowy nośnik oraz nad kwestią ewidencjowania jednostki archiwalnej i jednostki inwentarzowej, także w kontekście potrzeb sprawozdawczych archiwów. Ustalono, że nosniki o krótkiej trwałosci (pendrajwy, płyty CD itp.) mozna wyrzucic po przeniesieniu zapisu do pamięci masowej.
Wstępnie przyjęto koncepcję zrównania jednostki archiwalnej i inwentarzowej.
Dyskusja nad projektem nowych wskazówek dot. materiałów audiowizualnych może być dobrą okazją do uporządkowania tych spraw w archiwach: na początek konieczne jest rozpoznanie sytuacji (ile dokumentacji audiowizualnej na nosnikach analogowych archiwa mają, jaki jest jej stan, czy mają urządzenia do odtwarzania itd.), być może za pomocą ankiety. Szybkie działanie w tej materii jest niezbędne, bo problemem jest nietrwałosć nosnikow analogowych, jesli nie będziemy reagowac, niedługo nie będzie co opracowywać. Potrzebne są szkolenia, może NAC powinien zostać Centrum Kompetencji dla archiwów w zakresie materiałów audiowizualnych? ich pracownicy mają największe doswiadczenie, powinnismy korzystać z ich wiedzy. Może powinnismy nawiązać współpracę z placówkami TV?
Pytań jest bardzo dużo, i wskazane jest szybkie działanie.
Ponadto ustalono model współpracy z nową CKAOD: wymiana informacji o prowadzonych pracach, wspólny dostęp do forum archiwa.gov.pl, przedstawiciele CKM na posiedzeniach CKAOD i odwrotnie.
Pozdrawiam