Autor Wątek: POMOCY Spisy spraw a rejestr pism  (Przeczytany 5634 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dewi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 9
POMOCY Spisy spraw a rejestr pism
« dnia: Grudzień 10, 2015, »
Cześć!
Mam problem. W Instytucji, w której pracuję jest system bezdziennikowy. Nie mam w nim doświadczenia, ale z tego, co się orientuję pracownik merytoryczny prowadzi sam spis spraw do każdej klasy, którą prowadzi.
W załączeniu dodałam kawałek z naszego JRWA, dziewczyna z zamówień publicznych chce dopasować do każdego pracownika jedną klasę (z klasy 221), tak, aby każdy zajmował się swoją, konkretną działką.

Ale póki tak nie jest wygląda to następująco:
Kasia prowadzi swoje sprawy pod klasą 2210 rejestrując w swoim spisie spraw zamówienia;
Jacek prowadzi swoje sprawy też pod klasą 2210 i również ma swój rejestr spraw.
W związku z tym wychodzi problem, ponieważ obojgu pojawiają się te same znaki spraw, czyli np. A-AG-2210-1/15.
Czy tak może być? Czy nie powinno być tak, że liczba porządkowa jest u każdego inna, jeśli jest to jeden wydział? Ale z drugiej strony oni nie mają sekretarki i po prostu każdy jest sekretarzem dla samego siebie i dlatego liczby porządkowe się powtarzają.
Podpowiedziałam im, żeby dla odróżnienia spraw (gdy będą oddawać do archiwum) na końcu dawali inicjały. Ale czytałam gdzieś, że łamanie na inicjały jest niewłaściwe.

Czy ktoś ma u siebie również system bezdziennikowy i mógłby mi pomóc? Bardzo uprzejmie proszę!

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: POMOCY Spisy spraw a rejestr pism
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 10, 2015, »
Powinno być taki jak piszesz. Każdy z pracowników zajmuje się merytorycznie konkretną sprawą (z inną liczbą porządkową), ale wszystkie te sprawy powinny znaleźć się we wspólnej teczce z klasą 2210.

Offline pmm

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 37
Odp: POMOCY Spisy spraw a rejestr pism
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 10, 2015, »
Spis spraw w danej klasie powinien być prowadzony dla wydziału, a nie dla każdego pracownika osobno.

Offline Dewi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 9
Odp: POMOCY Spisy spraw a rejestr pism
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 10, 2015, »
Dzięki za odpowiedź!!!

Ale to, co napisałeś, oznacza, że ktoś musiałby "rozdawać" te liczby porządkowe.
Dział Zamówień Publicznych nie ma sekretarki, a więc wiązałoby się to z tym, że ktoś będzie musiał taki, jakby "podręczny" dziennik prowadzić dla numerowania liczby porządkowej pism.
No bo rozumiem, że prawidłowo powinno być:
Kasia  A-AG-2210-1/15 (zakładając, że to jest pierwsze w tym roku pismo)
Jacek A-AG-2210-2/15 (zakładając, że to jest drugie pismo w tym roku)

Ok, a co z tym łamaniem na inicjały? Może być?

Offline Dewi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 9
Odp: POMOCY Spisy spraw a rejestr pism
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 10, 2015, »
A czy ktoś z Was ma do czynienia z systemem bezdziennikowym.
Jest to dla mnie nowość, każdy pracownik prowadzi swój spis spraw. Jeśli się trafi sekretarka, wtedy ona to prowadzi.

Ale generalnie jest dość spory bałagan, sami pracownicy gubią się chyba w tym systemie. Ktoś z Was napisał, że to jest jedyny prawidłowy (???) system dla placówek naukowych - osobiście wolałabym system dziennikowy, na takim się "wychowywałam" przez 3 lata w urzędzie i to dla mnie był porządek, chociażby z tego powodu, że liczba porządkowa była nadawana wszystkim pismom wpływającym do danego wydziału/zakładu. A teraz każdy pracownik sobie sam nadaje, bo sam prowadzi...

Ad rem - wyczytałam na forum, że odpowiedzi na pismo mogą być odsyłane bez znaku pisma. To prawda?
Rozumiem, że wtedy: wpływa pismo do Archiwum z Kadr; rejestruję je pod numerem kadr, załóżmy DK-143-10/15.
A odpowiadając daję tylko swoją, archiwalną, pieczątkę, a pod nią nie daję swojego znaku: A-143-20/15? Tylko powołuję się: "W odpowiedzi na pismo nr..."
Do tej pory w Urzędzie podległym pod MSW robiliśmy tak, że ZAWSZE nadawaliśmy znak ze swoimi skrótami pochodzącymi od nazwy Wydziału + oczywiście swój nr liczby porządkowej z dziennika.

Widziałam, że (chyba) Urząd Wojewódzki pisze czasem znaki pism z nawiasami. Co jest w tych nawiasach? Jakieś numery pomocnicze?

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: POMOCY Spisy spraw a rejestr pism
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 10, 2015, »
Ale to, co napisałeś, oznacza, że ktoś musiałby "rozdawać" te liczby porządkowe.
Dział Zamówień Publicznych nie ma sekretarki, a więc wiązałoby się to z tym, że ktoś będzie musiał taki, jakby "podręczny" dziennik prowadzić dla numerowania liczby porządkowej pism.

Te liczby porządkowe to kolejn numery spraw ;) Pracownicy nie będą prowadzić podręcznego dziennika tylko spis spraw, mają jeden spis spraw do teczki 2210 w miejscu dostępnym dla obu pracowników i każdy sam sobie wpisuje.

No bo rozumiem, że prawidłowo powinno być:
Kasia  A-AG-2210-1/15 (zakładając, że to jest pierwsze w tym roku pismo)
Jacek A-AG-2210-2/15 (zakładając, że to jest drugie pismo w tym roku)

tak

Ok, a co z tym łamaniem na inicjały? Może być?

To zależy czy wasza instrukcja kancelaryjna dopuszcza dopisywanie do znaków spraw inicjały. Jak nie dopuszcza to niestety jest to nieprawidłowe.

A czy ktoś z Was ma do czynienia z systemem bezdziennikowym.

Chyba większość tutaj zgromadzonych :)

Ad rem - wyczytałam na forum, że odpowiedzi na pismo mogą być odsyłane bez znaku pisma. To prawda?

To zależy co o takiej sytuacji jest napisane w waszej instrukcji kanc.

Widziałam, że (chyba) Urząd Wojewódzki pisze czasem znaki pism z nawiasami. Co jest w tych nawiasach? Jakieś numery pomocnicze?

A jakiś konkretny przykład, może w nawiasie to był znak sprawy instytucji do której UW pisał?


Offline Dewi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 9
Odp: POMOCY Spisy spraw a rejestr pism
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 11, 2015, »
Super, bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi  :D  :-* Przepraszam, że tak zawracam głowę, ale ten bezdziennikowy to dla mnie zupełna nowość!  :-[

OK, co to tej liczby porządkowej a spisu spraw - wszystko rozumiem. W takim razie nasz informatyk musi tym pracownikom zrobić wspólny plik/folder, gdzie będą dzielić Spis spraw dla tej samej klasy, bo innego rozwiązania nie widzę. A może znowu mi coś podpowiecie, jak to u Was jest rozwiązane?

Instrukcję Kancelaryjną mam zmienić na polecenie mojego przełożonego, więc ewentualnie mogę te inicjały wprowadzić, jeśli pracownicy wyrażą zgodę, ale oni są wyjątkowo niemrawi, jeśli chodzi o jakikolwiek kontakt ze mną. Muszę wspomnieć, że archiwum prowadzę samodzielnie, tak więc nie mam na kogo tego zwalić ani z kim się skontaktować ;) AAN albo nie odbiera telefonów, albo na wiadomości mejlowe odpisuje po tygodniu, dwóch...




Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: POMOCY Spisy spraw a rejestr pism
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 11, 2015, »
OK, co to tej liczby porządkowej a spisu spraw - wszystko rozumiem. W takim razie nasz informatyk musi tym pracownikom zrobić wspólny plik/folder, gdzie będą dzielić Spis spraw dla tej samej klasy, bo innego rozwiązania nie widzę. A może znowu mi coś podpowiecie, jak to u Was jest rozwiązane?

Dobry pomysł ze wspólnym plikiem, tylko niech po zamknięciu wszystkich spraw w roku kalendarzowym wydrukują ten spis i odłożą do teczki  ;)

Offline pmm

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 37
Odp: POMOCY Spisy spraw a rejestr pism
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 11, 2015, »
Korzystanie ze wspólnego pliku wymaga dyscypliny, ponieważ powoduje czasem błędy w znakowaniu. Jeżeli plik zostanie otwarty przez dwie osoby niezależnie, istnieje ryzyko zdublowania znaku sprawy. Jedna ze spraw znajduje się wtedy w kopii pliku i mamy dwie wersje spisu spraw.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: POMOCY Spisy spraw a rejestr pism
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 23, 2015, »
Niekoniecznie. U nas wyświetla się komunikat, że plik jest dostępny tylko do odczytu. Spisy spraw prowadzimy w exelu. 1 arkusz - 1 hasło z jrwa.
prawy obrońca lewego słupka

Offline pmm

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 37
Odp: POMOCY Spisy spraw a rejestr pism
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 28, 2015, »
U nas wyświetla się komunikat, że plik jest dostępny tylko do odczytu.

Wierz mi, to nie powstrzymuje wszystkich "zapaleńców".

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: POMOCY Spisy spraw a rejestr pism
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 14, 2016, »
Niestety ktoś to musi w dziale kontrolować (przy poparciu kierownika) i zrobić osobie "opr" jeśli się do tego nie stosuje.
prawy obrońca lewego słupka