Fajnie, że projekt toruńsko-bydgoski jest przedmiotem dyskusji. Tym niemniej dyskutując, czy też wypowiadając swoje opinie powinno się znać pewne realia i fakty, a oto one:
1. Projekt był współfinansowany ze środków unijnych tj. 75 % to środki unijne, a 25 % środki pochodzące z budżetu państwa ? bezpośrednio przekazywane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czyli 5,25 mln środki unijne, 1,75 mln środki budżetowe.
2. Projekt realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Ideą tych programów regionalnych w myśl wytycznych unijnych jest wspieranie danego regionu, budowanie jego wizerunku itp. W związku z czym wszystkie produkty związane z realizacją projektów w ramach RPO muszą być lokowane na terenie danego regionu. Te właśnie uregulowania, które są jednoznacznie wyartykułowane w stosownych przepisach odnoszących się do realizacji projektów w ramach RPO spowodowały, że pierwotna koncepcja zakładająca udział NAC w tym projekcie musiała zostać zmieniona.
3. Kolejną bardzo ważną ideą realizacji tego typu projektów jest bardzo mocny nacisk na innowacyjność rozwiązań, co znalazło odzwierciedlenie w projekcie toruńsko-bydgoskim i to na prawie wszystkich płaszczyznach założeń projektu i jego wykonania, w tym również w portalu
www.genealogiawarchiwach.pl , który zapewnia interaktywność z użytkownikiem m.in. poprzez możliwość indeksowania umieszczonych akt metrykalnych. Interaktywność platformy była warunkiem sine qua non projektu, platforma
www.szukajwarchiwach.pl takich rozwiązań nie posiada. Nie mogła być zatem brana pod uwagę. Ponadto projekt dawał możliwość implementacji na grunt archiwów państwowych całkiem nowych rozwiązań technologicznych.
4. Pomimo, iż formalnie projekt się zakończył - należy przez to rozumieć zakończenie finansowanie go z funduszy europejskich, jednakże w myśl wytycznych unijnych musi on być dalej rozwijany i utrzymywany przez okres 5 lat.
Czas i użytkownicy zweryfikują, czy przyjęte innowacyjne rozwiązania, w tym również organizacyjne, sprawdzą się czy nie. Czy będziemy w stanie sprostać ciągle zmieniającym i rosnącym wymaganiom użytkowników?
Pozdrawiamy pracownicy
APT i APB