Autor Wątek: CKM kadencji 2016-2018  (Przeczytany 27319 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 26, 2017, »
24 października odbyło się 10 (jubileuszowe :-*) posiedzenie CKM.

W trakcie obrad podsumowano prace związane z projektami przepisów metodycznych w sprawie ewidencjonowania, inwentaryzacji, sporządzania i zatwierdzania elektronicznych inwentarzy archiwalnych oraz z projektem zarządzenia w sprawie określenia zakresu i trybu działania komisji metodycznych w archiwach państwowych.

W trakcie dyskusji analizowalismy jeszcze kwestie związane  m.in. z datacją jednostek archiwalnych i ich wpływu na granice chronologiczne zespołu (zbioru) archiwalnego, a także problem egzemplarzy skarbowych środków ewidencyjnych i pomocy archiwalnych. Rozważalismy również kwestie związane z przechowywaniem i ewidencjonowaniem kopii materiałów archiwalnych w zasobie. Z tym ostatnim problemem archiwa nie mogą sobie poradzić od kilkunastu lat, mimo że kopie w zasobie gromadzą.

Uzgodniono tryb przeglądu obowiązujących przepisów metodycznych i wytypowania niektórych z nich do uchylenia lub nowelizacji (będziemy uchylać 8), szczególnie te, które się nie sprawdziły lub są nieprzydatne, chociaż teraz pewnie się okaże, że niektórzy właśnie bez tych nie będą mogli pracować ;D ;D ;D).
Rozpoczęlismy także wstępną dyskusję nad projektem wskazówek metodycznych w sprawie postępowania z materiałami audiowizualnymi w archiwach państwowych ? projekt przygotowany przez NAC.

W posiedzeniu uczestniczyli, oprócz członków CKM: Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych W. Woźniak, zastępca Naczelnego H. Niestrój oraz dyrektor Departamentu Archiwistyki M. Zdunek (ze względu na inne obowiązki nie uczestniczyli w całości posiedzenia).

Kolejne spotkanie (dwudniowe), zaplanowaliśmy na 13-14 grudnia.
Prace Centralnej Komisji Metodycznej będą kontynuowane 8) 8) 8)

I jeszcze jedno:
Reasumując: obecne pomysły CKM raczej nie znajdą poklasku u naszych naukowców... :-[
Rozczaruję cię, urzędasie ;D
Projekty, mimo że zostały rozesłane do uczelni, nie wzbudziły żadnego, powtarzam, żadnego zainteresowania. Nie wpłynęły do nas żadne uwagi, ani negatywne, ani pozytywne. Z tego wnoszę, że kompletnie nie interesuje to srodowiska naukowego :)
I tyle. ;)
Pozdrawiam



Offline urzędas

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 27, 2017, »
Interesuje czy nie interesuje tego nie wiemy. Na pewno o tym nie świadczy przesyłanie lub nie pism do NDAP. Konferencja w Poznaniu pokazała że bardzo interesuje i że jest oczekiwanie spotkań i debat a nie wymiany pism.
Jakoś nigdy do tej pory CKM nie zaprosiła naukowców na swoje posiedzenia. Nie zaprosiła nawet przedstawicieli Stowarzyszenia "Archiwizjoner" https://www.facebook.com/archiwizjoner/, które swoje uwagi i to na dodatek szczegółowo uzasadnione przesłało. W zamian nawet nie doczekało się nawet merytorycznej odpowiedzi Naczelnego Dyrektora. A z protokołu CKM wynika, że CKM nawet nie potrafiła uzasadnić dlaczego uwagi przyjmuje lub odrzuca. Są nawet uwagi których nie rozumiała, ale nie prosiła o wyjaśnienie.
Pomijam kwestię braku jakiegokolwiek komentarza do uwag zgłoszonych przez archiwa państwowe.
Ludzie są racjonalni. Po co mają pisać, skoro i tak nikt tego nie bierze pod uwagę! Dyskutują więc na konferencjach, ale tam władza NDAP i MKiDN się czuje obrażona i nie podejmuje dyskusji. https://twitter.com/SerdynskiMichal/status/921105287301525504
Zachęcam też do przeczytania komentarzy tu: https://www.facebook.com/archiwizjoner/posts/1284273825016595 lub tu: https://www.facebook.com/archiwizjoner/posts/1283703738406937

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 27, 2017, »
Urzędasie  :(
Ja nie czuję się obrażony. Jedno z wystąpień, które miało na celu "zadanie pytań" (referent podkreślał, cyt. "ja tylko pytam"), które zawierało zrzuty ekranu wypowiedzi członków forum jest po prostu żenujące. Przemawia za tym brak kultury. Podkreślam, że takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Gdyby przytoczonych osób nie było na sali, nie mogłyby zabrać głosu. A nawet gdy to zrobiły to referent już nie podjął dalszej dyskusji.

I dodam od siebie.
Moim zdaniem nie interesuje. Przeprowadzając badanie dot. kształcenia zawodu archiwisty m.in. na uczelniach wyższych odpowiedzi otrzymałem tylko z ... 4 Uniwersytetów. Uważam, że jeżeli przesyłam pismo z prośbą o uwagi to na miejscu byłoby udzielenie choćby odpowiedzi pokroju "nie mam uwag".

Offline Hubert Mazur

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 29, 2017, »
Michał, piszesz, że "Gdyby przytoczonych osób nie było na sali, nie mogłyby zabrać głosu". Mnie się wydaje, że dyskusja nad referatami wygłaszanymi na konferencjach naukowych przenoszona w w przestrzeń wirtualną (na IFAR, Twittera, Facebooka) bez możliwości włączenia się w nią samego zainteresowanego czyli referenta stała się normą. Nie rozumiem zatem, że czym się irytujesz. Wg nowych praktyk i standardów chyba można wyśmiewać, krytykować, negować czyjś dorobek naukowy, oceniać jej referat (nierzadko w sposób niemerytoryczny) nie bacząc na to, czy dana osoba będzie miała możność odniesienia się do zarzutów i uwag np. z uwagi na brak konta na Twiterze. Skąd zatem Twoja troska o rzeczową dyskusję akurat w tym przypadku?
HM

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 29, 2017, »
Koledzy,
w tym wątku rozmawiamy o pracach CKM, o konferencji w Poznaniu dyskutujemy w innym wątku http://www.ifar.pl/index.php/topic,3436.msg23673.html#new

Pozdrawiam

Offline Marek Krzykała

  • archiwa_2.5
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • długie włosy, słaby słuch, wysportowana sylwetka
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 29, 2017, »
Koledzy,
w tym wątku rozmawiamy o pracach CKM, o konferencji w Poznaniu dyskutujemy w innym wątku http://www.ifar.pl/index.php/topic,3436.msg23673.html#new

Pozdrawiam


Słyszysz Michał? Patrz co i gdzie piszesz, bo to nie miejsce na taki bałagan. Nie zapominaj gdzie jesteś!
Czytał Lucjan Szołajski. Tłumaczenie Ewa Firlej.

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 05, 2017, »
Na stronie NDAP pojawił się protokół 10 posiedzenia CKM, które odbyło się 24 października z 24 https://www.archiwa.gov.pl/pl/o-nas/cia%C5%82a-kolegialne/4408-ckm-2016-2018
11 posiedzenie zaplanowalismy na 12-13 grudnia.

Pozdrawiam metodycznie :)

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 04, 2018, »
Witajcie w Nowym Roku :)

Oto kolejne informacje z metodycznej działki:

W dniach 12-13 grudnia 2017 r. odbyło się XI posiedzenie Centralnej Komisji Metodycznej kadencji 2016-2018.
W trakcie posiedzenia przedyskutowaliśmy projekty nowelizacji przepisów metodycznych:
- w sprawie wskazówek metodycznych dotyczących zasad gromadzenia i opracowania materiałów ulotnych w archiwach państwowych,
- w sprawie porządkowania i ewidencjonowania dokumentacji kartograficznej w archiwach państwowych.

Celem nowelizacji jest ujednolicenie obowiązujących przepisów z przygotowanymi przez CKM przepisami o ewidencjonowaniu oraz inwentaryzowaniu zasobu archiwalnego w archiwach - przede wszystkim dostosowano odpowiednie zapisy do obowiązku prowadzenia ewidencji i inwentaryzacji w postaci elektronicznej w systemie ZoSIA (czyli wypadły wszelkie zalecenia dot. wydruków i kart inwentarzowych, a także jednostki inwentarzowe na rzecz archiwalnych). 
Tu drobna uwaga: przypominam, że jednostki archiwalne (a nie inwentarzowe) w przepisach o ewidencji to nie żadna nowość ani rewolucja, takie zapisy mamy już teraz.

Krytycznie oceniono dotychczasowe wskazówki metodyczne dotyczące zasad opracowania fotografii w archiwach państwowych i zdecydowano o przygotowaniu nowego tekstu. Tak więc mam nadzieję, że do końca kadencji (czyli do września 2018 r.)  nowe przepisy dot. fotografii zostaną przedstawione Naczelnemu Dyrektorowi.

Omówiliśmy także projekt nowego przepisu dotyczący zasad eksploatacji  w archiwach systemu ZoSIA (w związku z usunięciem z przepisów o ewidencji zapisów o eksploatacji bazy SEZAM I ZoSIA powstała konieczność nowego przepisu w tym zakresie)  a także wykaz normatywów do uchylenia (przepisy o uproszczonych metodach opracowania tango down 8) 8)).

Kolejne posiedzenie CKM (prawdopodobnie w lutym) będzie poświęcone przepisom dot. postępowania z materiałami audiowizualnymi oraz fotografiami.

Uzgodniliśmy także, że prawdopodobnie w styczniu odbędzie się szkolenie dla pracowników archiwów w zakresie nowych przepisów o ewidencjonowaniu, inwentaryzacji i zatwierdzaniu inwentarzy.
Do zobaczenia :)


Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 31, 2018, »
STAŁO SIĘ!!!
Na stronie internetowej NDAP zostały opublikowane nowe zarządzenia

zarządzenie nr 7 w sprawie ewidencjonowania zasobu archiwalnego w archiwach państwowych - https://www.archiwa.gov.pl/?/zarzadzenia_NDAP/zarz7_2018.pdf;

zarządzenie nr 8 w sprawie inwentaryzacji materiałów archiwalnych oraz sporządzania i zatwierdzania elektronicznych inwentarzy archiwalnych dla zespołów (zbiorów) w archiwach państwowych - https://www.archiwa.gov.pl/?/zarzadzenia_NDAP/zarz8_2018.pdf;

zarządzenie nr 9 w sprawie określenia zakresu i trybu działania komisji metodycznych w archiwach państwowych - https://www.archiwa.gov.pl/?/zarzadzenia_NDAP/zarz9_2018.pdf;

zarządzenie nr 11 w sprawie zasad porządkowania i inwentaryzacji dokumentacji kartograficznej w archiwach państwowych - https://www.archiwa.gov.pl/?/zarzadzenia_ND?/zarz11_2018.pdf;

zarządzenie nr 12 w sprawie zasad porządkowania i inwentaryzacji materiałów ulotnych w archiwach państwowych - https://www.archiwa.gov.pl/?/zarzadzenia_ND?/zarz12_2018.pdf;

zarządzenie nr 13 uchylające decyzję w sprawie wprowadzenia wskazówek metodycznych dotyczących uproszczonego opracowania zasobu archiwalnego przechowywanego w archiwach państwowych - https://www.archiwa.gov.pl/?/zarzadzenia_ND?/zarz13_2018.pdf;

zarządzenie nr 16 w sprawie zniesienia Komitetu Sterującego do spraw realizacji projektu Zintegrowany System Informacji Archiwalnej (ZoSIA) - https://www.archiwa.gov.pl/?/zarzadzenia_ND?/zarz16_2018.pdf;

zarządzenie nr 17 zmieniające zarządzenie w sprawie zasad opracowania i terminu składania rocznego sprawozdania opisowego z działalności archiwum państwowego oraz przedkładania cząstkowych sprawozdań statystycznych - https://www.archiwa.gov.pl/?/zarzadzenia_ND?/zarz17_2018.pdf[/size][/size]

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 31, 2018, »
Szanowni!
Ogłaszam sukces!
Wczoraj Naczelny Dyrektor W. Woźniak podpisał pakiet przepisów, przygotowanych przez CKM (wchodzą w życie jutro).
Kajka wymieniła je wyżej.

Pracowaliśmy pilnie od września 2016 r. , a więc przygotowanie projektów zajęło nam niespełna półtora roku 8) 8)

Przypomnę skład CKM:
1) Hanna Staszewska (MKiDN) - przewodnicząca,
2) Robert Górski (Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych) - sekretarz,
3) Kamila Follprecht (Archiwum Narodowe w Krakowie),
4) Małgorzata Król (Archiwum Akt Nowych),
5) Dariusz Magier (Archiwum Państwowe w Siedlcach, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach),
6) Zbigniew Marek (Archiwum Państwowe w Poznaniu),
7) Monika Płuciennik (Archiwum Państwowe w Gdańsku),
8 ) Barbara Ratajewska (Archiwum Państwowe w Lesznie),
9) Aleksandra Starczewska-Wojnar (Archiwum Państwowe w Opolu),
10) Jakub Żygawski (Archiwum Państwowe w Zamościu).

Oczywiście to nie wszyscy: ogromny wkład merytoryczny w nasze prace wnieśli pracownicy Departamentu Archiwistyki NDAP: Bartek Nowożycki, Maciej Zdunek, Michał Serdyński, A. Laszuk. Oczywiście także dyrektor Niestrój, no i przede wszystkim Naczelny Dyrektor W. Woźniak, który wyznaczył kierunek zmian (a kierunek jest słuszny :)).
Bardzo wszystkim dziękuję :) :) :)
Jak widzicie, całkiem sporo w tym gronie ifarowców 8) 8) 8)

Wczoraj i dziś trwało szkolenie w NDAP dla archiwistów, gdzie wyjasnialismy zmiany.

Szanowni,
Najważniejsze ustalenia nowych przepisów;
-   archiwa przechodzą na ewidencję elektroniczną (nie musimy już drukować kart zespołów, ksiąg nab/ubyt/przes itd.),
-   do klasyfikacji materiałów wprowadzamy postać (tradycyjną i elektroniczną), dopiero potem jest podział na rodzaje dokumentacji,
-   mamy elektroniczny inwentarz archiwalny, a w nim, uwaga! Wstęp jako raport z systemu ZoSIA (widziałam dziś reakcje archiwistów, wielu bardzo się podobał),
-   inwentarze będzie zatwierdzał dyrektor, po uprzedniej akceptacji kierownika,
-   komisje metodyczne będą istnieć w każdym archiwum (teraz mamy kilka łączonych), ale ich rola została ograniczona do roli organu ściśle opiniodawczego, i to na życzenie dyrektora, dyrektor będzie mógł zapytać km o opinię przed zatwierdzeniem inwentarza, ale nie musi,
-   uchylamy wskazówki o uproszczonych metodach opracowania,
-   likwidujemy nawiasy kwadratowe w uzupełnieniach tytułów oryginalnych,
-   nie ma obowiązku tłumaczenia tytułów obcojęzycznych ani ich transliteracji
itd?.

Jak widzicie, wszystkie te tematy były dyskutowane na naszym forum, także na zjazdach ifarowych.
IFAR rulez 8) 8) 8)

Oczywiście wszystko to było możliwe także dzięki temu, że ZoSIA wreszcie jest wdrożona we wszystkich archiwach.  :)

Szanowne koleżanki archiwistki i koledzy archiwiści (wiem, że IFAR jest czytany w archiwach):
Mam szczerą nadzieję, że szybko dojdziecie do wniosku, że te nowe regulacje ułatwią Wam pracę, a ich ujednolicenie i uporządkowanie sprawi, że ewidencjonowanie i inwentaryzacja będą przyjemniejsze.
No i że zyskają na tym nasi użytkownicy, którzy tak często byli wymieniani przez dyrektora Woźniaka w jego wypowiedziach wczoraj i dziś.
Bardzo dziękuję za wszystkie sympatyczne i wspierające nas głosy o naszej pracy, które usłyszałam wczoraj i dziś w kuluarach. :)
A nieprzekonanych bardzo proszę o wykazanie dobrej woli.  8)

Pozdrawiam serdecznie
PS. CKM nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, pracujemy dalej. 8) 8) 8)





Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 14, 2018, »
7 marca w siedzibie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych odbyło się kolejne posiedzenie Centralnej Komisji Metodycznej kadencji 2016-2018 8) 8) 8)
https://www.archiwa.gov.pl/pl/aktualnosci/4687-xii-posiedzenie-centralnej-komisji-metodycznej

Pozdrawiam

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 17, 2018, »
W dniach 4-5 kwietnia odbyło się 13 posiedzenie Centralnej Komisji Metodycznej kadencji 2016-2018.

Podczas obrad kontynuowaliśmy prace nad projektami zarządzeń Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych:
- w sprawie zasad porządkowania i inwentaryzacji fotografii w archiwach państwowych,
- w sprawie zasad porządkowania i inwentaryzacji dokumentów dźwiękowych i filmowych w archiwach państwowych.

W naszych pracach aktywnie uczestniczą pracownicy NAC, których wiedza i doświadczenie praktyczne w zakresie postępowania z materiałami audiowizualnymi stanowią bardzo istotne i cenne wsparcie merytoryczne.
Przy tej okazji po raz kolejny przekonuję się, jak momentami niełatwe jest porozumienie między archiwistami, którzy zajmują się tylko jednym rodzajem dokumentacji i (dotyczy to oczywiście wszystkich specjalistów: tych ?aktowych?, ?fotograficznych?, itd.). Dodatkowo praktyka w różnych archiwach jest często inna i stąd także potrzeba dyskusji i wyjaśniania rozmaitych odmienności. Ale wszyscy uczymy się wzajemnie 8)

Mam nadzieję, że projekty w maju trafią do archiwów do opiniowania. Jestem bardzo ciekawa opinii koleżenstwa :)
Pozdrawiam

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 26, 2018, »
W dniach 5-6 czerwca odbyło się kolejne, 15. posiedzenie Centralnej Komisji Metodycznej kadencji 2016-2018.

Podczas obrad zapoznaliśmy się z uwagami archiwów do projektu zarządzenia Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w sprawie zasad porządkowania i inwentaryzacji fotografii w archiwach państwowych. Uwagi przysłało 16 archiwów, a najdziwniejsze dla mnie to pytanie z kilku archiwów: skąd się bierze tytuł fotografii??
Aż strach się bać, skąd koledzy archiwiści biorą tytuł j.a., gdy nie jest on napisany na okładce.
W przypadku fotografii podpowiadam ;): należy dokładnie obejrzeć obraz na fotografii na tej podstawie sformułować tytuł.  :)


Zgodnie z projektem inwentaryzacja dokumentacji fotograficznej zostanie uproszczona dzięki uwzględnieniu możliwości inwentaryzacji jednostki archiwalnej stanowiącej grupę fotografii oraz odejściu od obligatoryjnego opisu każdej fotografii.
Każdy, kto opisywał fotografię wg obecnych przepisów wie, jakie to uciążliwe: nawet dla pojedynczej fotografii najpierw trzeba wymyślić temat na poziomie tytułu jednostki, potem tę samą fotografię opisać jako obiekt. Kończymy z tym. 8)
Teraz będzie można zarówno pojedyncza fotografię jak i grupę foto (traktowaną jako jedną jednostkę archiwalną) opisać za pomocą tego samego zestawu danych. Oczywiście pozostaje możliwość opisu każdej fotografii wchodzącej w skład jednostki składającej się z wielu fotografii, ale to dla chętnych i tak naprawdę powinniśmy to robić w uzasadnionych przypadkach, kiedy obrazy na fotografiach są na tyle zróżnicowane, że pogłębiony opis jest potrzebny.
Kiedy przepis wejdzie w życie?
Wtedy, gdy system ZoSIA zostanie przystosowany.

Teraz CKM kontynuuje prace nad przepisami dot. zasad porządkowania i inwentaryzacji dokumentów dźwiękowych i filmowych w archiwach państwowych. mam nadzieję, że projet zostanie przesłany do archiwów w lipcu.
Pozdrawiam

Offline Paweł z ...

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
    • Archiwum i EZD
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 26, 2018, »
Czy zasady porządkowania i inwentaryzacji uwzględniają nowe możliwości techniczne w przypadku fotografii cyfrowych? np. metadane fotografii czy funkcje automatycznego rozpoznawania twarzy na fotografiach?

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwiec 27, 2018, »
W przypadku metadanych jak najbardziej, z foto cyfrowych wiele z nich ma być zaciąganych automatycznie (oczywiscie potrzebna jest modyfikacja systemu ZoSIA).
A metody identyfikacji twarzy (lupa czy opcja automatyczna) nie są regulowane przepisami, tu archiwiści mają wolną rekę.