Aktualności:

UWAGA:  - Upgrade do wersji 2.1.4 - zakończony... proszę o zgłaszanie ewentualnych błędów tutaj: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5037.msg32648.html#msg32648

Menu główne

Oracle na darmo !!!

Zaczęty przez mysun, Grudzień 21, 2005,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mysun

Witam. Wydaje mi się, że jest to ważna informacja dla zaineresowanych tematem. Pojawiła się darmowa wersja bazy danych Oracle. do siciągnięcia (po uprzedniej rejestracji) ze strony http://www.oracle.com/technology/products/database/xe/index.html . Jak na razie jest to wersja beta - oficjalna ma się ukazać na przełomie lutego i marca 2006 r. Oczywiscie jeśli chcecie wykorzystywać tą bazę bezpłatnie ma ona pewne ograniczenia : max 4 GB danych, serwer max 1 procesor i nie więcej niż 1 GB RAM'u - ale i tak jest to 1000000 razy lepsze niż wielbiony w archiwach państwowych access. Nie ma jeszcze oficjalnej dokumentacji technicznej (w bardziej szczegółowych sprawach można śmiało korzystać z dokumentacji bazu 9i lub 10G) ale jest bardzo fajny i czytelny tutorial. Z pierwszej ręki wiem, że po ukazaniu się oficjalnej wersji warunki darmowego korzystania z bazy nie zmienią się.  Bardzo prosta instalacja, baza ma możliwość szybkiej budowy zaawansowanych aplikacji webowych (inerfejs administratora też jest webowy) bez wpisywania ani jednej linijki kodu - czysta klikologia myszką. Możliwości nieporównywalne jeśli chodzi o inne bazy. Testowałem - polecam.

Wojciech Woźniak

Może i za darmo, ale komputer trzeba mieć solidny! Hardeweru to może jeszczy by u mnie wystarczyło ale niestety WinXP HE to już za mało ;(
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

mysun

Być może, ja sprawdzałem na XP Prof, 1 GB RAM, Pentium IV 2,6 GHz ale byłoby to dziwne, bo ma to być baza dla developerów do testowania aplikacji i nie powinna mieć wielkich wymagań. Chociaż, jakby nie patrzeć jest to normalny Oracle - czyli serwer, i na serwerze powinien chodzić. A na razie jedyne co mogę polecić to uciułać 25 PLN, iść na bazar i kupić innego Windowsa :). Jeśli przeglądałeś tutorial to już wiesz, że naprawdę warto się tym pobawić. Pozdro !!!

Lech Bąk

Trochę przeglądałem dostępny pakiet i naprawdę wyglada bardzo przyzwoicie: można tworzyć apliakcje "klikając" a można zrobić naprawdę zaawansowane systemy. Jeśli chodzi o system operacyjny to da się uruchomić na Linuksie więc chyba nie powinno być problemów. Jeśli chodzi o sprzęt, to uruchamiałem aplikacje i bazę danych na athlon 1,6 i 512 RAM - chodziło dobrze! Do samej bazy danych można się dostać również w sposób standardowy (ja sprawdzałem sterowniki ODBC). Wygląda to na bardzo dobre środowisko do apliakcji ( i rozwijania ich !!! )

mysun

A ja znalazłem pewien feler :). Brak polskich czcionek. Podmieniłem w rejestrach odpowiedni wpis (nie wchodząc w szczegóły) tak jak się to robi w normalnym Oracle i baza go widzi. Ustawia walutę na zł. polską strefę czasową, format daty itp. ale w dalszym ciagu sypie się na literach ś,ż,ą itd. Może dlatego , że to wersja beta ? Jesli chodzi o ODBC to oczywiście mozna się dostać do bazy ale to mechanizm od którego się już odchodzi. Jako desktopowy interfejs dostępu do bazy polecam Orcle Raptor - także darmowy i dostępny na stronie Oracle pogram, napisany całkowicie Javie, a więc także chodzi na Linuksie. Mnie osobiście spodobała się w tym programie możliwość eksportowania danych z bazy do plików SQL, CVS czy XML no i ma jeszcze parę fajnych funkcji. A że bazka profesjonala - oczywiście , przecież Oracle chce wykończyć lub wykupić MySQL'a i podejrzewam, że to im się uda. A wtedy to już będą mieli prawie monopol na bazy danych. Poniżej link do Raptora. Pozdrawiam
http://www.oracle.com/technology/products/database/project_raptor/index.html

Wojciech Woźniak

Witam
Apropos wymagań sprzętowych. Na stronie Oracle podawało wśród wymogów WinXP Prof stąd moje wątpliwości. Zdecydowałem się jednak ściągnąć aplikację i psozła bez trudu na laptopie z Celeronem 1,4 i 512 MB RAM. Wrażenie na mnie - poniekąd jednak laiku - zrobiła pozytywne. Interfejs przejrzysty, pomoc na stronach Oracle (Tutorial) bardzo przyjazna. Dobrze się przyzwyczajać do tego rodzaju narzędzi, bo prędzej czy później porzucimy Accessa z tego powodu, że nie będzie pozwalał zarządzać tak dużą ilością danych jakie system archiwalny ma w przyszłości gromadzić. Szkoda tylko, że owa wresja Oracle jest ograniczona czasowo - zdaje się do 31 I 2006, więc nie zdążę się lepiej zapoznać z jej możliwościami.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

mysun

Ta wersja czyli BETA jest ważna do końca stycznia ponieważ w lutym ma się ukazać wesja oficjalna. Trzeba będzie ściągnąć nową - mam nadzieję - już bez błędów. Co do ograniczeń bazy to oracle daje dość niespójne komunikaty. W dokumentacji bazy jest napisane iż można jej używać nieodpłatnie jedynie przez 3 miesiące. Ale jest ti jedyne miejsce gdzie  wspomina sie o tym ograniczeniu. Nawet w ostatnim Oracle Magazine wspomina się jedynie o ograniczeniu co do ilości pamięci procesorów i przechowywanych danych (http://www.oracle.com/technology/oramag/oracle/06-jan/o16news.html). Myślę że do celów poznawczych bazę można śmiało wykozystywań. Przed wprowadzeniem do użytku komercynego to bym się jednak zwrócił do przedstawicielstwa Oracle Polska o zajęcie pisemnego stanowiska w kwestii unormowań licencyjnych. Bo o ograniczeniach czasowych nc nie wspominają: http://www.oracle.com/global/pl/corporate/pressroom/2005/051103.html

Pozdrawiam.
P.S.
Czy rozwiązał ktoś problem polskich trzcionek ?

mysun

Sorry, czcionek oczywiście.

Wojciech Woźniak

Witam
Jak wspomniałem nie miałem za wiele czasu na testowanie Oracle i nawet nie zdążyłem dostrzec problemu z czcionkami. Nie jestem pewien zresztą czy byłbym w stanie go rozwiązać ;) Znacznie pewniej czuję się wciąż w "przyjaznym" środowisku Accessa ;)
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Wojciech Woźniak

Witam
W kwestii czcionek mogę tylko potwierdzić problem: rzeczywiście polskie ze znakami diakrytycznymi zamieniane sa na łacińskie: ć na c, ś na s. Jednak przy wyszukiwaniu np. "Jaś" baza poda wpisy "Jas". Dobre i to, bo Access takiej sytuacji by nie przebrnął ;). Zresztą w pełnej wersji programu na pewno nie będzie takich braków.
Ciekawi mnie natomiast co dalej z wersją testową? Dziś upływa termin jej używania - powinienem odinstalować, czy sama przestanie działać?
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

mysun

Działać nie przestanie z pewnością. Odinstalowywać nie trzeba, bo z licencji wynika, że jeśli przechowywane w niej dane nie są wykorzystywane do celów komercyjnych ani użytkowych w firmie to wszystko jest OK. Ja kierowałem się tym co jest napisane tutaj http://www.oracle.com/global/pl/corporate/pressroom/2005/051103.html. Zresztą zawsze można wysłać maila do Oracle Polska z pytaniem o użytkowanie bazy do celów poznawczych-odpowiedzą. Z tego co wiem są oni dość liberalni jeśli chodzi o wykorzystywanie ich oprogramowania do nauki. Obowiązuje zasada kija i marchewki: pozna - spodoba mu się - kupi komercyjną wersję.
Pozdrawiam

Wojciech Woźniak

Witam
Rzeczywiście z tego co napisano na stronach Oracle wynika, że można z aplikacji nadal korzystać w celach niekomercyjnych. W związku z tym takie pytanie: czy mógłby Pan polecić jakąś przystępną literaturę nt. działania tejże bazy?
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

mysun

Jeśli chodzi o przystępną literaturę dla początkującego użytkownika jedyne co mogę polecić z czystym sumieniem to: http://komputeks.pl/strony/pjwstk_oracle_9i_kompletny_przewodnik_uzytkownika.htm . Faktycznie w prosty sposób i na ciekawych przykładach wyjaśnia mechanizm działania Oracle od przysłowiowego "zera". Ale generalnie to odradzam kupowanie książek, bo to spore koszty, a większość przeznaczona jest dla zawodowych administratorów. Kilka ciekawych źródeł jest natomiast w sieci. Na początek polecam odwidzić polskie strony domowe wykładowców akademickich. Jest tam sporo materiałów dla studentów np: http://stencel.mimuw.edu.pl/. Proszę przejrzeć strony domowe pracowników Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej - ta uczelnia to kuźnia kadr Oracle: http://www.cs.put.poznan.pl/prac/index.html . Warto również poczytać trochę materiałów z konferencji i seminarów Polish Oracle Users Group http://www.ploug.org.pl/ . Jesli natomiast interesuje Pana tworzenie aplikacji w bazie XE to niestety trzeba bazować na tym co jest w dokumentacji bazy. Ale: ten webowy interfejs, który jest dołączony do XE, standardowo funkcjonuje jako zupełnie oddzielny moduł instalowany na sererze WWW. Nazywa się HTML DB i może Pan korzystać ze wszystkich materałów Oracle dotyczących tego modułu. Jego pełna dokumentacja znajduje się tutaj: http://www.oracle.com/pls/db102/portal.portal_db?selected=5. Chociaż myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest ściągnięcie całej dokumentacji bazy Oracle 10G Release 2 (na niej opiera się XE) ze strony: http://www.oracle.com/technology/documentation/database10gr2.html . Z pewnością znajdzie Pan tam wiele ciekawych informacji dotyczących działania zarówno samej bazy jak i projektowania aplikacji. Zalecam również częste odwiedzanie strony Oracle - publikują sporo ciekawych, opartych na prostych przykładach artykułów.
Pozdrawiam, życzę przyjemnej nauki.

Wojciech Woźniak

Witam
Dziękuję bardzo za namiary i rady. Skorzystam na pewno. Z literaturą rzeczywiście może być różnie - książki dotyczące informatyki są drogie a trudno podczas krótkiego oglądu w księgarni stwierdzić, czy spełnią oczekiwania. Gdy uda mi się trochę zgłębić działanie Oracle pewnie się odezwę.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you