Autor Wątek: Przekazywanie materiałów archiwalnych - do którego archiwum państwowego?  (Przeczytany 7264 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dzno

  • Gość
Witam.
Mam dwa problemy:
I.Od paru lat jesteśmy firmą prywatną.
Podlegają nam 3 zakłady-każdy w innym województwie.
Jeden z tych zakładów nie przekazał do A.P. dokumentów kat.A z czasów,gdy jeszcze nie podlegał pod nas i był wówczas firmą państwową.
Jak zgodnie z przepisami rozwiązać ten problem w przypadku zamknięcia tego zakładu.Czy dokumentacja powinna być przekazana do A.P. w województwie w którym znajduje się ten zakład,czy też jako firma matka możemy te dokumenty zabrać do siebie i przekazać do A.P. w województwie w którym jest gółwna siedziba firmy.

II.Czy możliwe,żeby firma państwowa nie była pod nadzorem A.P.
Jak to się odbywa.
Czy to firma ma obowiązek zgłosić działalność do A.P.?

Podzielcie się informacjami :oops:

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2010, wysłana przez Jarek »

Mika

  • Gość
Przekazanie do A.P.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2006, »
Proponuję zgłosić problem do AP, właściwego terytorialnie dla b. zakładu państwowego. Jeżeli materiały archiwalne będą podlegały przekazaniu, to do tego właśnie archiwum państwowego. Pozdrawiam.

Anonymous

  • Gość
Przekazanie do A.P.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 10, 2006, »
Jesli ten zakład podlegał nadzorowi własciwemu terytorialnie archiwum, to niestety musicie skontaktować się z nim. Przekazaniu wówczas podlegaja akta kat. "A". Kat "B" możecie zabrać do siebie, albo dać na przechowanie firmie zajmujacej sie profesionalnym przechowalnictwem (oczywiscie odpłatnie). Mozecie takze takiej firmie zlecić przygotowanie dokumentacji do przekazania do archiwum panstwowego oraz uporządkowania pozostałej dokumentacji która musi być jeszcze przez jakis czas przechowywana zgodnie z różnymi przepisami. Albo zrobic to we własnym zakresie. Wyjdzie o wiele taniej, ale i dłuzej to bedzie trwać.
mpm

Dzno

  • Gość
Przekazanie do A.P.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 14, 2006, »
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
W miarę możliwości proszę jeszcze o odpowiedź na punkt II/dot.nadzoru A.P./.

Archiwista z Pomorza

  • Gość
Przekazanie do A.P.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 15, 2006, »
Na początek aby uporządkować temat:

Kwestią podstawową jest to czy "były zakład państwowy" został wyznaczony decyzją dyrektora właściwego terytorialnie archiwum państwowego jako jednostka wytwarzająca materiały archiwalne. Jeżeli tak to sprawa jest prosta - materiały archiwalne z "okresu państwowego" należy przekazać do tego archiwum, które nadzorowało ten zakład.

Jeżeli decyzji takiej nie było to można się zwrócić do archiwum państwowego o przejęcie dokumentacji. Archiwum po przeprowadzeniu ekspertyzy i ocenie dokumentacji może (ale nie musi) taką dokumentację przejąć.

W drugiej sprawie:
to że firma jest państwowa (lub samorządowa) nie oznacza automatycznie iż powinna być objęta nadzorem. Archiwa państwowe mają przepisy regulujące te sprawy.

Dzno

  • Gość
Przekazanie do A.P.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 22, 2006, »
Zwracam się do Pracowników A.P.z zapytaniem kto w myśl przepisów jest objęty nadzorem A.P.

Anonymous

  • Gość
Przekazanie do A.P.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 22, 2006, »
Najlepiej skontaktujcie sie z archiwum na którego terenie działalnosci był wasz zakład. Nie każdy bowiem zakład przemysłowy przed 1990 r. był pod nadzorem archiwum państwowego. Uzależnione to było bowiem od wielu czynników m.in. ważnościa dla regionu, wielkością zakładu pracy i wieloma innymi czynnikami. Wasz zakłąd mógł być ponadto objęty nadzorem tylko przez kilka lat a później wypaść z tej grupy. Archiwum państwowe winno odpowiedzieć na wasze zapytanie w tej materii.

Anonymous

  • Gość
Przekazanie do A.P.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 22, 2006, »
państwowa lub samorządowa jednostka organizacyjna w której wytwarzane są materiały archiwalne.